Herkes aynı dilde gülümser

Güzel bir gülümsemeden daha iyi bir enerji kaynağı söyleyebilir misiniz? Bir gülümseme, neşelenmenin ve etrafa pozitifliği yaymanın en iyi yoludur.

Birçok insan size neşe getiren veya kahkahalara ilham veren şeylere gülmeyebilir. Onlara göre gülümseme bilinçli, kasıtlı bir seçim olabilir. Gülümsemeniz gerçek olsun ya da olmasın, sağlığınız, ruh haliniz ve hatta çevrenizdeki insanların ruh hallerine,  vücudunuza ve zihninize çeşitli olumlu şekillerde etki edebilir.

“Bazen neşeniz gülümsemenizin kaynağıdır, ama bazen gülümsemeniz neşenizin kaynağı olabilir.” —Thich Nhat Hanh

Gülümsemek Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olur

2010’da yapılan bir araştırma, gerçek, yoğun gülümsemenin daha uzun ömürle ilişkili olduğunu buldu. 

Araştırmalar, mutluluğun ömrü yıllarca uzatabileceğini öne sürüyor – mutlu, olumlu bir ruh hali sürdürmenin sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamanın önemli bir parçası olabileceğini öne sürüyor. 

Gülümsemek Stresi Azaltır

Stres tüm varlığımıza nüfuz edebilir ve gerçekten yüzümüzde görünebilir. Gülümsemek sadece yorgun, yıpranmış ve bunalmış görünmemizi engellemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda stresi azaltmaya da yardımcı olabilir.İster inanın ister inanmayın, gülümsemek istemeseniz veya gerçek olmayan bir gülümsemeyle taklit etseniz bile , gülümseme stresi azaltabilir. Stresli olduğunuzda, gülümsemeye zaman ayırın. Siz ve çevrenizdekiler faydasını göreceksiniz.

Gülümsemek Ruh Halini Yükseltir

Basit bir gülümseme, sinirsel iletişiminizi geliştiren nöropeptidlerin yanı sıra ruh halinizi iyileştirebilecek dopamin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin salınımını tetikleyebilir . Doğal bir antidepresan gibi gülümsemeyi düşünün.

 

Gülümsemek Bulaşıcıdır

Bir gülümsemenin odayı aydınlatma gücüne sahip olduğunu kaç kez duydunuz? Kesinlikle güzel bir duygu olsa da, bir hakikat ipucu taşıyor. Sadece gülümseyerek yükseltmek için yeteneği vardır sizin ruh, ama aynı zamanda daha iyi başkalarının ruh halini değiştirebilir.

Beyniniz diğer insanların yüz ifadelerini otomatik olarak algılar ve yorumlar ve bazen onları taklit edebilirsiniz. Bu, başka birinin gülümsemesini fark edebileceğiniz ve bilinçsizce kendinize gülümseyebileceğiniz anlamına gelir. Evet, gülümsemenin bulaşıcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. (Kaynak)

Gülümsemek Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Gülümsemek, bağışıklık sisteminizin daha etkili çalışmasına yardımcı olarak genel sağlığınızı da artırabilir. Gülümsediğinizde, daha rahat olduğunuz için (belirli nörotransmitterlerin salınımı sayesinde) bağışıklık fonksiyonunun düzeldiği düşünülmektedir. 7 Soğuk algınlığı ve grip mevsimi öncesinde genel sağlığınızı korumaya veya bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye çalışıyor olsanız da, gülümsemek yardımcı olabilir.

Gülümsemek Kan Basıncını Düşürebilir

Gülümsemenin kan basıncınız üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Kahkaha, özellikle kalp atış hızı ve solunumda ilk artışa neden olduktan sonra kan basıncını düşürüyor gibi görünüyor. Gülümsemenin stres karşısında kalp atış hızınızı düşürdüğü gösterilmiş olsa da, kan basıncını tam olarak nasıl azalttığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Evde bir tansiyon monitörünüz varsa, bu fikri kendiniz test etmeyi deneyebilirsiniz. Birkaç dakika oturun ve bir okuma yapın. Sonra bir dakika gülümseyin ve gülümsemeye devam ederken başka bir okuma yapın. Bir fark görüyor musunuz?

Gülümsemek Ağrıyı Azaltır

Çalışmalar, gülümsemenin endorfin, diğer doğal ağrı kesiciler ve serotonin salgıladığını göstermiştir . Bu beyin kimyasalları bizi tepeden tırnağa iyi hissettirir. Sadece ruh halinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu rahatlatır ve fiziksel ağrıyı azaltır. Gülümsemek doğal bir ilaçtır.

Gülümsemek Sizi Çekici Hale Getirir

Gülümseyen insanlara doğal olarak çekiliyoruz. Kaş çatma, kaşlarını çatma ve yüzünü buruşturma gibi daha şiddetli veya olumsuz yüz ifadeleri tam tersi şekilde çalışarak insanları etkili bir şekilde uzaklaştırırken, gülümsemek daha çekici görülür ve hatta gülümserseniz insanlar sizin daha olumlu kişilik özelliklerine sahip olduğunuzu varsayabilirler. Gülümsemek sizi sadece daha çekici kılmakla kalmaz, aynı zamanda daha genç görünmenizi de sağlayabilir. Gülümseme için kullandığımız kaslar da yüzü kaldırarak kişinin daha genç görünmesini sağlar. Bu yüzden yüz gerdirmeyi tercih etmek yerine gün boyunca gülümsemeyi deneyin; daha genç görünecek ve daha iyi hissedeceksiniz.

Gülümsemek Başarı Getirir 

Araştırmalar, düzenli olarak gülümseyen insanların daha özgüvenli göründüklerini , terfi etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve yaklaşılma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Toplantılarda ve iş randevularında gülümsemeyi deneyin. İnsanların size farklı tepki verdiğini görebilirsiniz.

Gülümsemek Pozitif Kalmanıza Yardımcı Olur

Bu testi deneyin: Gülümseyin. Şimdi gülümsemeyi kaybetmeden olumsuz bir şey düşünmeye çalışın. Zor, değil mi?Gülümsemek, doğal olmayan veya zorlama olsa bile, pozitiflik duygularınızı etkileyebilir. Gülümsemenizin gerçek olup olmadığına bakılmaksızın, yine de “Hayat güzel!” mesajını gönderir. Beyninize ve nihayetinde vücudunuzun geri kalanına. 

Unutmayın ki gülüşünüzde sihir var 🙂

YSM

 

Yorum yok

Yorum Yazın