Hayata Gülen Gözlerle Bakan Hande Yuvakuran ile Röportajdaydık!.

Anne, Aslan Burcu, Fenerbahçeli , sürekli gülen gözleri ve bir araya geldiğimiz de tutamadığımız kahkahalarımız. Onunla ayna gibiyiz. Ortak yanımız çok fazla.  “Aslanım ben aslansın ” sen diye takıldığım 2002 yılından bu yana tanıdığım Hande Yuvakuran’ı sizlerle tanıştırmak istedim. Aslında pek çok kişi Hande’yi tanıyor. Kendisi kuruluşundan bu yana bebek.com’da çalışıyor. Tanımayanlar içinde buradan okuyarak epey fikir sahibi olabilirsiniz.

Bizim yolumuz Acıbadem Sağlık Grubunda kesişti. Hande’yi tanıdığımda bebek.com’da 6-7 kişi çalışıyordu. Şimdi 500 kişilik kocaman bir şirket. Hande her zaman çok sıcak, samimi ve muazzam ilişkileriyle büyülemiştir beni. Yıllar geçtikçe artarak büyüyen dostluğumuz var. Şükürler olsun. Bu zamanda böyle dostlar hiç eksik olmasın yanımızdan. Biliyorum ki o da benim gibi ben ona yamuk yapmadığım sürece o bana hiç yamuk yapmaz. Aslan burcu böyledir. Sonsuz sevgiye inanır, kötülük bilmez. Ne yaparsa kendine yapar ama olurda bir gün tepesi atarsa da aslan gibi kükrer. Karşısındakinin vay haline… Hande’de benim kadar aslan burcu ve Fenerbahçe fanatiği olduğu için yazıyorum bunları. Zaten aşağıda bol bol okuyacaksınız.

Hande ile marttan bu yana blogum için röportaj yapacağız. Ama seçim halleri, gökyüzü halleri derken kısmet bu haftayaymış. Merkür retrosu başlamadan yapabildik 🙂 Çekim için Karaköy’ü istedim. Son günlerde çok sevdiğim semt ve mekanlar. Lakin kahveleriyle ve tatlılarıyla meşhur Karabatak’ta öyle gıcık oldum ki yazmadan da geçemeyeceğim. İphone ile malum selfie vb çekiyoruz. Mekan güzel ve orada Hande’yi dijital kameramla fotoğraflamak istedim.Gel gör ki Karabatak’ta çekim yapabilmek için önceden izin almak gerekiyormuş. Yani “yasak hemşerim” lafını yedik!. Sanırsınız ki Louvre Müzesi. Neyse iphone ile mekanda bir kaç kare çektik. Ben de oldum iphone fotoğrafçısı 🙂 Sonra bir mekana denk geldik ki Hande, Ege Ebcin ve ben çok sevdik. Press Karaköy … Buradan da çok teşekkür ederim. Yolunuz Karaköy’e düşerse mutlaka gidin. Son dönemde neredeyse her hafta bir mekanın açıldığı Karaköy’de sımsıcak bir mekan. Ben gittim gidin görün yazısı da değil bu. Mekan süper ve müdavimlik yaratır. Küçük sıcak samimi. Konseptinin de anlamı var ama onu size mekana gidince anlatsınlar. Zaten bana sevmediğim bir yeri yazdırmak ne mümkün. İşte pazartesi günümüz bu mekanda sohbetle, güzel kahveler, sıcak ekmekler ve yağmura rağmen çıkan sımsıcak güneşle içimizi ısıttı. Ne Hande’ye ne de Ege ile geçen zaman hiç doyamam. Bundan sonrasını Hande’den aldığım cevaplarla dinleyelim:

HandeYuvakuran2014

Çok klasik bir soruyla başlayalım. Kimdir Hande Yuvakuran? Ne yer, ne içer, neyi sever neyi sevmez? Kısaca kendini özetler misin Handecim ?

