Her Mevsimin Adası Bozcaada

yesimmutlu.com u uzun zamandır takip ediyorsanız Bozcaada sevdamı biliyorsunuz demektir. Yok ilk kez siteye bu yazıyla düştüm diyorsanız tüm yazılar için tıklayabilirsiniz. Yine İnstagram da #ysmatbozcaada etiketiyle tüm fotoğraflara ulaşabilirsiniz. 

Her mevsimin adasıdır Bozcaada. Her ne kadar kış aylarında çok tercih edilmese de her mevsimi ayrı güzeldir. Zaten kış aylarında Ada sakinleri dışında pek kimse yolunu düşürmez. Çanakkale’nin rüzgarı, fırtınası da deniz ulaşımına engel olunca giden Ada’dan geç dönebilir ya da gitmek isteyen karşı iskelede kalabilir. Şubat ayında mesela fırtına sebebiyle gidemedim. 

Meşhur Domates Reçeli

Tam kapanma sonrası 19 Mayıs günü Bozcaada’ydım. Ah sabah vapuru yerine daha geç gideyim dediğim için tam 2 saat bir sonra ki vapuru bekledim. Diyeceğim o ki yaptığımı yapmayın. Her zaman en erken vapuru ve dönüşte en son vapuru tercih edin. Yazı aylarında ek sefer her zaman mümkün olsa da kış tarifesinde asla olmuyor.

YSM, 19 Mayıs 2021, Geyikli-Bozcaada arasında 🙂

Benim için adaya geçmek için gemiye binmek çok başka bir duygudur. Denizin üzerinde esen rüzgar kadar adaya varmanın mutluluğu kaplar içimi. Her bir esinti de anılarım canlanır, içim ürperir ve gülümserim. 6 yaşıma döner ilk kez adayla tanıştığım zamanlara giderim. Hayat boyu da bu duyguyu hissedeceğim.

Bozcaada her zaman olduğu yerde bizi bekler. Kimisi adayı çok sever kimisi de hiç sevmez. Bu adaya nasıl düştüğünle alakalı bana göre. Her zaman çok sevdim ve sevgim hep devam edecek. Son yıllarda eski adayı hiç bulamıyor olsam da benim için ada güzel zamanlarıyla ve anılarımla hep yaşayacak. Bu sebeple “Ada bozuldu, eski ada yok” diyor olsakta Bozcaada hep var olacak. Çok kişi için bir heves, çok kişi için tutku, çok kişi için amaç, çok kişi için para, çok kişi için vazgeçilmez demek olsa da Ada’nın soğuk denizi ve rüzgarı hiç değişmeyecek.

Ayazma, Bozcaada, 19 Mayıs 2021

Yıllarca Ada’da yazlarım geçti. Üç kızımda adanın sularında büyüdü. Benim kadar onlarda ada sevdalısı. Tabii ki bir Bozcaada sakini kadar adalı sayılamam ama kalben ve ruhen adaya her zaman bağlıyım.

Adaya gitmeden önce çok haber, yazı okuyup, size çok öneride bulunacak belki arkadaşlarınız. Ben diyeceğim ki hepsini kenara bırakın. Herkesin tercihi çok başka. Hem ada her sene değişiyor yenileniyor. Mekanlar açılıyor kapanıyor değişmeyen rüzgar, deniz, kediler…

Ayazma Plajı, 19 Mayıs 2021

Bozcaada’nın turizm açısından en sakin zamanları nisan ve mayıstır. Sonra hareket başlar ve ekim kasıma kadar sürer. Hele ağustos ayında adada ne yatacak yer ne de yiyecek yemek bulabildiğiniz olur. İskelede de bankların üzerinde insanların uyuduğunu bilirim. Hiç abartmadığımı söylemek isterim. Ada’da “ekmek peynir yerim” derseniz tabii ki yemek ok ama restoranlar vb yüksek sezonda rezervasyonsuz asla yer bulamazsınız. Yer bulabildiğiniz yer çay bahçeleridir. Ev yemekleri bile tükenir. Hepsini yaşadığım için tecrübeyle sabittir.

Benim size özellikle önerim eğer benim gibi gün batımını deniz kenarında izlemeyi seven ve güneşi batırıp eve-otele- pansiyona vb.- geçen biriyseniz sahil de yer alan Vahitin yeri, Koreli, Ayazma Bistro vb. yerleri tercih etmeniz. Açıkçası üçü dışında bir kez Ali baba’da yemek yemişliğim var. Bu sebeple size şurası daha iyidir diyemem. Ben üç yer dışında sahilde başka yerde 21 senedir yemedim. (Ayazma eski Boruzan’dır bu yazıyı okuyupta ahkam keseceklere peşinen yazmak istedim) 

Konaklama işi artık çok kolay. Ev pansiyonculuğundan bugüne ada çok değişti. Yine düşünün ki Kaikias Bozcaada‘nın açıldığı günü bilirim. Keza Homeros Okumaları.. Ne anılarım var orada yaşanan.

