Hamileliğe Hazırlık Sürecinde Psikoloji..

Size mutluluğumu nasıl tarif ederim ki… Hayatıma blogum aracılığı ile o kadar özel insanlar geliyor ki… Sevgili Gizem Nam-ı Diğer Şimal Yıldızı/Nam-ı Diğer GizliKız bugün burada. 

Gizem ile çok yakın bir zamanda tanıştık. Kendisi ile sanal dünyada başlayan arkadaşlığımız emin adımlarla ilerliyor. Öyle ki kendisine Şimal Yıldızı diye takılmama bile müsaade ediyor. Kırmadı beni, rica ettim şu an içerisinde bulunduğu durumun kendisinden yarattığı duyguları paylaştı tüm çıplaklığıyla..

Sevgilerim ve kalbim hep seninle Şimal Yıldızım..

HAMİLELİĞE HAZIRLIK SÜRECİNDE PSİKOLOJİ

Bu yazıda tıbbi bir bilgi yok, sadece içimden geçen duygularım var…

Eğer minik bebeğin, hiç ummadığın, tahmin dahi etmediğin ve gerçekten hazırlıksız yakalandığın bir zamanda SÜRPRİZ yapıp “Annem,  ben geliyorum” demedi ise sen de benim gibi bu cümleyi hissedebilmek  adına hazırlık yapan, hamile kalmak  isteyen kadınlardan olabilirsin?

Önce anne olma fikrine ardından da bir çocuk sahibi olup onun tüm sorumluluğunu üstlenebilme olgunluğuna vasıf olduğuna inandıktan sonra hazırlıklara başlamışsındır.

Sırasıyla, doktor kontrolünden geçmişsindir, gerekli testleri yaptırmış,  kilo kontrolüne başlamış, alkolü-sigarayı hayatından çıkartmışsındır. Hatta folik asid hapını her gün aksatmadan yutmaya alışmışsındır bile.

Bu süreçte eşine de iş düşmektedir tabi. Planlar bebek sahibi olmaya endekslendiyse eğer,  sadece canının istediği günlerde değil tıbben Ovulasyon Dönemi olarak adlandırılan yumurtlama günlerinde de, dinamik, mutlu (iş stresinden arınmış) ve istekli olmalıdır. Sen yumurtlarken erkenden koltukta uyuyakalan koca, içinde bulunduğunuz ayın” En Vurdum Duymaz Adamı“ seçilmeye adaydır. Ve haklısın kupayı da açık ara önde göğüsler 🙂

Düzenli adet görmek bir kadının sağlıklı olduğunu gösteren unsurlardan olsa da artık her ay, o adetin gecikmesi için dualar etmeye başlamışsındır.  Beklentinin yarattığı stresten dolayı her mide bulantısı ve zamansız çöken uyku hali “Kesin Hamileyim.” dedirtir sana.  Ama o ay da gelir 14 yaşından beri gelen “sağlık misafiri” ve çok üzer seni. Ne de olsa artık davetsiz misafirdir ve damladığı an yüreğin burkulur…

Üstüne bir de eş- dost –akraba hatta alakasız kimse “Çocuk var mı?” diye sorar. “Yok.” dersin devam eder uzatmaya:

-O kişi: Düşünüyor musunuz?

-Sen: Düşünüyoruz.

-O kişi: Çalışmalara başladınız mı?

-Sen:

“Sana ne!!” demek gelmez mi içinden?

-0 Kişi: Yoksa olmuyor mu?

-Sen: …

“Seninkini evlatlık mı vereceksin?” diye sormak gelir içinden de susarsın…

Henüz anne değilim ve hiç hamilelik yaşamadım. Hamile olmak çok kutsal bir durum. Elbette bu sürecin de zorlukları var ancak hamileliğe hazırlık süreci de psikolojik olarak çok  kolay geçmiyor.

Hazırlık sürecinde olan arkadaşlarımın, kendimin ve internetten takip ettiğim forumlardaki kadınların durumlarından şu sonuca varıyorum ki her ne kadar doktor hamilelik için bir engel yok dese de bebeksiz geçen her ay psikolojik olarak bu süreçteki bütün kadınları etkiliyor.

