Gençler ve Çocuklar İçin “AİKİDO”

İnsan bazen en yakınındakileri göremiyor. Ya da bu benim hayatımda böyle. Arkadaşlarımda bir kez olsun bu konuda bana uyarıda bulunmaz. Dün İnci ile buluştuk. Mira , Hasan Bora ve Ahmet Boran oyun oynadılar bizden hayattan bahsettik. Çok özlemişiz birbirimizi. Aradan koskoca bir yaz geçti. Sonra Saim (İnci’nin eşi) de katıldı bir kahve içimi kadar. Sohbet ederken konu işlere geldi. Blog vb konuşurken ya dedim ben niye yazmıyorum sizi. Aaa dediler yazar mısın? Ne demek dedim yazmak hem anneler , hem çocuklar hem de büyükler için muazzam bir aikido salonunuz var.
Dojo’nun broşür , web sitesi vb fotoğraflarını da çekmiştim. Hay allah dedim vallahi utandım. Ben bazen çok salak oluyorum. Onlar çok yakınımdaya, yaptıkları işi biliyorum ya aklıma bile gelmiyor yazmak. Oysa onların harika bir işi var.
İnci&Saim benim için çok özel bir dost ayrıca. Düğün, iki bebek doğumunda da ve diğer her özel anda birlikteydik. Ama eşşek YSM bir anlatmadı Aikido size. Şimdi aklına geldi paylaşıyor. Oysa ben fotoğrafları taaa mayısta çekmiştim.
Gelin İnci’nin satırlarıyla size Aikido anlatayım. Siz de çocuklarınızı bu sporla tanıştırmak isterseniz http://aikidosislidojo.com göz atın.
Aikido; gençlerin ve çocukların bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerini destekleyen, kolayca ve zevkle yapabilecekleri savunmaya yönelik bir spordur. Ülkemizde ve dünyanın bir çok yerinde pedagoglar tarafından öncelikli olarak tavsiye edilmektedir. Aikido’nun kendine ait bir felsefesi vardır ve bu felsefeye bağlı olarak evrene ve tüm canlılara karşı daha bilinçli ve saygılı olmayı öğrenirler .

Günümüz koşullarında, yoğun çalışan anne ve babalar, gelişen teknolojiyle etrafımızı saran sanal ortam ve çevremizde yaşanan birçok olay, çocuklarımızı olumsuz yönde etkileyerek içine kapalı pasif veya agresif saldırgan olmalarına neden olmaktadır. Aikido geleceğin bireylerinin çevreye ve topluma daha uyumlu olmalarına yardımcı olur.  Özgüvenlerinin artmasına, okulda veya evde her hangi bir iş için dikkatlerini odaklayıp konsantre olmalarına,enerjilerini faydalı bir şekilde kullanmalarına destek verir.

Aikido bir denge ve uyum sporudur. Düzen,devamlılık ve disiplin gerektirir. Öğretileri hayatlarına adapte edebilen çocukların daha sakin, saygılı, mutlu ve uyumlu oldukları gözlenmektedir. Kolaylıkla yapabilinen birçok teknik vücudlarının daha esnek, algılarının daha hızlı, kaslarının güçlü ve bedenlerinin sağlıklı olmalarını sağlar,ayrıca diğer sporlarda da bundan faydalanırlar.

Aikido’da müsabaka yoktur; o nedenle çocuklar birbirlerine üstün gelme hırsına kapılmazlar,teknikleri beraber yaparak birbirlerine yardım etmeyi, sosyalleşmeyi ve paylaşmayı öğrenirler. Aikido çocuklar için eğlencelidir çünkü SENSEI(aikido eğitmeni) tecrübesi ve bilgisiyle onların en çok neleri yapmaktan hoşlandıklarını gözlemleyerek, çocukların kendilerini ifade edebilmelerine fırsat verir.

 

Yorum yok

Yorum Yazın