Bugün bir dostumu ağırlayacak olsam sevgili dostlarım Poyraz Bağevleri, Amaranda Bozcaada, Alicante Hotel Bozcaada, Kalyopi Bozcaada, Bozcaada Mürevi, Kardinal Bozcaada ve tabii ki Kaikias Bozcaada’yı tercih ederim. Zaten siz bu yerleri hikayelerimden ve paylaşımlarımdan sayısız kere okudunuz :=)

Bağ evi ya da ev kiralamak isterseniz mutlaka airbnb’ye göz atın. Fiyatlar 15.000-70.000 TL’ye kadar aylık çıkabiliyor bu yaz için. 

Bozcaada sokakları renkleriyle, duvar resimleriyle, mis gibi kokan çiçekleriyle her zaman benzersiz. Açıkçası her gittiğimde yenilikleriyle beni bekliyor. Her yer yerli yerinde duruyor olsa bile her mevsim renkleniyor, yenileniyor. Bozcaada sokakları sanat eseri niteliğinde olsa da son zamanlarda Ada Ressamı Cemil Onay‘ın eserlerinin kötü taklitlerine de rastlıyorsunuz.

Bozcaada Cemil Onay eserleriyle başka güzel. Bazen bir otel odasında, bazen bir meyhanede, bazen bir duvar resminde velhasıl her yerde Cemil Onay eserlerine rastlayabilirsiniz. Naçizane önerim giderseniz mutlaka galerisine uğrayıp üstatla sohbet etmeniz ve bir eserine sahip olmanız. Evinizde adayı hissetmek bir başka oluyor. 

Cemil Onay

Her mevsimin adasında kışın belirli yerler dışında açık yer olmaz. Hele ki pandemi sonrası yerler 1 haziranda açıldı. Bu sebeple mayıs ayında gidişimde ne yemek yeme ne de kahve içme şansım oldu.

Yeni tatlara her zaman açık olasam da beni hiç üzmeyen yerler Asma6bozcaada, Nevreste Bozcaada, Yalova, Sandal, Ahmet’in yeri (ev yemekleri), Maya, Tayyare Pizza, Şehir Restoran  ve Türk Kahvesi/çay için Çınaraltı, Kahverengi Bozcaada‘dır. Salhane her zaman her zaman en güzel gecelerdedir. Fuska değişmediyse aynı şekilde. 

Rıhtımda Bizbize’den denize girmeyi de ne çok severim. Görsel sizi şaşırtmasın son gidişimde oraya uğramaya fırsatım olmadı. Ayazma plajını bir daha bu kadar sakin göreceğinizi sanmıyorum. Yazın yer bulmak imkansız!

Ayazma plajı, 19 Mayıs 2021

Vasil Coffee Bakery lütfen not edin. Şermin Günday ve Gökçen Günday’ın ev sahipliğiyle henüz tanışmadıysanız bu yaz tanışın. Çok kıymetlilerimdir benim. 

Neden Veli Dede ile ilgili yorum yazmıyorsun diyenler içinde şunu demek isterim yıllar yıllar önce bu mekan da hiç yoktu. Düşünün ki 30.yaş günümde pasta vb bulmak ada da imkansızdı 🙂 Kimse bana bu konuda öyle değildi diyemez. Tena Otel’de kutladığım 30 yaş bakalım 50.yaşta neresiyle değişecek 🙂 (Tena otel çoktan tarih oldu kuşlu konak vardı yerinde en son) Çok kişi gibi sonradan Adalı olup hikayelerini anlatmıyorum. Bu da benim hikayem 🙂 

Bozcaada 2017, YSM

Bozcaada ile ilgili sayısız öneri yazabilirim. Nerede denize gireyim, nereyi gezeyim ne alayım vb. Ama şunu söylemek isterim ki; her yıl Avrupa’nın en güzel 10 adasından seçilen Bozcaada’ya dair umudum 2017 yılında yerini çok başka duygulara bıraktı. Ada’nın artık eskisi gibi olmayacağını biliyorum ve bu şekilde adayı yaşıyorum.

2017 yılı ağustos ayında Akvaryum Plajı’ında havlumu sermek için kumu düzeltirken kuma gömülmüş kanlı kadın pedi kumdan çıkınca benim Bozcaada ve insanlara bakışım değişti. Dünyanın en güzel adası da olsa insanlar doğaya ve çevreye saygı duymadıkça doğal güzellik kalmayacak. Doğa cömerttir her zaman kendini yeniler ve insanoğluna muazzam duygular sunar. Ama insan aynı cömertliği doğaya göstermiyor. Tükettikçe tüketiyor ve kirletiyor.

Siz kendi güzel adanızı yaratın ve ne olur o adayı gözünüz gibi koruyun. Müsilaj kabusunun yaşandığı şu günlerde denize girmek değil üzerine basacak toprak bulamayacağız bu gidişle.

Ekosisteme, kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın. Her zaman yapılacak en temel şey yaşadığın dünyaya katkıda bulunmak. Ben ne yapabilirim yok, istedikten sonra herkes dünyayı değiştirebilir.

YSM, Haziran 2021

 

Yorum yok

Yorum Yazın