Gelecek Dijital Güzellikte

Pandemiyle birlikte çevrim içi ve sosyal medya kullanımı fazlasıyla artmış durumda. Çok kişinin günün büyük bir bölümünü sosyal medyada geçirdiğini söylemek abartı olmaz.  Bugünün dünyası artık dijital. 

Sosyal medya, insanların hayatlarının ve günlük rutinlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi.  Etrafımda bazı kişiler o kadar bağımlı ki, uyandıktan sonra ilk yaptığım sosyal medyama bakmak diyen çok. Kişisel olarak da işin fazlasıyla içinde olsam da kontrolü ele geçirdiğim bir sosyal medyam var. Size de yeni yılda kontrol edebildiğiniz bir sosyal medya kullanımı dilerim. 

Fotoğrafçı, Influencer ve dijital köşe yazarı olarak sosyal medyanın fazlasıyla içindeyim. Sıklıkla arkadaşlarım yeni trendler, filtreler ve kullandığım uygulamalarla ilgili danışır. Herkesin ilgi duyduğu filtreler doğal olarak farklı. Birçok arkadaşım var ki Instagram hikayesine facetune ile çekilmemiş öz çekim dahi koymuyor. Kişisel olarak Instagram filtreleri dışında filtre kullanmayı çok sevmesem de yeni filtreleri de mutlaka denerim.   

Sosyal medya herkesin hayatında çok önemli yer tutuyor. Sosyal platformlarda bağ kurma, içerik paylaşma ve en mükemmel hali paylaşmak isteği had safhada. Özgüveni yüksek, mükemmel gördüğünüz kişiler dahi rekabet sebebiyle çok farklı filtreler kullanabiliyor. 

En sık kullanılan beş filtreyi size yazacağım gibi, 2021’de sosyal medya trendleri neler olacak biraz da bunlardan bahsedeceğim.  

Cristian Dina adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Akıllı telefonunuzda olması gereken beş fotoğraf / video uygulama 

Snapseed 

Farklı efektler ve çok kolay ayarlarla fotoğrafı en iyi hale getirmek isteyenler için çok pratik bir uygulama. Fotoğraflarınızı düzenlemek için renk, kontrast ile uğraşamam derseniz otomatik ayarı seçerek harika kareler elde edebilirsiniz. Oldu da yanlış yaptınız düzenleme geçmişini bile kurtarabilirsiniz. Çerçeve, yazı yazmak, sosyal medyada hemen paylaşma hepsi uygulama içinde.  

 Inshot 

Video, fotoğraf ve müzik montajı yapmak isteyenlerin tercih etmesi gereken tek video düzenleme programı desem yanlış olmaz. Uygulama basit bir kullanıma sahip.  Video kırpma, ses ekleme, video içine video ekleme gibi sonsuz seçenek sunuyor. Birçok efekt kullanarak video ve fotoğrafları eğlenceli hale getirmeniz mümkün.  

B612 

Selfie (özçekim) için en mükemmel uygulama olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Her ne kadar çok kişi facetune kullanıyor olsa da henüz B612 ile tanışmamıştır derim. Kusursuz selfie çekmenin yanı sıra, sayısız filtre, makyaj yapma, diş beyazlatma, zayıflatma ne isterseniz uygulama içinde mevcut. 

Canva 

Hayat kırtarıcı bir uygulama arıyorsanız canva tam size göre. Tasarım ihtiyacınıza göre uygulama içi yönlendirmelerle  istediğiniz tüm görsel materyalleri Canva üzerinden hazırlayabilirsiniz. İster kart, ister afiş, ister poster tasarlayın. Canva size saniyeler içinde hepsini hazırlar.  

Unfold 

Instagram hikayelerimle fark yaratmak istiyorum diyorsanız bu uygulama tam size göre. İster fotoğraf ister video şablonlar eşliğinde harika hikayeler paylaşabilirsiniz.  Yapmanız gereken uygulamayı indirmek ve istediğiniz sosyal medya platformunda paylaşmak. 

Fotoğraf Pixabay

2021 SOSYAL MEDYA TRENDLERİ NELER OLACAK? 

Sosyal medyada bilinirliğinizi arttırmak ve paylaşımlarınızla öne çıkmanıza yardımcı olabilecek beş sosyal medya trendini hemen sizlerle paylaşıyorum. 

Geçici içerik (hikaye) popülerlik arttırmaya devam edecek. 

Günümüzde ilgi süreleri çok kısaldı. Hikayelerin popüler olmasının nedeni ortada. Kısa, ilgi çekici ve bağımlılık yapıyor. Bol bol hikaye paylaşmaya devam.  

Niş Platformlarda yer alın 

Facebook ve Instagram açık ara en çok tercih edilen uygulamalar olsa da artık TikTok, Linkedln, Twicht çok hızlı yükselişte.  

 Arttırılmış gerçeklik Filtreler Kullanın 

Metin odaklı paylaşımlar yapıyor dahi olsanız arttırılmış gerçeklik filtrelerini kullanabilirsiniz. Şirketler ve markalar hikayeler için kendi filtrelerini oluşturması kullanıcı deneyimi paylaşımı açısından çok daha fazla artacak. 

Oyunlaştırılmış İçerikler Paylaşın 

Özellikle Instagram’da oyunlaştırılmış içerikler ilgi çekiyor. Sorular, kendi deneyimlerini paylaşın vb.  gönderileriniz üzerinde etkileşimi teşvik etmenin eğlenceli bir yolu. 

Video İçeriklerde sınır tanımayın 

IGTV, Reels ve videolar 2021’de daha da gündemde olacak. Etkileşim yakalamak isteyen herkes birbirinden eğlenceli ya da mesaj yüklü videolar paylaşacak.  

Sosyal medyanın parlayan yıldızı olmak için asla geç kalmak yok. Yeter ki doğru ve etkili kullanın. 

2021 tüm dünyamıza sağlık ve huzur getirsin. Keyifli ve güzel anılar biriktirmek dileğimle. Mutlu yıllar! 

Yeşim Mutlu 

Bu yazım ilk kez Sosyopix Mag Dergi / Ocak 2021’de yayınlanmıştır.

 

2 Yorum
 • Mehtap bilgin
  03 Nisan 2021 saat 16:31

  Merhaba, sizi yakındna takip ediyorum, ios olarak en baştaki ana tercihim Snapseed oldukça güzel işler cıkartabilecek harika bir yazılım devamlı kullanıyorum, kesinlikle basarılı buluyorum, siz hangi uygulamayı kullanıyorsunuz merak edihyorum yazarsanız sevinirim lütfen,

 • Yeşim MUTLU
  04 Nisan 2021 saat 14:23

  Mehtap Hanım,
  Snapseed bir ara kullandım ama benim çok fazla düzenleme ihtiyacım olmuyor. En çok kullandığım uygulam whitagram. Dergi sayfalarını vb toplu paylaştığım için onunla ölçülere uygun hale getiriyorum. Işık, kontrat dışında fotoğraflara müdahale sevmiyorum. Instagram filtrelerini eğlenceli buluyorum ve paylaşıyorum hikayelerimde. Bunun dışında tek uygulama kullanmam gerekse fotoğrafta PS (photoshop Express), videoda iMovie olurdu.Mutlu pazarlar dilerim.

Yorum Yazın