Gribe Yenik Düştük!

Gribi eskiden hiç önemsemezdim. Grip olmak ciddi bir durum değildi. Herkesin dediği gibi “aman grip oldum geçer” derdik. Lakin grip artık ne eskisi gibi ne de geçer dediğim gibi geçmiyor. Bir kaç sene öncesinde kuş gribiyle tanıştık . Gripten öcü gibi korktuk. Ardından domuz gribi yine tepetaklak olduk. Grip mutasyon geçirmiş zombiydi neredeyse. 

Hala grip bu geçecek desemde son 4 gündür Mira ile yaşadığımız ızdırabın tarifi yok. Mira 15 saat ateşliydi, sonra 3 gün sonra yeniden 40,3 ateş gördük. Ağrısı, öksürüğü, burun akıntısı ve bilumum yanında getirdikleri. Ben de ki durum ayaklı sürüngen modu. Hayatımda böyle eklem ağrısı yaşamadım. Trigeminal nevraljisi olan ve o ağrılara dayanmış ve kaşına başına ensesine kortizol enjekte edilmiş gıkı çıkmamış biriyken bu grip beni mahvetti. İçtiğim hiç bir ağrı kesici fayda etmedi. Öksürük ve boğaz tuhaflığını nasıl anlatayım . Çocuklarla ilgilenmek, evi düzenlemek ve hayatı devam ettirmek zorundayım. Mira hasta mızmız Maya Su okula gidiyor. Ama akşam olsun da çorba pişiren olsun diye bakıyorum. 3 gündür hayatım kötüydü. Bugün biraz daha iyiyim. Akşam için yemek dahi pişirebildiğime göre epey iyiyim. Ama uykusuzluktan, ağrıdan ve dinlenme isteğiyle yanıp tutuşmaktan zombiye dönüştüm bu kesin. Gece uyku Mira ile tecrit edilmiş gibi evin en uzak odasında evdeki diğer kişilere bulaştırmayalım diye kaçıyoruz. Zaten gece ateş çıkacak, lanet öksürük derken uyuyabilene aşk olsun.

Hasta olunca en çok yanımda annem olsun istiyorum. Ama nerede. Kadın zaten 70’ine merdiven dayadı. Ben grip oldum diye kalkıp Çanakkale’den bana gel nasıl derim. Ablam var en yakında ama o da çocukları, işi zor. İşte yaşadım yaşıyorum ama inanın bu haldeyken insan en çok çocuk olmayı ve kendisi ile ilgilenilmesini istiyor. Bu yönden de sınıfta kalırım. Hiç pohpohlanmadım, aksine sabırsız olmam ve hastalığa gösterdim söylenme nedeniyle de yakın ahaliden fırça yedim. Anlayacağınız tam sıfır halindeyim.

Grip için ayvalı ıhlamur mu yapmadım, zencefil limon bal mı denemedim, tavuk suyuna çorba mı…  C  Vitamini deposu olan her şeyle aşk yaşıyor evdeki herkes. Ama işte söylendiği gibi bir haftadan önce geçmeyecek. Ne diyeyim ya sabır…

Bu arada grip için okudum da okudum. Aşağıda ki belirtilerin hepsi ben de vardı. İçlerinden kırmızı olarak renklendirdiklerimi bizzat uyguladım.  Bu  bülteni  kendime çok yakın buldum önerilerini sevdim ve sizlerle de paylaşayım istedim. Bu makale Acıbadem’in Doktorsensin sitesine üye olduğum için email ile gönderilmiş. Yayınlamak tamamen kişisel tercihim. Olur da Acıbadem yayını kaldırmamı isterse kaldırırım. Çünkü kimseden yazılı onay vb almadım. Orjinali de bu linkte…

Herkese acil şifalar ve gribe kış kış..

YSM

İnstagram fotoğraflarımdan

İnstagram fotoğraflarımdan

H3N2 Virüsü İle Savaşmanın 6 Doğal Yolu

Bazen tüm önlemleri almanıza karşın gribe yenik düşebilirsiniz. Daha çabuk iyileşmenize yardımcı olması için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Grip ve soğuk algınlığı döneminde sağlıklı kalmaya çalışsanız bile hastalıktan kaçmanız zor olabilir. H3N2 virüsü belirtileri ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, keyifsizlik, titreme, gözlerde ve burunda kırmızılık, iştah kaybı ve vücut ağrıları olmak üzere hafif veya şiddetli olarak görülebilir. Grip sezonu bazen sandığınızdan daha uzun sürer. Sonbahar ve kış boyu etkisini gösteren grip, bazen Kasım aynının sonuna doğru başlar ve Mart ayına kadar devam eder.

Yıllık grip aşısı yaptırırsanız hem kendinizi hem de ailenizi grip sezonu boyunca daha uzun süre koruma altına almış olursunuz. Hastalanmanız durumunda virüs önleyici ilaçlar kullanarak hastalığın etkilerini en aza indirgeyebilirsiniz. Bunların dışında aşağıdaki ev tedavi yöntemlerini kullanarak doğal yollarla iyileşmeyi de göz önünde bulundurabilirsiniz:

1. Uyuyarak dinlenin: (çok isterdim ama olmadı nerede bende o şans) 
İyi bir uyku çekmek ve sağlığınıza kavuşmanız için kendinize zaman ayırmanız hem kendiniz, hem aileniz, hem de işverenleriniz için yapabileceğiniz en iyi iştir. Aslına bakılırsa hasta hissettiğinizde canınız pek bir şey yapmak istemez. Bu yüzden ilk 24 ila 48 saat arasında yapacağınız en iyi şey, herhangi bir ilaç kullanmadan ateşiniz geçene kadar uyuyabildiğiniz kadar fazla uyumanız ve diğer insanlarla iletişim kurmayı ertelemenizdir. Dinlenirken başınızın altına fazladan bir yastık koymanız geniz yolunuzun açılmasına yardımcı olacak ve uykunuzu daha konforlu hale getirecektir.

2. Gargara yapın:
Gribe yakalandıysanız, semptomları kontrol altında tutmanız oldukça önemlidir. Boğazınızda ağrı varsa tuzlu suyla veya normal suyla gargara yapın. Gargara boğazınızdaki şişkinliği düşürmeye ve balgamı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yapılan bir araştırmada 3 ay süresince günde üç defa yeşil çayla gargara yapan kişilerde diğer insanlara oranla daha az gribe yakalanma riskinin görüldüğü ortaya konmuştur. Yeşil çayda bulunan kateşin (bir antioksidan türü) enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

3. Çinko pastili kullanın:
Grip olmaya başladığınızı hissettiğinizde ne kadar erken çinko pastil kullanmaya başlarsanız, iyileşmenize de o kadar çabuk yardımcı olabilirsiniz. Uzmanlar çinko pastillerin bağışıklığı arttırır ve bu sayede gribin süresini ya da şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu belirterek, günde bir veya iki adet kullanılmasını öneriyor.

4. Bol sıvı tüketin:
Eğer ateşiniz varsa, vücudunuzun susuz kalma ihtimali yüksektir bu yüzden bolca sıvı tükettiğinizden emin olmanız oldukça önemlidir. Özellikle çay ve kahve gibi sıcak içecekler grip belirtilerini yatıştırmada size yardımcı olur.

5. Güzel bir tavuk çorbası için:
Yapılan bir araştırmaya göre tavuk çorbasının içinde bulunan karnosin isimli bir bileşen vücuttaki bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve gribin ilk günlerinde hastalıkla savaşır. Sıcak sıvılar, geniz tıkanıklığını azaltır ve vücudunuzun susuz kalmasını önleyerek burnunuzda ve boğazınızda bulunan iltihaplı zarların yatışmasına yardımcı olur.

6. Bol buharlı bir duş alın:
Banyonuzu buharlı hale getirmek veya buharlı duş almak geniz yolunuzun nemlendirilmesine yardımcı olarak burnunuzda ve boğazınızda bulunan balgamın temizlenmesine yardımcı olur. Eğer grip semptomlarından dolayı bitkin, yorgun veya sersemlemiş hissediyorsanız bir süre buharlı ortamda oturmanız iyi gelebilir.

5 ila 7 günden sonra hala iyi hissetmiyorsanız, daha ciddi sonuçların doğmaması için doğal tedavi yöntemlerinden vazgeçerek tıbbi yardım almayı düşünmeniz yararınıza olacaktır.

Yorum yok

Yorum Yazın