Gençler ve Çocuklar İçin “AİKİDO”

-

İnsan bazen en yakınındakileri göremiyor. Ya da bu benim hayatımda böyle. Arkadaşlarımda bir kez olsun bu konuda bana uyarıda bulunmaz. Dün İnci ile buluştuk. Mira , Hasan Bora ve Ahmet Boran oyun oynadılar bizden hayattan bahsettik. Çok özlemişiz birbirimizi. Aradan koskoca bir yaz geçti. Sonra Saim (İnci’nin eşi) de katıldı bir kahve içimi kadar. Sohbet ederken konu işlere geldi. Blog vb konuşurken ya dedim ben niye yazmıyorum sizi. Aaa dediler yazar mısın? Ne demek dedim yazmak hem anneler , hem çocuklar hem de büyükler için muazzam bir aikido salonunuz var.
Dojo’nun broşür , web sitesi vb fotoğraflarını da çekmiştim. Hay allah dedim vallahi utandım. Ben bazen çok salak oluyorum. Onlar çok yakınımdaya, yaptıkları işi biliyorum ya aklıma bile gelmiyor yazmak. Oysa onların harika bir işi var.
İnci&Saim benim için çok özel bir dost ayrıca. Düğün, iki bebek doğumunda da ve diğer her özel anda birlikteydik. Ama eşşek YSM bir anlatmadı Aikido size. Şimdi aklına geldi paylaşıyor. Oysa ben fotoğrafları taaa mayısta çekmiştim.
Gelin İnci’nin satırlarıyla size Aikido anlatayım. Siz de çocuklarınızı bu sporla tanıştırmak isterseniz http://aikidosislidojo.com göz atın.
Aikido; gençlerin ve çocukların bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerini destekleyen, kolayca ve zevkle yapabilecekleri savunmaya yönelik bir spordur. Ülkemizde ve dünyanın bir çok yerinde pedagoglar tarafından öncelikli olarak tavsiye edilmektedir. Aikido’nun kendine ait bir felsefesi vardır ve bu felsefeye bağlı olarak evrene ve tüm canlılara karşı daha bilinçli ve saygılı olmayı öğrenirler .

Günümüz koşullarında, yoğun çalışan anne ve babalar, gelişen teknolojiyle etrafımızı saran sanal ortam ve çevremizde yaşanan birçok olay, çocuklarımızı olumsuz yönde etkileyerek içine kapalı pasif veya agresif saldırgan olmalarına neden olmaktadır. Aikido geleceğin bireylerinin çevreye ve topluma daha uyumlu olmalarına yardımcı olur.  Özgüvenlerinin artmasına, okulda veya evde her hangi bir iş için dikkatlerini odaklayıp konsantre olmalarına,enerjilerini faydalı bir şekilde kullanmalarına destek verir.

Aikido bir denge ve uyum sporudur. Düzen,devamlılık ve disiplin gerektirir. Öğretileri hayatlarına adapte edebilen çocukların daha sakin, saygılı, mutlu ve uyumlu oldukları gözlenmektedir. Kolaylıkla yapabilinen birçok teknik vücudlarının daha esnek, algılarının daha hızlı, kaslarının güçlü ve bedenlerinin sağlıklı olmalarını sağlar,ayrıca diğer sporlarda da bundan faydalanırlar.

Aikido’da müsabaka yoktur; o nedenle çocuklar birbirlerine üstün gelme hırsına kapılmazlar,teknikleri beraber yaparak birbirlerine yardım etmeyi, sosyalleşmeyi ve paylaşmayı öğrenirler. Aikido çocuklar için eğlencelidir çünkü SENSEI(aikido eğitmeni) tecrübesi ve bilgisiyle onların en çok neleri yapmaktan hoşlandıklarını gözlemleyerek, çocukların kendilerini ifade edebilmelerine fırsat verir.

 

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Her Mevsimin Adası Bozcaada

yesimmutlu.com u uzun zamandır takip ediyorsanız Bozcaada sevdamı biliyorsunuz demektir. Yok ilk kez siteye bu yazıyla düştüm diyorsanız tüm yazılar için tıklayabilirsiniz....

Geçmişten geleceğe TROYA-3

Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük ile söyleşimizin üçüncü bölümünde Troya Müzesi'nin açıldığı günden bugüne tarihi değerlerini ve gelecek hayallerini sizlerle paylaşacağız. Rıdvan Bey,...

Geçmişten geleceğe TROYA-2

Troya Müzesi, Müze Müdürü Rıdvan Gölcük ile geçmişten geleceğe Troya söyleşimizin ikinci bölümündeyiz. Müzede kuş sesleri arasında geçirdiğim saatleri ve müzeyi sizlerle...

Geçmişten geleceğe TROYA

Avrupa Müze Forumu /EMF) tarafından verilen ve en saygın müzecilik ödüllerinden olan "Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri"nde Troya Müzesi ve Odunpazarı Modern Müzesi...

19° İkizler Burcunda Halkalı Güneş Tutulması ve Burçlara Etkisi

Sabian Sembolü: “Bir Kafeterya” Bu sabian sembolü bize çeşitlilikten bahsediyor. Yaşamın da bu şekilde içerisinde birçok seçenekleri olan bir kafeterya olarak düşünün. Kendi...

popüler kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar