Gelecek İçin Kadın Gücü Zirvesi 2023’deydim

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği tarafından düzenlenen “Gelecek İçin Kadın Gücü Zirvesi”ndeydim. 

Cumhuriyetimizin 100. yılında, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği tarafından düzenlenen “Gelecek İçin Kadın Gücü Zirvesi” kadının gücünü vurgulamak, eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık konularında topluma ve gelecek nesillere ilham vermek amacıyla, cinsiyet eşitliğini hayatın her alanında göstermeyi, artırmayı ve desteklemeyi amaç olarak gören akademisyenler, sivil toplum liderleri, fikir öncüleri ve etkili liderlerin katılımıyla Gazeteci – Yazar Özlem Gürses ve Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı ve YKKD Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Kaleağası’nın sunumuyla 19 Aralık 2023 tarihinde Swissotel The Bosphorus İstanbul’da gerçekleşti!

Yoğun sabah trafiğinde organizasyonun gerçekleştiği otele varmak kadar otelde parke denilmekte büyük bir çaba gerektirdiği için maalesef İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılış konuşmasına yetişebildim. Kimseye akıl vermek haddime düşmez ama otellerin böyle büyük organizasyonlarda park hizmetlerini yeniden gözden geçirmesi kıymetli olur diye düşünüyorum. Katılım sayısı bir etkinlikte var olan kapasiteye minik dokunuşlarla kaybedilen saatlere çözüm bulunabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun içten ve samimi konuşması kayda değerdi. Ailesini, kızını ve kadın voleybolcuları örnek alan kızıyla ilgili paylaşımı tüm salonu bilmiyorum ama benim içimi ısıttı. Gerçek, kendi olabilen ya da akıştan metin okumayan kişiler her zaman daha yakın hissederim.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; “Gelecek, kesinlikle kadının gücüyle aydınlanacaktır. El ele, kol kola ve özellikle Yönetim Kurulunda Kadın Derneğimizin de bu yöndeki adımlarını da bir nevi kutsal bir yere taşıyarak ‘varız, buradayız ve hazırız’ diyoruz. Hep birlikte olacağız ve hep birlikte ileriye doğru koşacağız.”

Fotoğraf basın bülteni

Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, YKKD Danışma Kurulu Başkanı Murat Özyeğin’in konuşmasına belirttiğim sebeplerle yetişemedim. Basın bülteninden aldığım  sözlerini sizinle paylaşmak isterim.

Murat Özyeğin; “Çeşitliliği ve eşitliği benimsemiş bir toplumsal kültürü oluşturmanın yollarını ve iyi örneklerini konuşmak için Cumhuriyetimizin 100. yılından daha anlamlı bir zaman olamazdı. Zirvemizin hedeflediği toplumsal değişime inanarak, kapsayıcı politikalar yapan ve uygulayan kurumlarla ve liderlerle ülkemizde hedeflediğimiz dönüşümü gerçekleştirebilir, Cumhuriyetimizin ikinci 100 yılına hazır olabiliriz.”

Cumhuriyet’in 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı!

Günün en özel anlarından biri; Norm Ender ve Atatürkçü Sesler Korosu eşliğinde Parla Cumhuriyet’in 100. Marşı’nı coşku dolu bir atmosferde seslendirdikleri ve Cumhuriyet’in 100. yılını kutladıkları an yaşandı. Marş defalarca  tekrarlanırken salonda yankılanan Cumhuriyet sevgisiydi.

100. yıl kutlamasının ardından; “Cumhuriyet’in Kazanımları, Bugünün ve Geleceğin Perspektifinden Kadın Meselesi” oturumunda; yönetimde kadın ve eşitlik konularına dikkat çeken Araştırmacı-Yazar Bekir Ağırdır; “Hem aklın hem yüreğin bir arada çalıştığı yeni bir yönetim modeline ihtiyacı vurgulayarak toplumsal dönüşüme ve barışa ihtiyacımız var. Bu güç ve şefkat ile yeni yönetim modeli gerçekleşecek.” dedi.

 

MEF Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Soysal’ın Yönetimde Kadın Olmak: Uzun İnce Bir Yol” oturumunda kadınların yönetimde kadın olmanın zorluklarını paylaştı.

Gelecek İçin Kadın Gücü Zirvesi”nin  konuşmacıları arasında; Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi, YKKD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü Öğretim Üyesi Leyla Keser Berber ve MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi-Avukatlar Vakfı Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu LL.M, Unlearn Academy Kurucu Üyesi Dr. Ecmel Ayral, Because Impacts Kurucu Ortak ve CEO’su, Portekiz Eski Kültür Bakanı Graça Fonseca, İş Girişim Sermayesi, Akmerkez GMYO, Fark Holding Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve YKKD Yönetim Kurulu Üyesi Özge Bulut Maraşlı, Senarist ve Yönetici Melis Civelek, Yönetmen Hakan Kırvavaç (Ketche), Gold Yapım Kurucusu ve Sahibi Faruk Turgut, The Female Capitalist Sahibi ve Kurucusu Christine Brown-Quinn  gibi birçok değerli isim yer alırken bu oturumlara ait paylaşımlarımı Instagram öne çıkanlarda “Kadın Gücü Zirvesi” olarak izleyebilirsiniz.

Fotoğraf Basın Bülteni

Yönetimde Daha Çok Kadın: Kotalı mı? Kotasız mı?

Üç farklı salonda, 47 konuşmacı ile gerçekleşen Gelecek İçin Kadın Gücü Zirvesi”nin heyecan dolu anlarından biri; Forbes Türkiye Medya Grup Başkanı ve Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Eş Başkanı Burçak Güven moderatörlüğünde gerçekleşen Aclan Acar Stratejik Danışmanlık Kurucusu Aclan Acar, Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplumbilimleri Fakültesi Dekanı, Oxford Üniversitesi CRIC Merkezi Kıdemli Üyesi, GAİN Medya Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Türkiye İş Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali, QNB Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, YKKD Yönetim Kurulu Başkanı, Mentor Danışmanlık Kurucu Ortak, INSEAD Business School Koçluk Lideri Hande Yaşargil’in katılımıyla  “Yönetimde Daha Çok Kadın: Kotalı mı? Kotasız mı?” sorusuna cevap aradıkları münazara oturumuydu.  Oturum başladığında dijital anket ile: Yönetimde Daha Çok Kadın: Kotalı mı? Kotasız mı?  soruldu. Oturum sonunda yapılan oylamada; 249 evet oyu ile “kota” kazandı.

Hepimizin daima konuşması gereken toplumsal cinsiyet eşitsizliği. Dünya genelinde kadınlar işgücüne katılım ve yönetici pozisyonunda dezavantajlı konumda. Ve diğer ülkelerde de olduğu gibi Türkiye’de kadın yöneticilerin sayısı erkeklere göre az ve bu ne olursa olsun her şekilde artmalı.

Medyada Kadın

Medyada Kadın” paneli YKKD Başkan Yardımcısı ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Arzu Aslan Kesimer moderatörlüğünde  Haber Spikeri Jülide Ateş ile gerçekleşti. Jülide Ateş’in muhabirlikten haber spikerliğine var olan süreçte yaşadıklarını anlattığı oturum benim açımdan kıymetliydi. İşin mutfağından geçerek bir kariyer yaratmak ve bu süreçte naif kalabilmek çok zor. Jülide Ateş’in “Kar küreyip yolu açıyordum” sözü uzun zaman aklımdan çıkmayacak.

Fotoğraf @yesimmutlu71

Çeşitliliği İzlemek ve Etkileri: Kızılcık Şerbeti konu başlığıyla gerçekleşen panelde; İş Girişim Sermayesi, Akmerkez GYO, Fark Holding Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve YKKD Yönetim Kurulu Üyesi  Özge Bulut Maraşlı moderatörlüğünde, Senarist ve Yönetici Melis Civelek, Yönetmen Ketche Hakan Kırkavaç ve Gold Yapım Kurucusu ve Sahibi Faruk Turgut ile gerçekleşti. Yönetmen Ketche Hakan Kırkavaç’ın Müslüm ve Dilberay filmi sayesinde Anadolu’yu çok iyi algıladığını belirterek bu gözlemleri çekimlerine aktarmış.

Basın Bülteninden

Hande Yaşargil: “Varız. Buradayız. Hazırız, Ve En Güzeli Beraberiz”

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Başkanı Hande Yaşargil; Gelecek için Kadın Gücü Zirvesi’nin coşkulu kapanış konuşmasında dedesinden gelen bir mektubu paylaşırken salonda yine duygusal anlar yaşandı. Gönül isterdi ki çok az sayıda erkeğin olduğu bu ertkinliğe daha fazla erkek katılsaydı 🙁

Fotoğraf @yesimmutlu71

Hande Yaşargil;

Cumhuriyetimizin 100. yılını coşkuyla kutlarken ve ikinci yüzyılımıza hızla ilerlerken, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği olarak gerçekleştirdiğimiz “Gelecek İçin Kadın Gücü Zirvesi” inanıyorum ki burada yarattığımız bu güç bir programın çok ötesinde bir etki yaratıyor, bu güçlü zincir ve bakış açısı büyüyor, birbirimize verdiğimize destek ile biz toplumda daha çok yönetici ve lider role talip olacağız, aday olacağız. Bu destekle o rollere güvenle geleceğiz ve aldığımız yetki ile ülkemizi daha eşit daha vicdanlı ve daha sürdürebilir bir seviyeye taşıyacağız. Sizi bizim sloganımızla selamlayarak bu zirveyi kapatmak istiyorum. Biz hepimiz; ‘varız hazırız buradayız ve en güzeli beraberiz’. Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun.”

Fotoğraf @yesimmutlu71

Gelecek İçin Kadın Gücü Zirvesi 2023 dans gösterisiyle bizlere veda ederken salondan çıkan kişilerin ” ilk yılı böyleyse seneye nasıl olacak sözleri” beni şaşırtmadı.

Her zorluğa ve zorlayan durumlara rağmen umudum var. Atatürk’ten aldığımız güçle ve bize bıraktığı eserlerle biz kadınlar her alanda varız, var olacağız ve yeni nesillere bunu aktaracağız. Çünkü kadınız, anneyiz..

📸 @yesimmutlu71

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Hakkında: 

YKKD, Yönetim Kurullarında eşit cinsiyet temsilinin toplumsal ve ekonomik faydası konusunda tüm paydaşlar nezdinde savunuculuk rolü üstlenmek ve kadınları bu yolda geliştirmek misyonu ile çalışmaktadır. 

Derneğimizin kökeni, bu amaca hizmet veren ilk oluşum olarak 2012 yılında Mentor Danışmanlık Yönetici Ortağı Hande Yaşargil ve Gazeteci, Klinik Psikolog Burçak Güven tarafından kurulan Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın İçin Şirketler Arası Mentorluk Programı’na dayanmaktadır. 

Yönetim Kurullarında kadın temsil oranının artırılması desteklemek üzere bu role “hazır” kadın havuzunun genişletilmesi amacıyla başlatılan Yönetim Kurulunda Kadın Programı, Yönetim Kurulu Üyeliği alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği, Türkiye’nin ilk sertifika programıdır. Programın ana unsurlarından bir diğeri de ülkenin en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden Mentorluk alma imkânı tanıyan şirketler arası Mentorluk sistemidir. 18 ay süren her dönemde Mentorlarımız yeni bir kadın Menti ile çalışıp onların Yönetim Kurulu rollerine hazırlanmasında önemli bir rol üstlenmektedirler.

2023 yılı itibariyle ilk beş dönemi tamamlanmış olan ve 263 üst düzey kadın yöneticinin mezun olduğu Yönetim Kurulunda Kadın Programı’nın altıncı dönemi Ocak 2024-Haziran 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

YKKD bir yandan bu özgün programı devam ettirirken, yönetim kurullarında kadın temsil oranının artırılması yönünde iletişim, iş birliği, farkındalık ve bilgi paylaşım platformu olarak çalışmalarını hayata geçirmektedir.

YSM’in Notu: Gelecek İçin Kadın Gücü Zirvesi’ne nazik davetleri için Idecon Idea&Congress‘e teşekkürler.

Yorum yok

Yorum Yazın