FOTOĞRAF VE BEN…

Son günlerde hep aynı soru ile karşılaşınca bloğuma yazmaya karar verdim. Web sitemde çalışma şeklim ile ilgili fazla detaya yer vermeyi sevmiyorum. Açıkçası kişiye özel belgesel fotoğraf hazırlamak daha hoşuma gidiyor.

Hayatım boyunca da standart hale gelen hiç bir çalışmaya sıcak bakmadım belki de ondan. Profesyonel iş hayatım boyunca da hep farklı düşünüp farklı çalışmalara imza atmışımdır. Belki de bundan olsa gerek ekip arkadaşlarımla birlikte şu an sağlık sektöründe akla gelen ilk marka olan ACIBADEM’in 3 yıl üst üste en bilinen marka olmasında emeğimiz büyük… Hiç unutmam bir yıl CEBIT için farklı ne yapabiliriz diye beyin fırtınası yaptığımızda feng shui zen konseptinde bir stad yapalım dediğimde herkes biraz şaşırmış sonra da o konsept üç gün içinde hayata geçmişti. Detaylar çok uzun geçmiş zaman bilenler biliyor. Mor inek olmak işte 🙂

Bana göre fotoğraf da karşılıklı bir alışveriş var. Eğer karşımdaki kişi,  aile her kim olursa olsun mutlaka tanışmalı ve görüşmeliyim. Aramızda bir paylaşım olmalı. Enerjimiz tutmuyorsa isterse bana çok çok vaat etsinler Benim için hiç önemli değil… Çünkü ben çok özel anlarında çok özel anıları paylaşan bu kişilere saygı duyuyorum . Onlar benim için çok değerli ve onların her fikrine saygım sonsuz. Bu yüzden benim fotoğrafını çektiğim kim olursa olsun aramızda bir paylaşım olmalı.

İşte buradan çok açık söylüyorum beni tercih edeceksiniz lütfen gerçekten beni istediğiniz için önce benimle konuşun İLETİŞİME geçin. Benim enerjim ve hayata bakış açım size uygun gelirse birlikte olalım. Ben yaptığım işe çok saygı duyuyorum. Bu güne kadar diğer fotoğrafçılar belki bilmez -bu fotoğrafçılara  fotoğrafları çektiren aileler çok iyi bilir-  ben belirli hastanelerde çekim yapmıyorum. Orada şu şu fotoğrafçı var zaten benim çalışmam doğru olmaz siz onunla bağlantıya geçin diyorum. .

Ben  4 yıldan bu yana hiç bir fotoğrafçının fotoğrafını kopyalamadım, para ya da iş için kimsenin çalışmasına engel olmadım. Bana fikir danışan doğum fotoğrafçılığına başlamak isteyen herkese yol gösterdim. Copy paste yaşamak kolaydır ama ben Yeşim MUTLU olarak hayatı farkındalıklarım ve tercihlerimle yaşıyorum. Benim için nicelik değil nitelik önemli… Az , öz, özel ve kişisel çalışmalar tercihim.

Pazarlama ve iletişim geçmişimden dolayı bana neden reklam yapmadığım soruluyor. Evet istesem şu ana kadar dört yılda birçok yerde haberim çıkar bir çok dergi gazete televizyona haber olabilirdim. Evet benim için bazı şeyler çok kolay ama ben çok önce bir karar alarak bu geçmişi arkamda bıraktım. O hayattan bana kalan deneyimlerimi bakış açımı ve tercih edilebilecek anları hssetmek ve  fotoğraflarıma yansıtmak. Ben çektiğim fotoğraflarda  photoshop yapmayan-yapamayan- öğrenmek isteyen ama nedense eli öğrenmeye gitmeyen kendi halinde bir fotoğrafçıyım. Buradan tekrar açıklıyorum reklam yapmıyorum, hiç bir siteye yakın değilim. Hiç bir mecrada reklamım yayınlanmayacak ve her zaman WOM ile çalışacağım.

Herkesin kendine çizdiği bir yol vardır. Ben geçen seneden bu yana çok sevdiğim ve değer verdiğim bir dostumun sözünü ana felsefem edindim. ” Kapıları arama, kapılar sana gelsin”

İşte böyle… Biraz içimi döktüm… Bu yazıyı şu an 27 aylık olan kızım Maya Su’ya adıyorum.

2 Yorum
 • mer
  02 Temmuz 2009 saat 07:18

  farklılığınızı anlatmanıza bile gerek yok. her halinizden anlaşılıyor bu.
  fotoğraf çekmeyi işten ziyade çok severek hobi olarak yapmanız belki de bu güzellikleri tattırdı bize.
  kesinlikle kapılar gelecektir size. bide bence açılacak tüm kapılar..
  minik maya su ile mutlu bi yaşam diliyorum.

 • admin
  02 Temmuz 2009 saat 09:47

  Merveciğim,
  Çok teşekkürler
  Anlarımız anılarımız daha çok olsun
  Sevgiler
  YSM

Yorum Yazın