Yazımın başında belirttiğim gibi sen de bu sürecin içerisindeysen, şimdi yazacağım cümleler hepimizin olsun:

Ne olur bebeksiz geçen her ay için çok üzülmeyelim. Hatırlayalım ki,  o muhteşem varlığın geleceği zamanı Yaradan belirliyor. Sadece bizim istiyor olmamız ya da planlamaya başlamış olmamız çok da yeterli değil.

Eminim sen de işitmişsindir,  ben anne olan çok arkadaşımdan duydum, “Çok istedik olmadı, tüp bebek tedavisi uygulandı gene tutmadı. Ne zaman ümidi kestim, hayatıma devam ettim bebeğim geldi, hem de tedavisiz, kendiliğinden.”

Hatta bir programda izlemiştim. Bir çiftin 14 sene çok istemelerine rağmen çocukları olmamış. Ayrılma noktasına gelmişler, kendileri için çözüm ararken evlat edinme fikri içlerine düşmüş ve Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan bir kız çocuğu evlat edinmişler. Ardından anne, kendiliğinden hamile kalmış. Şimdi birbirinden ayırt etmediği iki kızı var.

Hayatta mucizeler var mı?  Bu örnekler var olduğu inancımı fazlasıyla kuvvetlendiriyor.

Hamile kalmak için hazırlık sürecinde olan, anne olmayı çok arzulayan bütün kadınların çok ama çok kıymetli ve bilinçli anneler olacağını düşünüyorum. Bu sürecin bir kadını fazlasıyla olgunlaştırdığı kanaatindeyim.

Yaradanın nasip ettiği ve içinde o mucizeyi taşıyan tüm anne adayları, kalbim ve tüm iyi dileklerim sizinle. Sağlıkla evlatlarınıza kavuşmayı nasip etsin Allah.

Ve darısı hamileliğe hazırlık sürecindeki her kadının başına…

Sevgilerimle,

Gizem Gençtürk Toklu

Nam-ı Diğer Şimal Yıldızı/Nam-ı Diğer GizliKız

 

 

7 Yorum
 • Gizem Nam-ı Diğer GizliKız
  08 Şubat 2012 saat 10:40

  Aralığın sonunda prensini kucağına alan çok sevgili Oyacığımın facebook tan yorumu: Gizem’im cnm bnm.. sen henüz anne olmadan tüm duygu aşamalarını o kadar net ve güzel ifade etmişsinki .. allah inşallah istediğin zaman sanada hayırlısıyla bu harika ve mucizevi duyguyu yaşatır..

 • admin
  08 Şubat 2012 saat 11:42

  Gizencim, Şimal Yıldızım,
  Olması gerektiği zaman gelecek minik melek. YSM teyzesi de Ankara’ya gelip o meleğin yanında olacak. Hem Gizem’in elini tutacak hem de meleğin ilk gören teyzesi olacak.
  Hayat süprizlerle dolu değil mi?
  Sen onu istiyorsun o seni duyuyor ve hazır olduğunda sana gelecek
  Bunu hiç unutma
  Kocaman sevgiler
  YSM

 • Gizem Nam-ı Diğer GizliKız
  08 Şubat 2012 saat 11:56

  Daha dün, annem telefonda “En büyük pişmanlığım sana bir kız kardeş doğurmamak, hayatta bu destekten seni mahrum bırakmak.” dedi.
  Sen benim hayatımın taa içinde misin Sevgili Yeşim Mutlu? Duyuyor musun bütün konuştuklarımı, görüyor musun bütün yaptıklarımı?
  Ağabeyimle yaşıt bir de ablam var artık. Şimdiden uzaklardan elimi sımsıkı tutan…
  Evet hayat sürprizlerle dolu, nasıl seni tanıdıysam, o da hiç beklemediğim zamanda gelecek bana…
  Şimal Yıldızı İstanbul Beylikdüzü’nden takip ediyor Merkezini…
  Tüm sevgilerim seninle YSM…

 • Gizem Nam-ı Diğer GizliKız
  08 Şubat 2012 saat 14:44

  7 ay önce bir prensesi olan Güldan Anneciğin Facebook tan yaptığı o hisleriyle dolu yorumu:
  Sevgili Gizem,
  duygularını çok iyi anlıyor ve bir zamanlar aynı duyguları yaşamış biri olarak daha duyacağın neler var neler diyorum.
  her evli kadının klasik duyacağı sorular bunlar.dedim ya bu daha başlangıç daha neler var .
  Biliyorsun ki bende çocuk sahibi olmayı çok isteyip hayatını ona göre programlayıp olmayınca ümidi kesip istemiyorum artık dedikten sonra hamile kalanlardanım.
  hamileliğe hazırlık sürecinde duyduğun sorular, hamilelik ve doğumdan sonra duyacakların yanında hiç kalır desem yeridir.
  hamile kalmadan önce korkularım vardı.hayatım değişecek.bundan sonra hiçbirşey eskisi gibi olmayacak.tamamen bana bağımlı biri olacak.hayatımı tamamen ona endeksli yaşacağım diye düşünür ve acaba yapabilir miyim, ya yapamazsam ya bu sorumluluğu taşıyamazsam diye endişelenirdim.
  endişelerim kızım bize ”süpriz yapıp anne ben geliyorum ” dediğinde daha da arttı 🙂
  ama eşim, doktorum ve tecrübeli anne arkadaşlarım sayesinde çok keyifli ve rahat bir hamilelik ve doğum geçirdim.
  evet hamileliğinde zor tarafları var ancak bunu hiçbir zaman hastalıkmış gibi görmedim.hamile olmak o ağrıları çekmek,kilo almak hepsi hepsi normal olağan şeylerdi.
  kısacası ben hamileliğimi çok özlüyoruuum 🙂
  dilerimki inşallah sizin bebişde size bir süpriz yapar ve o sıcacık sevgi dolu eviniz daha da
  şenlenir.
  öpüyorum seni çok 🙂

 • Gizem Nam-ı Diğer GizliKız
  08 Şubat 2012 saat 19:52

  Hamileliğe hazırlık sürecinde olan canım komşum Demo’nun Facebook’tan duygusal yorumu:
  cnmmm görür görmez arabada olmama rağmen mide bulantısını da göze alarak okudum yazını. o kadar güzel anlatmışsın ki her şeyi inan üzerine söylenecek tek kelime bulamadım okurken gözlerim doldu yaşadığım talihszlikleri hatırladım 🙁 eminm ki sen dünyanın en mükemmel annesi olacaksın.O kadar çok yorum yapılıyor ki hatta çoğu gerçekten henüz kendini hazır hissetmediğine inanmayarak. Sen mi istemiyorsun yoksa Allah mı vermiyo ? diye sormayı vazife olarak benimsiyorlar 🙁 Boşver güzel arkadaşım benim ben boşverdim sen de boşver insanlar ne düşünürse düşünsün her şeye karar verecek Yaradan herkesten,hepimizden çok daha iyi biliyor vereceği zamanı.Verip vermeyeceğini ya da…Bu hayat sadece bizim o yüzden biz sadece elimizden geleni yapalım ve söylenen hiç bir şeyi duymayalım olur mu? 🙂

 • filiz
  09 Şubat 2012 saat 07:30

  yazında senin kadar güzel olmuş balım… bende o anı iple çeken 2 yıldır her damlada gözyaşı döken eve eşinden önce varıp duş alma bahanesi ile 1 saat ağlayanlardan biriyim…evet onun bir vakti var yada bizi yaradan kısmetimize böyle bir duguyu vermemiş…yorum yapacak kadar objektif değilim bu konuda.yazarken bile ağlayacak kadar doluyum inanki…bende o günü iple çekiyorum. sanal alemde twit face gibi alanlarda hiç yokum ama bu güzel

 • Gizem Nam-ı Diğer GizliKız
  10 Şubat 2012 saat 14:30

  Canım Filizim,
  Sen muhteşem bir anne olacaksın. Fizyolojik de olabilir manevi de olabilir bu annelik duygusu. İçinde bu hissi doyasıya yaşayan her kadının elçi olduğuna inanıyorum. Anlıyorsun beni değil mi Filizim.
  Evet seni sosyal mecralarda bulamıyoruz ama Canım Yeşim Mutlu’nun bloğu her bilgiye ulaşabileceğin harika bir mecra. Çok öpüyorum seni…

Yorum Yazın