Fırında Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Bizim evde yoğurt çok tüketiliyor. Maalesef reflü nedeniyle çok sevmeme rağmen süt ürünleri, yoğurt vb tüketemiyorum. Hele yoğurt yiyememek büyük azap. Bu kadar sağlıklı bir besinden uzak kalmak çok zor. Mutlu Dr yemek yapmayı, yemek ile ilgili videoları, programları izlemeyi çok sever. Geçtiğimiz yıl da “Fırında yoğurt nasıl mayalanır” videosu izlemiş ve bana gösterdi. Benim geleneksel bir yanım olsa gerek epey uzun zaman hiç oralı olmadım. O da;  her başarısız yoğurt mayalama maceram sonrası ” bir kere olsun denesen ne olur”  diye sitem edince iki ay önce denemeye karar verdim. Bu kadar pratik yoğurt  mayalama varken neden uzak durmuşum bunca zamandır hala anlamıyorum 🙂

Aslında biraz da bu durumun  “yapamazsın, çok zor ” sözlerinin insanın kafasına işlemesinden başka bir şey değil galiba. İnsan isterse her şeyi yapabiliyor. Mutlu Dr’un dediği gibi ” bunu bir insan yapıyorsa sende yapabilirsin.” Gerçekten de öyle oluyor. Mesela bu kış ilk kez reçel yaptım, ilk kez turşu , ilk kez kez mısır ekmeği. Hatta işi abartıp şalgam suyu yaptık. Doğal olanı hayata geçirmeye çalışıyoruz. Sağlıklı gıdaları tüketmek ve kendimizin olanı gözü kapalı tüketebilmek güzel bir duygu. Yakın da ne yaparız bilmiyorum. Ama ailecek epey eğlendiğimiz kesin 🙂 Pazar günleri mutfakta hareket var 🙂 Doğal olanın çok sorgulandığı bu günlerde iyi yemek, sağlıklı yemek için hepimizin kendisini biraz daha geliştirmesi gerekiyor. En azından ben çaba gösteriyorum. Yapamamdan öte denesem mi moduna geçtim bu bile benim için büyük gelişmedir. Yemek yapmak ile aram çok iyi olmadı. Ama şimdi yaptıklarım kötü olursa da oluyor, tekrar deniyorum 🙂 Mesela bir kısır yapıyorum of of 🙂

Velhasıl, yemek yapmak keyifli, zaman zaman da çok eğlenceli. Çocuklarımın yoğurt yerken tadını beğenmesi, yorumlar yapması bile tekrar tekrar yapmama sebep 🙂 Siz de denerseniz haksız olmadığımı göreceksiniz. Hem pratik hem de zahmetsiz. Varsa sizin de güzel tarifleriniz gönderin paylaşalım burada. Biliyorsun ki paylaştıkça güzel oluyor.

Fırında yoğurt yapılışını size izledikten sonra yaptığım gibi anlatayım. Gereken malzeme;  sizin ailenize göre belirleyeceğiniz süt miktarı ve yoğurt. 1 kg’lık iki cam kase de iki yoğurt mayalıyorum. Günlük süt kullanıyorum . Malum balkonumda inek besleyip, sütünü sağamayacağıma göre bana göre en ideali günlük süt. Bir sürü markanın günlük sütü var. Arzunuza göre seçim yapabilirsiniz. Sütü tencereye alarak minumum 5-8 dakika kaynatalım. Sütün kaynamasına dikkat edin. Kaynayan sütü karıştırıp bir dakika daha kaynatabilirsiniz.

İzlediğim video da “sütün sıcaklığı 45 derece olması gerek” diyordu. Ben anne usülü serçe parmağım ısıya dayanıyorsa tamam diyorum 🙂 Sütün sıcaklığı burada mühim noktaymış yoksa sütün kıvamı tutmuyor (bir kaç kere ılık mayaladım tutmadı)

Bu süreçte fırını 150 derece, 4 dakika açıp kapatıyoruz. Mayalayacağınız yoğurdu minik bir kase içinde süt ile iyice çırpıp sütün yer aldığı tencereye döküp karıştırıyoruz. Tencereden mayalama için seçtiğiniz derin kase ya da kavanozlara döküyoruz. Sütü fazla sarsmadan ve üzerini kapatmadan fırına yerleştirelim. Cam kap kullanıyorum bu arada 🙂

Mayaladığımız sütü bu şekilde fırında minimum 4 saat bekletelim. (tabiki fırının kapağı kapalı olacak). Fırında yoğurdu unuttuğum çok olunca son günlerde alarm kuruyorum ve hemen buzdolabına kaldırıp dinlendiriyorum. Kaşık, kaşık afiyetle yenen yoğurt hazır.

Annem geldiğinde anneme de bu yöntemi öğrettim. Şimdi sürekli bu şekilde yoğurt mayaladığını söylüyor. Anneden kızına, kızından annesine.

Yoğurt mayalamayı eskiden gözümde büyüttüğümü düşünüyorum da. Kızlar ufakken ne uğraşmıştım. Şimdi her gün yoğurt mayalıyorum. Evde 1 kg yoğurt tüketilmesi güzel.

Size de şimdiden afiyet olsun.

YSM

Yorum yok

Yorum Yazın