Hayata gülen gözlerle bakmayı seven bir kadınım. İsmimin tam beni yansıttığını düşünürüm. Adımın anlamı bile gülme, gülüş demek! Hayatta en çok eşimi ve çocuklarımı severim. Aile olmak hayattaki en güzel şeylerden biri…9 yaşında bir kızım, 3,5 yaşında bir oğlum var. Hem kız hem de erkek annesi olmanın farklı bir güzelliği var. Her iki duyguyu da yaşayabildiğim için kendimi şanslı sayıyorum. 

Kendimi başkalarına anlatırken “aslan burcu” olduğumu her zaman gururla belirtirim. Burada da söylemeden geçemeyeceğim. 🙂 Belki de burcumun bir özelliğinden olsa gerek; organizasyon yapmaya bayılırım. Gezmeyi, yemeyi, tiyatroyu, sinemayı çok sevdiğim için arkadaş buluşmalarının yıllardır yegane organizatörü benim. Arkadaşlarım da benim için çok ama çok özeldir. Onlarla birlikte olmaktan daima mutluluk duyarım. Çok eski yıllara dayanan dostluklarımın olmasıyla övünürüm. Hayatta sevdiklerimden vazgeçemem. İşim de bunlardan biri… Üniversite yıllarından beri dergicilik ve internet sektöründeyim. Yazmak çocukluğumdan beri hayalimdi. Bu hayalimi her gün gerçekleştirebildiğim için çok mutluyum. 

Annesin, bir derginin genel yayın yönetmenisin, dijital dünyanın D’si bilinmezken sen bebek.com sitesinin editörlüğünü yaptın. “Çocukta yaparım kariyer de ” deyişine çok güzel bir örneksin. Peki nasıl bir yolculuktu bunca yıl senin için?

Güzel iltifatların için teşekkür ederim. Hem işini iyi yapan biri hem de –her şeyden öte – iyi bir olma gayretindeyim. Beni böyle tanımlamana gerçekten mutlu oldum. İletişim Fakültesi’ne girmek bilinçli bir tercihti. İki sene başka bir okulda okuduktan sonra hayalimi gerçekleştirmek için iletişim okudum. Hayatta aldığım en doğru kararlardan biridir. Kariyer yolculuğuna çıkan bir kişinin başarılı olabilmesi için öncelikle sevdiği işi yapması gerektiğine inanıyorum. Hiç düşünmeden sevdiğim işi yaptığımı söyleyebilirim. Üniversite yıllarından beri çalışıyorum.  Üniversite hocamın vesilesi ile sağlık dergisinde çalışmaya başladım. Ardından Hürriyet Grubu’na bağlı Form Sante ve Eltern Bebek dergilerinde muhabirlik yaptım. Üniversiteden itibaren çalışmanın bana çok şey kattığına inanıyorum. İnternetin hayatımıza girmesiyle de bebek.com ve ebebek serüvenim başladı. Kuruluşundan itibaren bebek.com’dayım.  Üçüncü bebeğim diyebilirim.  Henüz daha evli bile değilken anne-bebek konusunda yazılar yazıyordum. Çocuklarımın doğması ile yaptığım iş bambaşka bir boyuta taşında. Mesleğim anne olmama, anne olmam mesleğime çok şey kattı. 

Çocuklarınla nasıl zaman geçiyor? Hem kız hem oğlan annesisin. Rengarenk bir yaşam olmalı. Ailen ile en sevdiğin anlar en çok yapmaktan hoşlandığınız şeyler neler? 

Çocuklarıma zaman ayırmak benim için çok önemli. Ne kadar yoğun olursam olayım evime zamanında gitmeye özen gösteririm. Çok işim varsa, onlar uyuduktan sonra bilgisayar başına geçerim. Hem kız hem erkek annesi olmak şahane bir duygu! ( 3 kız annesi olmak da ayrı güzeldir, pek tabii ☺ ) Kız çocukla büyüdükçe arkadaş oluyorsun. Bu sabah giyeceğim kıyafetleri bile kızım İpek ile birlikte seçtik. Büyüdükçe yakınlaşıyoruz ve bu çok hoşuma gidiyor. Oğlum Alp ise – bu konuda mütevazi olamayacağım– bana bayılıyor.  İtiraf etmeliyim ki ben de bu duruma bayılıyorum. Anne-kız olarak birlikte alışverişe gitmeyi, sohbet etmeyi ve kek pişirmeyi seviyoruz. Ana-oğul olarak bu aralar legodan kule yapmak en büyük eğlencemiz! Ailece gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi pek seviyoruz. Gece saat 12’de “Hadi dışarı çıkalım.” diyen çocuklarımız var. 🙂

Handeyuvakuran2

Bilişim, mobil ve internet alanlarında bebek.com ve ebebek’ten Bebek dergisinde  inanılmaz başarılara imza attın. Birçok altın örümcek alan bir sitenin her yerindesin. Başarının sırrı nedir?

Öncelikle sevdiğim işi yapmak… Ve elbette çok çalışmak, sabırlı olmak ve yenilikleri takip etmek… Teknoloji müthiş hızlı ve bu teknolojinin içinde doğan canavar gibi gençler geliyor. Okuyarak, araştırarak yeni gelişmeleri izlemek gerekiyor. 

Özel etkinlikleri çok yakından takip ettiğin gibi birçok konferans ve üniversitede konuşmacı olarak yer alıyorsun. Gençlere ve genç kalanlara dijital dünya ve medya mı yoksa deneyimlerini mi anlatıyorsun?

Gençlerle bir arada olmayı seviyorum. Üniversitelerde hem yeni medyayı, dijital çağda iletişimi hem de kendi deneyimlerimi anlatıyorum. Dünya son 10-15 senede müthiş değişti. 1999 yılında Doğan Grubu’nda mail adresimiz yoktu. Bugün internet telefon sayesinde avucumuzun içinde… Bu inanılmaz değişimin senelerdir tam ortasındayım.  Dijital dünyanın gelişmelerini anlatmaktan da, yaşadığım bu deneyimleri gençlerle paylaşmaktan da müthiş bir keyif duyuyorum. 

Hayatında olmazsa olmazların neler? 

Eşim, çocuklarım, ailem, dostlarım, işim ve Fenerbahçe hayatımda olmazsa olmazlarım arasında yer alıyor. 

İletişim, sosyal medya, online alışveriş ve medya sektöründe olmasaydın ne yapardın?

Sanırım yine bir şekilde bu sektörün içinde olurdum. Bu dünyayı seviyorum çünkü. Nasıl desem? Doktor olsam yine TV programı yapardım gibi geliyor. ☺

Gelecek planların nasıl? Senin ile ilgili yakın gelecekte bizi ne gibi yenilikler bekliyor?

Çalışmayı sevdiğim için daha uzun yıllar çalışma hayatının içinde olacağımı düşünüyorum. Ancak yılların getirdiği tecrübe ile yoluma daha çok danışman ve eğitmen kimliği ile devam etmeye niyetliyim. Üniversitede kendi konumla ilgili bir branşta ders vermeyi hedefliyorum. Bir de hep istediğim ama ertelediğim bir hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Umuyorum ki çok uzak olmayan bir gelecekte ilk kitabımı tamamlayacağım. 

Seni nerelerden takip edebiliriz? 

Çok kısa bir süre önce www.handeyuvakuran.com sitesini yayına aldım. Orada hem annelik hem de dijital dünya konusunda yazılar yazıyorum. Ve elbette sosyal medyadayım. Facebook: /handeyuvakuran.offical, Twitter: @handeyvkrn ve Instagram: /handeyvkrn adreslerinden beni takip edebilirsiniz. 

DSC_0158 kopya

Fotoğraf Ege Ebcin 🙂

Eklemek istediklerin (burası sana ait içinden istediğini yaz lütfen 🙂 

O kadar şahane sorular sordun ki, ne ekleyeceğimi bilemedim. Beni konuk ettiğin için çok teşekkür ederim. Sana röportaj vermek, birlikte çekim yapmak harika bir deneyimdi. Sağol, varol…

 Hande’ye zaman ayırdığı ve beni kırmadığı için çok teşekkür ediyorum. Ege Ebcin’e değerli fotoğrafları ve her zaman ki müyhiş iletişim becerileri için ayrıca teşekkür ederim.

Kızlar, çok yakında yeniden birlikteyiz.

Kocaman sevgiler

YSM- Dost 

 

Yorum yok

Yorum Yazın