FOTO ATLAS’a YSM’den sitem maili..

Bugün üzgünüm. Twitter da söylendim durdum yarını beklemek istedim ama bekleyemedim. Oturdum bir mail yazdım. Sizlerle de paylaşayım. Hiç bir değişiklik olmasa bile blogumu okuyan onca insan var onlar okur bilgilenir. Hemen okursanız neden olduğunu anlayacaksınız.

İşte derginin sorumlu Yayın Yönetmeni  Özcan Yüksek ve Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Keçe’ye yazdığım mail:

“Merhaba,

İlgiyle takip ettiğim Foto Atlas dergisinde büyük bir sürpriz ile karşılaşacağımı bilmiyordum.

Maalesef bu sürpriz benim açımdan pek hoş olmadı.

13.sayınızda yer alan Özlem Demircan tarafından hazırlanan Doğum fotoğrafçılığı “Mucizeyi Görmek” başlığı adı altında yer alan yazı da bloğumdan alınan kendi satırlarımın kullanılması beni hayrete düşürdü.

İlk an yanılıyor olabilir miyim? Diye düşündüm yok olamaz çünkü kelimeler ile oynamayı ve yazarken en derin duygularımla yazmayı seven bir fotoğrafçıyım.

Maalesef 04 Şubat 2010 tarihinde yazdığımDoğum Fotoğrafı Nasıl Çekilir? Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Seçilir? başlıklı yazımdan fazlasıyla bölüm, derginizde ki yazının içinde yer alıyor.

Sizde blog yazımı önünüze alır ve okursanız hali hazırda derginizde yer alan satırlarımın birebir derginiz de yer aldığını görebilirsiniz.

Ha okumak istemezseniz de arzu ederseniz altları çizilmiş şekilde bir kopyasını size hemen gönderebilirim.

Hukuki işlem yapılmadan önce sizleri bilgilendirmek ve bu yazının yazarını farklı kanallarda eleştirmeden önce bilgi sahibi olmanızı istedim.

Konuyla ilgili hassasiyet göstereceğinizi umuyorum.

İyi çalışmalar dilerim.

En içten dileklerimle,

Photographer Yeşim Mutlu”

13 Yorum
 • Missred
  15 Kasım 2011 saat 22:14

  Yok artik ya! bu kacinci bloggerlardan caldiklari, bu kadar mi sığlar? insanlar takip etmeyecek mi zannediyorlar? Bari cumleleri degistirseymis biraz, ona bile usenmis resmen copy-paste yapmis. Nasil toparlayacaklar durumu cok merak ediyorum.

 • zerin kültüral
  15 Kasım 2011 saat 22:19

  Canım malesef ne bu ilk, olacak nede son. Ben okadar çok arşılaşıyorum ki böyle şeylerle; hergün bir fotoğrafçının sitesinde bir fotoğrafım, doğum fotoğrafı nasıl çekilir diye uzman olarak çıktıkları internet sitelerinde gösterilen fotoğrafların benim fotoğrafım olması, hatta baskı yaptığım yer vitrinine benim bebeğimi silip konseptime kendi çektiği bebek fotoğrafını yerleştirip bağdat caddesindeki vitrinine koymayı cüret ediyor, bir gazete röportajımda kullansın diye verdiğim görsellerle bulmaca hazırlayıp gazetesine yarım sayfa yayınlıyor. Artık direk avukatıma yönlendiriyorum. Zerin Kültüral

 • admin
  15 Kasım 2011 saat 22:21

  Maalesef durum bu
  Her ne olursa olsun kaynak gösterseydi bu kadar üzülmeyecektim.
  Ki bu yazım hem çok sevildi hem de bir çok kişiye kaynak olmuştu
  Yazan kişiye maalesef hak veremiyorum
  Su akar yolunu bulur
  Teşekkürler değerli yorumun için

 • admin
  15 Kasım 2011 saat 22:24

  Sevgili Zerin,
  Duyarlılığın için teşekkür ederim
  Daha önce de benzer olaylar yaşadım sen yüzlerce yaşıyorsun.
  Burada dayanamadığım bunu hak görüp kaynak göstermeden yazması
  Yolu açık olsun ama başka insanların değer verdiği (bu satır da olabilir katır da) inandığı duygulara haksızlık edince ben dayanamadım
  Yarın benim de avukatım bağlantıya geçecek
  Ama bir kişi bile bu isme rastlasa yakınında bilsin isterim
  Suya nasıl yazı yazılamazsa haksız durum da çıksın ortaya
  Çok teşekkür ederim
  Sevgiler
  YSM

 • aslı derbent özkan
  16 Kasım 2011 saat 08:39

  Çok ayıp, bence kendi yaptığı işi ancak başkasının satırlarıyla anlatabilecek kadar yaşayan birinin “işi” olamaz, olmamalı.. Özlem Demircan ‘ı tanımam ama tanımak da istemiyorum.

 • aslı derbent özkan
  16 Kasım 2011 saat 08:46

  bu arada bence FotoAtlas ı dava etmelisiniz, bir sey cıkmayacak bile olsa dava etmek lazım. Isterseniz avukat bulurum:)

 • admin
  16 Kasım 2011 saat 13:32

  Asli Hanim
  Hassasiyetiniz icin tesekkur ederim
  Adi gecen kisi sanirim okunmayacagini anlasilmayacagini vb dusundu
  Hayat da olmaz yok bakin bunu da gorduk
  Bundan sonrakiler icin aman diyelim
  Sevgiyle

 • admin
  16 Kasım 2011 saat 13:40

  🙂 az once Atlas’dan bir mail geldi konuyu arastirip fotografciyi bulmaya calisiyorlarmis!
  Avukat oneriniz icin tesekkur ederim
  Yine sizin kadar degerli fotografini cektigim Emel Hanim kendi avukatima dahi gerek kalmadan gerekenle ilgili surece baslamis Yarin vekalet sornrasi surec basliyor
  Yapim geregi bu tur olaylarda hassasiyet gosterdigim kadar hassasiyet gostermeniz beni mutlu ediyor yalniz olmadigimi hissediyorum .Ne kadar muhtesem anneler ve aileler ile birlikteyim
  Tum aileye sevgiler
  YSM

 • Ayşegül Özdemir
  16 Kasım 2011 saat 14:06

  Yeşim Hanım, aslında ne şanslısınız ki bu yazıyı görmüşsünüz.. fikirlerinin çalındığından haberi bile olmayan o kadar çok insan var ki malesef.. ve onların sırtından ekmek yinen diğerleri.. hukuki sürecinizde kolaylıklar diliyorum.

 • admin
  16 Kasım 2011 saat 16:37

  Ayşegül Hanım,
  Gerçekten dergiyi okumayabilir haberdar dahi olmayabilirdim.
  Tesadüfün böylesi iyi tesadüf oldu 🙂
  Çok kınıyorum emekleri ve fikirleri alan kişileri
  Neyse ki sorunu çözdük
  Dilerim herkes benim kadar hassas olur ve örnek olur diğerlerine
  Sevgiler
  YSM

 • devrim
  16 Kasım 2011 saat 20:25

  yuh ki ne yuh!!! peşini bırakma Yeşim

 • Aslı
  16 Kasım 2011 saat 22:34

  Merhabalar,
  bu yazıda özellikle ”hastanenin iso koşulları farklıdır ifadesine hakkında bir not yazmak istedim. Hastanelerin yada mekanların sabit iso koşulu diye bir şey yoktur zaten. Her ortamın farklı saatlerde farklı ışık koşulları vardır. Burda ”net çekebilmek için gerekli” minumum iso değeri kastediliyor sanırım. Hastanenin ameliyathanesinde farklı koridorunda farklı odalarda farklı kullanma şansınız vardır. Bu tamamen sizin ne çekmek istediğinize bağlıdır. Ve her zaman her saat aynı değeri kullanmanız gerekmez. Ayrıca şu ışıkta mutlaka şu iso da çekilmeli diye bir şey de yoktur. Fotoğrafçı ”hareket izlenimi” vermek istiyordur iso yu düşürür. Yada bilinçli olarak gren etkisi vermek istiyordur iso nun değerini sayısal olarak arttırır. Yani zaten burda yanlış bir bilgi var. Bence öncelikle bu hataların da düzeltilmesi gerekir. Eğitimsiz fotoğrafçıların yoğun olduğu bir alanda böyle kopyalamaların olması çok doğal. Doğum fotoğrafçılarının fotoğrafa tek katkısı eğitimsiz cahil insanlarla sektörü doluşturmuş olmasıdır. Bu yüzden de ordan burdan kopyalama ilerinin en çok yaşandığı alandır herhalde. Bilgiye kolay yoldan ulaşmak istiyorlar. Bulduğu bir kaç cümleyi de hemen apartıyor. Çok büyük bir saygısızlık bu. Şiddetle kınıyorum

 • admin
  17 Kasım 2011 saat 16:58

  Sevgili Aslı,
  Foto Atlas’da bir çok bölüm yazımdan alınmış olsa da sonuçta ben kendi yazdığım satırları dikkate alıyorum.
  Yorumunda belirttiğin ve benim yazımda belirtilen “İSO kuralları ” sanırım yanlış anlaşıldı. Yazıya dikkatle bakarsan belirtmiş olduğum “hastanelerin akreditasyon ve ISO kuralları ” dır. 16 sene sağlık sektöründe çalışmış biri olarak bu bilgiyi yazmamın sebebi JCI’dan ISO’ya bir çok denetim ve prosedurleri birebir uygulamış olmamdandır. Yani burada ki ISO Uluslararası ISO 9001 Kalite ve yönetim kurallarıdır. Buna öncelikle açıklık getirmek isterim 🙂
  İlerleyen bölümlerde fotoğraf tekniği ile ilgili iso bilgisi yer alır.
  Doğum fotoğrafçıları için yazmış olduğun fotoğrafa tek katkısı eğitimsiz ve cahil insanlarla sektörü doldurmuş olması vb de yorum hakkımı saklı tutmak isterim. Çünkü bu işi son derece profesyonel ve alaylı dahi olsa harika yapan arkadaşlarım var.
  Emeğe saygısızca copy paste yaşayanlara tahammülüm benim de yok
  Çok teşekkür ederim değerli yorumun için
  Sevgiler
  YSM

Yorum Yazın