Fotoğrafçılık Nedir?

Sizlere harika bir haberim var. Sevgili arkadaşım, dostum fotoğraf sanatçısı Yüksel Özen fotoğraf ve sanat yazılarıyla yesimmutlu.com’da.

Yüksel çok değerli bir fotoğraf sanatçısı olmasının yanı sıra uluslararası kabul görmüş bir fotoğrafçı. Yüksel’in benzersiz işlerini sizlerle yakından buluşturacağım için çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

Hoşgeldin Yükselciğim, Hoş geldin 🙂 

Yüksel Öen Arşivinden

Fotoğrafçılık nedir? 

“Fotoğrafçılık nedir? ya da Nasıl öğrenilir makine ayarları nedir? ” gibi klasik şeylere girmek yerine, daha derine sanatsal ve çağdaş akımlara girmek anlamaya çalışmak bana daha uygun geleceğini düşündüm.

Zaten bir şekilde fotoğraf çekmeyi, kuralları öğreniyoruz. Önemli olan yaptığın şeyin tadını çıkarmak. İyi kare çekmesende stres yapmadan sürecin tadını çıkarmaktır. Otomatik mi ya da Manuel mi çekmeliyim? Sorusu yerine “nasıl istersen öyle çek teknikten kurtul!” derim. Estetik ve kavramsala yoğunlaşmak ve bu alan geliştirmek gerekir diye düşünüyorum.

Kavramsal sanat fotoğrafçılığında doğada ki bir nesneye anlam yükleyerek sanatçı onu eşsiz bir sanat eserine dönüştürebilir. Görsel olan görülebilen şeydir, estetik kavramı göze hoş gelen şeylerdir bu şekilde sınırlandırmamak gerekir. Çirkin göze hoş gelmeyen nahoş sanat eserleri fotoğraflarda vardır. Düşüncelerinizi geleneksel fotoğraf yöntemlerinden farklı yollardan anlatılabilir. Fotoğrafın yalnızca rastlantısal bir şey olmadığını ve düşünce ile fotoğraflarını olabileceğini keşif ettiğinizde farklı bir kapıdan gireceksiniz. Kavramsal sanat fotoğrafları deneysel ve kurgu fotoğraflarını da kapsamaktadır. Üretilmesi hayal gücü ile ilgilidir, biçimsel aktarım imge gibi düşünülmelidir. Fotoğraftaki varlık zihinsel bir düşüncenin sonucudur. Fotoğrafın süreci fotoğrafın film, ışık hareketi, zamanlı pozlamalar ve elektronik sensörün fotoğrafa etkisi sanat zevkimizi birçok etkisi vardır.

Yüksel Özen

Yüksel Özen Arşivinden

“Görüntü yakalama görüntüyü oluşturan sürecin sadece bir parçasıdır.”

Fotoğrafın bir sanat dalı olarak gelişimi sanat yapısının kavranışının da bir zihinsel boyutu vardır. Zeka ve beceride eklenilmesiyle harika fotoğraflar çıkabilir tabii ki. Daha ileriki yazılarımda dünyada ve Türkiye’de çağdaş sanat fotoğrafçılığının her boyutuna biraz girmeye çalışacağım.

Şimdilik iyi günler 🙂 Görüşmek üzere, sevgiler.

Fotoğraf Sanatçısı Yüksel Özen Kasım 2020

yukselozen1@gmail.com

Yüksel Özen Kimdir?

Yüksel Özen 1972 istanbul üsküdar doğumlu, oniki yaşındayken babası sayesinde ilk fotograf makinesi ile tanıştı. Anadolu Üniversitesi Endüstriyel İlişkiler Çalışmalar Ekonomisi ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Sanat Fotoğrafçılık & Görüntü Yönetmenliği bölümü okudu.

Lise yıllarında fotografa merakı hep vardı,  fotograf klüplerinde fotograf çalıştı, bu merak artınca eğitimler almaya başladı. Kendini geliştirerek flimli makineler dışında gelişen teknoloji ile digital fotografçılık alanında profesyonel olarak çalıştı, çeşitli ajans ve prodüksiyon şirketlerinde, moda ve cast fotografçılığı yaparak devam etti. İlerleyen zaman içerisinde kendisini kurgusal sanatsal fotograflar üretmeye devam etti.

Uluslararası web fotograf yarışmalarında deneysel, resimsel soyut fotografları ile başarı ödüllerine ve sertifkalara layık görüldü. Birçok sergi ve sempozyuma katıldı.

Çeşitli dergilerde Vogue İtalia, Essence Look Over, Dark Beauty ,500px ve Gazetesanat.com gibi web magazin bloglarda fotografları  ropörtajları yayınlandı, İstanbul Mercedes Fashion Week’ de  Ajanslara Defile ve Moda fotografçılığı yaptı. Fotograf ile ilgili çalışmalarına halen devam etmektedir. Unesco AIAP İnternational Art Turkey / Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği. UPSD’ ninde bir üyesidir.

İlk Kişisel sergisi 18 Mart 2017 ”Düşlerdeki Yalnızlık” ismi ile Üsküdarda Altunizade Kültür Merkezi / İstanbul

35AWARD 2016-2017  / 100 Best Art  Photos of the Year Certificate 2 nd sage of voting  35PHOTO.RU

BirGrupİnsan grupla Karma sergisi 25 Kasım 2017 Pusula Sanat Evi Harbiye / İstanbul

BirGrupİnsan grupla Karma sergisi  14 Nisan 2018 Tarihi Çorlu Belediyesi Binası Sergi Salonu / Çorlu

F Sanat Galerisi ile Yaz Seçkisi sergisi 1-15 Eylül 2018  Mandarin Oriental Bodrum / Muğla

Pinelo Art Galeri Federation of Club Unesco 12-17 Ekim 2018  International Action Art Fair Paris / Fransa

F Sanat Galerisi ile 10-18 Kasım 2018  Tüyap Sanat Fuarı Artist 2018 / İstanbul

F Sanat Galerisi ile 22-5 Ocak 2019 Parıltı Derneği Yararına Yeni Yıl Şenliği Karma Sergisi 2019 İstanbul

İkinci Kişisel sergisi 6 Mart 2019 da ‘’Derin Uyku’’ isim ile F sanat Galeri 2019 İstanbul 

35AWARD 2019 4TH İNTERNATİONAL PHOTOGRAPHY AWARD Certificate Top100 35PHOTO.RU

Vernice Arte Fiera Euro Expo art 2019 Premier Gold Award Yüksel Özen / 15-16-17 mart 2019 Forli İtalya

Çağdaş Sanatın Kapsamlı Sergisi 25 Mayıs 2019 Kalemaat Galeri (KelimatSanatEvi) İstanbul 2019

F Sanat Galerisi ile 2-10 Kasım 2019 Tüyap Sanat Fuarı 2019 / İstanbul

Animals and Us / Project by İZEV /Masters of Painting and 14 Award Photography Special Exhibition Artist (Consulate General of The Federal Republic of Germany İstanbul 2019 )

30x30cm Yılbaşı karması- New Year Exhibition 27 aralık-7 ocak 2020 Fular’t Sanat Galerisi İstanbul

Üçüncü kişisel fotograf 3D VİAR on-line sergisi 06.05.2020 ‘’Belirsizliğin Hükmü’’ isimli ile WWW.ARTSTEPS.COM da ART IN TURKEY sunumu 2020 İSTANBUL

 

Yorum yok

Yorum Yazın