Heidi Murkoff diyor ki “Bilgi Kaynağım Annemdir”

Yıllardır bir çok annenin baş ucu kitabı olan “What to Expect When You’re Expecting” kitabının yazarı Heidi Murkoff  ile bir gün tanışacağım hiç aklıma gelmezdi. Evren o kadar güzel bir insanı bize göndermiş ki hangi satırlarla yazmaya başlayacağımı bilemedim.

Heidi Murkoff “Prima’nın  misafiri olarak bir kaç gündür Türkiye’de ve gündemimizde. Geleceğini öğrendiğim ve biz bloggerlara özel bir buluşma da sohbet edeceğimizi öğrendiğimden yana  heyecanla buluşma anını bekliyordum. Gerçekten bir çok kişi gidemediği için üzgün ama katıldığı televizyon progranları ve röportajları ile Heidi’yi yaşamak mümkün. Ayrıca Heidi sosyal medyayı çok aktif kullanan birisi .. Twitter, facebook ve kendi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Tüm içtenliği ile size cevap verecektir eminim… Öyle ki toplantı çıkışında twitter ve instagram aracılığı ile çekmiş olduğum tüm fotoğraflara muhteşem cevaplar yazıp , RT etmiş. Kendisi de tam bir sosyal medya bağımlısı olduğunu ta en başta anlattı zaten. Her akşam Erik ile aralarında tamam şimdi yatacağım bir soru daha var ona cevap vereyim konuşmalarının yaşandığını anlattı, bizim evde de durum aynı desem 🙂 İşte Ben de dilim döndüğünce yaşadığım Heidi Murkoff’u size anlatmaya çalışacağım. Benzer yazıları etkinliğe katılan diğer blogger arkadaşlarımın blogundan da okuyabilirsiniz. 

Heidi;  ilk gördüğünüz de aman allahım bu genç kız da kim diyeceğiniz kadar sağlıklı, fit… Muhteşem enerjisi yüzüne ve gülümsemesine yansımış. Ama dikkatimi çeken bir yanı daha muhteşem zevkli giyimi ve ayakkabı tercihinde tüm Hollywood yıldızları gibi muhteşem Christian Louboutin’leri.. O an  Christian Louboutin’in bana dediği gibi “YSM bir kadının önce ayakkabılarına bakarım. Hele bir de benim ayakkkabılarımı giyiyorsa değme keyfime “ sözleri kulaklarımda çınladı. Ne de olsa ben anne olduğum kadar görsel bir insanım.  Kusura bakmayın ama yazmadan geçemedim. Zaten bir kaç satır sonra Heidi’nin filminden ve ünlü yıldızlardan bahsedeceğim.

Keyifli sohbet öncesi Prima Ürün Müdürü Selvi Hanım kısaca ” 5 yıldızlı ürünümüze 5 yıldızlı konuşmacı-yazar yakışırdı” diyerek Prima Premium Care’den kısaca bahsederek keyifli bir giriş yaptı. Gerçekten Mira için tüm marketlerde aradığım tek ürün bu. Rafa gelir gelmez bitiyor. Denemediyseniz ben başka prima kullanamayacak derece fanatik olarak aradığım için şiddetle ürünü tavsiye ediyorum. Kuruluk, incelik, bebeğin yapısına uyum, incelik ve rahatlık başka bez de olduğunu sanmıyorum. Melis, Maya Su prima ile büyüdü. Mira prima premium care ile büyüyor 🙂

Heidi Murkoff’un hikayesi kendi deyimiyle dünyadaki diğer anneler ile aynı. Anne olmak, annelerle olmak en büyük tutkusu. İşte tüm dünyada 34 milyondan fazla kitapları satan,  TIME Dergisi’nin seçtiği 2011 yılının En Etkili 100 ismi arasında yer alan Heidi Murkoff  bir çok anne gibi henüz hazır değilken evlendikten üç ay sonra hamile kalmış. Ben ne yapacağım, nasıl yol izleyeceğim derken kendi hamileliğinden yola çıkarak bu kitabı yazmış. Kızı Emma’nın doğumuna iki saat kala kitabı yayınevine sunmuş. Aynı anda iki çocuk doğurdum ben diyor. Emma şimdi 28 yaşında ve kendi bebeğine hamileymiş. Ne mutlu ki Emma’nın doğumundan 3 ay sonra”  tüm dünyada her hamilenin baş ucu kitabı olma özelliğini taşıyan kitap “ yayınevi ile sözleşme imzalanmış. İşte Heidi’nin ona göre kısacık ama muazzam hikayesi.

Tam kitabını ve hikayesini anlatıyordu ki; kitabı ile aynı adı taşıyan “What To Expect When You´re Expecting” filminden bahsetti.  Mayıs 2012’de Amerika’da anneler günün de gösterime girecek filmde Jennifer Lopez’den, Cameron Diaz’a bir çok ünlünün yer aldığı film çok ilgi çekecektir eminim.

Heidi; iki çocuğunu büyütürken de bakıcı yardımı almamış. Tüm çalışmalarını çocukları ile birlikte yürütmüş. Ama eşinin en büyük destekçisi olduğunu anlatıyor. Hele hastaneden eve gelip ne yapacağını bilmediği çaresizlik anında eşinin devreye girip onu yatırdığını ve Erik’in baba olarak Emma ile o an ilgilenmesini hiç unutamam diyor. Heidi, tüm dünyada babaların sürece dahil olmasını istiyor. Babanın rolünün çok önemli olduğunu belirtiyor.Ve diyor ki

-“Babalar emzirmek dışında her şeyi yapabilir yeter ki dahil olsunlar” Baba içgüdülerinin anne içgüdüleri kadar doğal olduğunu söylüyor. kesinlikle haklı diyorum biz günümüzde sadece anne olmak için yetiştirilmiyorsak babalar da bizim kadar annelik yapabilir. 

Bu anda sevgili blogger arkadaşım Cesur’a soruyor.

-“Bu konuyla ilgili sen ne düşünüyorsun”

Cesur’un anlattıkları ve söylediği :

-“Çocuktan önce karın için 1 numarada sen varsın. Çocuktan sonra 3. sıradasın. Neden mi? Anne önce bebeğini, sonra kendini en son da kocasının düşünür” cevabı  hepimizin yüzünde gülümsemeye yol açıyor.

Heidi; tüm annelere diyor ki:

  • Hata yapmaktan korkmayın, anneliği öğrenmek sadece zaman alıyor
  • Deneyimler , seçimleriniz her zaman olsun
  • Hiç kimseyi yargılamayın, hele anne anneyi hiç yargılamasın. Her bebek her anne özel.
  • Annelik okulda öğretilenlere benzemiyor.
  • Unutmayın sizin durumunuzda olan bir çok anne var.

Blogcu Anne Elif, ergenler için nasıl yol izlenmeli diye tam benlik bir soru soruyor.  Heidi,

-0-2 yaş nasıl davranıyorsa ergenlerde aynı davranıyor

diyerek ince ayarı anlatıyor. 0-2 yaşta uyguladığınız strateji ergen ile de aynı strateji olmalı. Sınırları belirleyerek seçenek sunabilirsiniz. Ergenlerin de bebeklerin de kontrol duygusuna ihtiyaçları var. Karar verirken deneyimlere ihtiyaç duyarlar. Yönlendirmek, rehberlik yapmak gerekiyor. “Bebeğinizin İkinci Yılında Sizi Neler Bekler?” kitabını alın okuyun biraz değiştirin alın işte ergenlik kitabı diye sözünü tamamlıyor.

Burada bir ergen, bir 0-2 ve bir 2-5 yaş grubunda kızı olarak söz almak istiyorum . Heidi’ye Melis ile olan ilişkimden, arkadaşlığımızdan bahsediyorum. Ve sonra da ona hayatta “olmazsa olmazları” neler onu soruyorum.

Heidi için bebeklerini büyütürken kendi olmazsa olmazlarının:

  • Bebeklerinin sağlıklı beslenmesi
  • Emziren anne olmak
  • Onları yargılamamak
  • İyi bir insan olmaları , kocaman kalplerinin olması
  • Tutkularının peşlerinden gitmesi olarak özetliyor.

Kendini ve çocuğunu dinlemek çok önemli gerçekten. Gerçekten yargılama hakkımız yok. Hem de hiç kimseyi.

Hamilelikte depresyondan , anne karnında bebeklerin hislerine kadar bir çok konuda sohbet havada uçuyor. Sözün kısaca özeti her zaman savunduğum mutlu anne, mutlu bebek gelişimine sebep oluyor. Her çocuğun kendi kişiliği ile doğması gibi bazı özelliklerde doğuştan genetik yapısı ile geliyor doğal olarak. Biz anneler olarak çocuklarımıza doğru karar vermeyi öğretebiliriz. Biz olumlu örnek olabilirsek çocuklarımız olumlu örnek alabilirler. Gerçekten ne olursa olsun tüm çocuklar anneleri ile konuşabilme lüksüne sahip olmalı. Heidi burada çok güzel bir söz söylüyor

” Siz çocuğunuza tüm panjurları kapatırsanız, konuşamazsanız örnek olmazsanız yaşamı diğer kişilerden öğrenir. Bu sebeple çok sevin, sınırlarınızı belirleyin, güvenin ve sağlıklı ilişkiler kurun” ve  tam burada beni can evimden vuran sihirli kelimeyi söylüyor.

“Bilgi kaynağım annemdir”

Toplantının sonunda eşi Erik ile hala farklı görev tanımlarımız var. Yıllardır konuşuyoruz konuşuyoruz konuşuyoruz. Bizim evde kimse kontrolü ele geçirmeye çalışmıyor diyor . Gördüğüm kadarı ile Erik en büyük destekçisi. Tüm birliktelik boyunca fotoğraflar çekiyor, video kayıt alıyor ve gülümsemesini eksik etmiyor. Aralarında ki aşk hissediliyor.

2 saat ama dolu dolu süren bir buluşmayı hatıra fotoğrafları ve Primanın hediye kitabını Heidi’nin bizler için imzalaması ile terk ediyoruz.

Harika geçen iki saat ve mutlu anlar. Heidi Murkoff’u bizimle buluşturan Prima ailesine çok teşekkürler.

 

YSM-blogger

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın