Geleceği Güçlü Kadınlar Şekillendirecek!

Geçtiğimiz hafta Avon ve Hürriyet iş birliğinde düzenlenen “Güçlü Kadınlar Konferansı”, bir çok kadını bir araya getirirken bizlere unutulmayacak hikayeler yaşattı.

AVON ve Hürriyet’in ilk yıl düzenlediği “Güçlü Kadınlar Konferansı”, kadınların toplumsal yaşamdaki varlıklarını ve güçlü seslerini dile getirmek ve ilham veren hikayeleri daha geniş kitlelere ulaştırmak amacını taşıyordu. Açıkçası kadına değer veren, kadınları güçlendirmek için çalışan herkesi takdir ediyorum.

Konferansın açılışında konuşan AVON Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül, “Avon olarak bir güzellik ve kozmetik şirketi olmanın yanında çok değerli bir misyonumuz var. Dünyada 130, Türkiye’de 24 yıldır kadınları güçlendirmek için çalışıyoruz. Kadınlara ekonomik özgürlüklerini kazandıran iş modelimiz ile hayatlarında bazen ufak, bazen büyük farklar yaratıyoruz. Bu konferans ise ülkemizdeki güçlü kadın hikayelerini daha fazla kişiye ulaştırsın, daha fazla kadına ilham versin istiyoruz” derken hepimizin içini titretti.

Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş ise, “Güçlü kadınlar; güçlü nesiller, güçlü ve düzenli bir iş gücü ve daha güzel bir hayat demek. Hürriyet, kadınların erkeklerle eşit şekilde temsil edilmesini, şiddetin her türlüsünden korunmasını, istihdamda hak ettikleri yeri almasını, ayrımcılığı önleyecek yasaların hayata geçirilmesini ve toplumsal cinsiyet eşitliği için gereken adımların ivedilikle atılmasını sağlamak için her türlü desteği veren ve çalışmalar yapan bir marka. Kadınların güçlenmesine inanan, icra kurulunun yarısı kadın olan öncü bir kurumun yöneticisi olarak bu konferansa destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Haklarını Bilen Kadınlar panelinin konuşmacıları; Dr. Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğünde Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı

Canan Güllü, LL.M Yeditepe Ü.H.F Öğretim Görevlisi İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu , SUTEKS Group Yönetim Kurulu Başkanı, WEPs İş Dünyası Sözcüsü Nur Ger, kadınların haklarını bilmeleri ve bu hakların peşinde koşmalarının ne kadar önemli olduğunu anlattı.

Cesur Kadınlar panelinde Yonca Tokbaş modatörlüğünde yaptıkları söyleşide KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, Big Chefs Cafe & Brasserie Kurucu Ortak & CEO Gamze Cizreli, AVON Temsilcisi Çiğdem Çimen“Farklı zamanlarda yaşanan başarısızlıklara karşı yeniden ayağa kalkma gücünü kendimizde bulduğumuz ve azmimizi kaybetmediğimiz sürece başarılı oluruz.” mesajı verdiler.

İyiliği yayan kadınlar panelinde ise AVON Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika İletişim Direktörü Hande Orhan, Hassas anne olarak bilinen blogger Ece Kumkale, Üşengeç Şef olarak bilinen blogger Dilek Yeğinsu konuşmacı olarak yer aldı. Cengiz Semercioğlu moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, ‘iyiliği yayma’ konusunda sosyal medyanın gücü vurgulandı. Sosyal sorumluluk projelerinin ve olumlu hikayelerin, sosyal medyada daha çok paylaşılmasının desteklenmesi gerektiği belirtildi.

İlham Veren Kadınlar oturumunda konuşan oyuncu Demet Akbağ, “Benim çocukluk kahramanım, Ayşegül vardı. Ayşegül tatilde, Ayşegül seyahatte… Ben hep o Ayşegül’ü  hayal ettim ve o hayalin peşinden koştum. Sizlere de önerim bu olabilir. Hayal kurmak çok ciddi bir iş. Bugün büyük başarı hikayeleri dinledik. Onları inanılmaz kılan, hayallerinin peşinden koşmaları. Ben de kendi mesleğim adına hayal ettiğim şeyin peşinden koştum. Hayalleri hep baş tacı yapın” diye konuştu.

Samsun Kumköyü İlkokulu Öğretmeni Dilek Livaneli, görev yaptığı köyde hem çocuklar hem kadınlar için yarattığı dönüşüm hikayesini anlattı. “Evren eylemi destekler.” diyen Dilek Livaneli ise herkesi büyüledi.

Geçtiğimiz yıl tanıştığım, hayranlık duyduğum ve ilgiyle takip ettiğim Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alaton’un sözlerini alın not edin derim. Kendinize moral vermek için, motivasyon için okuyun, okutun 🙂 Leyla Alaton; “İflah olmaz bir iyimserim. Seçimini iyi yaparsan; ‘iyi ve pozitif olanı seçeceğim’ dersen her şey kolaylaşıyor. Bir de B ve C planına aklım iyi çalışıyor. Kolay pes etmem. Neden pes edeyim ki? Realistim ama güçlüyüm. Bu olmazsa başka bir çare buluruz. Sonunda ölüm yoksa sorun yok diye düşünüyorum. B değilse C; C değilse D planıyla ilerlerim” dedi.

“Geleceği GÜÇLÜ Kadınlar şekillendirecek, şimdi kadınlar olarak güçlenme zamanı!  Şimdi haksızlıklardan şikayet etmeyi bırakıp haklarımızı bilme zamanı.

  1. Bazen kendi tercihlerimiz, bazen de koşullarımızdır yolumuzu tıkayan… Şimdi cesaretimizi toplayıp ilk adımı atma zamanı.
  2. Hepimiz başarabileceği en azından 1 şey var. Potansiyelimizi keşfetme ve kendimizi onurlandırma zamanı.
  3. Kadınların gücü kalbindekini cömertçe paylaşabilmektir. Şimdi kalbini açma, iyiliği yayma zamanı.
  4. “Sen yapamazsın” diye yıllarca kulağımıza fısıldanmış. Şimdi hem kendimizi hem birbirimizi “Yapabilirsin” diyerek yüreklendirme zamanı.
  5. Her kadın aslında bir başarı hikayesidir. Kendi hikayemizin kahramanı olma zamanı.
  6. Güvenen, azimli, cesur, iyiliği yayan, umut veren kadınlar olarak harekete geçip çalışma zamanı.

Konferansta emeği geçenlere ve değerli bilgilerini paylaşan herkese teşekkürlerimle,

Yorum yok

Yorum Yazın