GÖZ KIRPAN KIZ NASIL KURTULUR?

Çok üzgünüm. Üç gün önce Cemil Onay’ın “YORUM YOK” mesajıyla Instagram’da paylaştığı fotoğraf kareleriyle Bozcada’nın simgesi haline gelen “GÖZ KIRPAN KIZ” duvar resmi artık yok. Bu satırları yazarken “yok” diye yazmak bile içimi burkuyor.

Göz Kırpan Kız -08.10.2020

“Göz Kırpan Kız” duvar resmi Cemil Onay’ın sayısız eserlerinden bir tanesi. Ressamın kendisinden çok daha tanınmış dört mevsim saçları değişen bir portreyken Bozcaada’nın simgesi haline gelmişti. Sanatı göze sokmayı sevmeyen bir ressamın önünden geçip fark etmeyeceğiniz bir noktadaki eseri Türkiye’nin en iyi 10 selfie noktasından bir tanesi olunca herkes bu resmin içinde olabilmek için akın akın Bozcaada’ya geliyordu. 2015 yılından bu yana Bozcaada hakkında en çok paylaşılan fotoğraf göz kırpan kızdı. Şimdi yok!

Cemil onay “Göz Kırpan Kız” duvar resmini yok ederken

Peki ne oldu da Cemil Onay bu resmi sildi? Gelin size tarafsızca aktarayım.

Cemil Onay, İstiklal Ortaokulu Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak Bozcaada’da -benim bildiğim- 22 yıldır görev yapıyor. 2018 yazında Bozcaada Kaymakamlığı tarafından bakımı yapılan Bozcaada Sanat Galerisinin fahri art direktörlüğüne atanması sonrası da burası sergi ve atölyelerle dolup taştı. Zaten “Göz Kırpan Kız” sanat galerisinin yan ya da hemen arka sokağında. Tarifim zor çünkü sanat galerisi tam köşede kalıyor. Aynı sokakta Bozcaada Müzesi de bulunuyor. Ama gelin görün ki büyük bir stres var, çünkü galeri meşhur Rum Mahallesi’nde meyhanelerin, barların tam içinde kaldı. Bu büyük sorun! Çünkü daha fazla para kazanma arzusu duyanlar galerinin burada olmaması için hiçbir gerekçeye sığmayan hal ve davranışlar başlıyor. Cemil Onay ve misafirleri sayısız zorbalığa maruz kaldı. Bazen ağır darbe, bazen siber zorbalık bazen de tehdit aldı. Ama Cemil onay resim yapmaya ve Bozcaada’yı güzelleştirmeye hala devam ediyor. Bozcaada’nın kültürel, yerel ve özel değerlerini  korumak için elinden geleni yapmasına rağmen turizmin acımasız ruhlarından kurtulması imkansız. O ressam ve Bozcaada Sanat Galerisi olarak üzerine düşen ne varsa sanatsal anlamda yapsa da durum her geçen gün tatsızlaşıyor.

Cemil Onay arşivinden

Sayısız çocuğun hayatına dokunan, güzel sanatlar liselerine ve akademilerine hazırlanan öğrencilere her zaman destek veren, atölye çalışmaları yapan bu eşsiz ressam bugün Bozcaada’ya veda etmesinin zamanının geldiğini düşünüyor. Cemil Onay’ın turizmcilerin etik dışı yaklaşımı sebebiyle yaşadığı korkunç, kabul edilemez, aşağılayıcı muameleleri bırakın kenara yaşadığı bu durum insan haklarının ihlali anlamına geliyor.

Her ne olursa olsun turizm  sanatsal / arkeolojik / kültürel mirasa saygı içinde gelecek nesiller aktarılacak şekilde yürütülmelidir. Turizm için var olan sanat, sanatçı “GÖZ KIRPAN KIZ” gibi kültürel değerlerin saldırgan davranışlarla bozulması ve yok edilmesi yerine, yaşaması ve gelişmesine olanak verecek şekilde davranmak hepimizin görevidir.

Cemil Onay ve eserleri, Bozcaada’da sürdürebilir turizmin en güzel örneklerindendir. Umarım ki vakit çok geç olmadan sanatçının sanatına ve kendisine yapılan zorbalıklar, anti sosyal davranışlar son bulur ve Bozcaada tekrar “Göz Kırpan Kız”ına kavuşur.

YSM

@yesimmutlu71

Yorum yok

Yorum Yazın