Enerjisayla Serbest Tüketici Olabilirsiniz!

-

Geçtiğimiz ay oturduğum sitede üç gün üst üste elektrikler kesildi. Öncesinde de karın yoğun yağdığı İstanbul’da bir çok kişi elektrik sıkıntısıyla karşılaştı. Elektrik hayatımızın baş köşesinde. Kullandığımız her ürün elektrik ile çalışıyor. Elektrik kesilince en çok da akıllı telefonumun şarjının olmaması hayatımı zorlamamıştı. Elektriksiz hayat artık çok zor.

Elektrikler kesilince her ne kadar otomatik ödeme talimatı vermiş olsam da acaba faturayı ödemeyi mi unuttum? diye düşünmedim değil. O kadar çok fatura ile boğuşuyoruz ki bazen insan otomatik ödemeye rağmen tereddüte düşüyor. Neyse ki sonradan aynı durumda herkesin olduğunu görünce içim rahatladı.

Söz konusu faturalar olunca her faturayı bir klasörde toplayıp, ödeme belgeleriyle birlikte saklamam benim geleneksel yanım. Bir de faturaların doğru okunma kısmı var ki bana göre çok önemli. Konuyla ilgili faturayı nasıl doğru okuyabilirizi araştırırken  Enerjisa’nın “doğru fatura nasıl okunur “ videosu ile karşılaştım.

https://www.youtube.com/watch?v=MSq7j8sDtLU%20

Videoyu incelerken Ocak 2017 itibarıyla elektrikte serbest tüketici limitinin yıllık 2 bin 400 kilovatsaate düşürülmesinin ardından elektrik tedarikçilerini seçme hakkı kazandığımızı öğrendim. Aylık faturanız 82 lira ve üzerindeyse sizde istediğiniz  elektrik tedarikçisini seçebilirsiniz. Enerjisa sitesinde serbest tüketici olmanın avantajları çok güzel belirtilmiş hemen buraya kopyaladım. Açıkçası bu bilgiye sahip olduktan sonra kendi tedarikçimi kendim seçmek istiyorum. Başvuru da çok kolay: https://online.enerjisa.com.tr/hesap/serbest-tuketici

Peki serbest tüketici olmanın avantajları neler?

Elektrik satın alırken en uygun fiyat alternatiflerini kendi ihtiyaçlarınıza göre özel olarak şekillendirebilirsiniz. Eğer serbest tüketici olma hakkınızı kullanmazsanız sadece bağlı olduğunuz bölgenin görevli tedarik şirketinden elektrik enerjisi satın almak zorunda kalırsınız. Bu nedenle tükettiğiniz elektrik, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen tarifeler üzerinden faturalandırılır.

Nasıl serbest tüketici olunur?

EPDK her yıl Ocak ayında toplam bir yıllık enerji tüketimi limiti belirlemektedir. Bu limit ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes serbest tüketici olmaya hak kazanır.  2017 yılında limit yıllık 2400 kWh tüketim ile aylık ortalama 82 TL olarak belirlenmiştir.

Serbest tüketici olduktan sonra tedarikçi değiştirebilmek mümkün müdür?

Evet, mümkündür. Ancak yeni bir sözleşme yapılmadan önce mevcut tedarikçiye karşı tüm yükümlülüklerin yerine getirilmiş olması gerekir.

Eski tedarikçi ile sözleşme sona erdikten sonra süreç nasıl işler?

Sözleşme sona erdiğinde eski tedarikçi ilgili yerlere başvuruda bulunur. Bu başvuru süresince mevcuttaki yeni tedarikçi size elektrik hizmeti vermeye devam eder, bu süreçte herhangi bir elektrik kesintisi söz konusu değildir.

Eski sözleşme sona erdikten sonra başka bir tedarikçi ile sözleşme yapılmazsa elektrik kesilir mi?

Hayır, kesilmez. Tedarikçi ile anlaşma son bulduğunda  bölgenizdeki görevli tedarik şirketi elektrik hizmeti vermeye devam eder.

Elektrikler kesildiği zaman neler yapılması gerekir?

Elektrik hizmetinde çıkan sorunlardan, ilgili elektrik dağıtım şirketi veya TEİAŞ sorumludur. Çünkü Elektrik Piyasası mevzuatı gereği, tedarikçi ile sözleşme ilişkisi sadece elektrik enerjisinin satışıyla ilişkilidir. Tedarikçilerin görevi abonelerin fatura bedelleri için fiyat alternatifleri sunmaktadır.

Tarife ücretlendirmesinde değişiklik olduğunda aboneye bilgilendirme yapılır mı?

Tarife ücretlendirmesinde herhangi bir değişiklik olduğunda Enerjisa aboneye en az 30 gün önceden e-posta, SMS gibi dijital veya posta, fatura altı bilgilendirme gibi basılı kanallar ile bildirir.

*Bu değer 2017 yılı baz alınarak hesaplanmıştır.

Siz de Enerjisa’nın Avantajlı Dünyasına Katılmak isterseniz yapmanız gerekeni de hemen size anlatıyorum.

Elektrik faturanızın fotoğrafını çekerek 0530 811 00 00 no’lu Enerjisa Whatsapp hattına yollayın, Enerjisa fırsatlarından faydalanabilmeniz bu kadar kolay.

Elektriğiniz hiç kesilmesin, enerjiniz bitmesin 🙂

YSM

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Erkekler Neden Bu Halde?

"Dünya Kadınlar Günü"nde, "erkekler neden bu halde" diye sormak istiyorum.    Cevabı:   Annesi mi?    Sevgilisi mi?    Eşi mi?    Dönüp dolaşıp en başa döndüğümüzde kadın kelimesi karşımıza çıkıyor.      Bir kadın...   Kadın...

Hangi fotoğraf makinasını alayım?

fotoğrafa merak duyan, seven herkesin ilk sorusuna gelelim; "ben hangi makinayı alayım?"

Pandemi çocukların alışveriş alışkanlıklarını nasıl değiştirdi?

Anneler ve çocuklar odağında çalışan markalara danışmanlık ve içgörü hizmetleri sunan, “Anneleri Anlayan Marka Olmak” kitabının yazarı Esra Baykal’la, Pandemi sürecinin 3-14...

Anneleri Anlayan Marka Olmak

Hayatımızda Clubhouse çılgınlığı son hızla devam ediyor olsa da;geçtiğimiz yıl mart ayından bu yana Instagram'da gerçekleştirdiğim "Yeşim Mutlu ile evden sohbetler" canlı...

Müzik bende hep vardı!

Pandemi her sektörü derinden etkiledi. Sanat ve sanatçılarda en çok etkilenenler arasında. Müzik sektörü neredeyse durma noktasına geldi. Evden online konserler, festivaller...

popüler kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar