Dur Fotoğrafçı! Bu hastanede çekim yapamazsın!.

Başlık ne size şaşırtıcı gelmesin. Çok uzun zamandır yazmak istediğim ama nedense elimin bir türlü gitmediği bir konu bu. Maalesef artık iş çığırından çıkınca yazmaya karar verdim. Doğum fotoğrafçılığın da yol aldığım sekiz yılı göz önüne alırsam bir iki kelam etme hakkını kendimde buluyorum. Yazıyı okurken de  yazıyı yazan YSM’İn “ben profesyonelim ben şuyum buyum”  derdim vb olmadığını da  bilerek okuyun lütfen.

Son üç yıldır üzülerek gözlemliyorum ki doğum fotoğrafçıları sayısı arttıkça orantısız şekilde hatalar ve şehir efsaneleri artmaya başladı. Herkesin yani her fotoğrafçının deneyiminin  bir tutulamayacağı gibi kimin ne yaptığı bilinmeden facebook gruplarında ve farklı forumlarda “ameliyathane ortamında lens değiştirenden, steril masaya çarpana, bayılılana vb”  bir sürü doğruluğuna şahit olmadığım deneyimlerin yaşandığı söyleniyor. Kişisel olarak şahit olduğum ve olmasaydı dediğim de bir çok olaya şahit olmuşluğum var. Ayrıca bu olaylar sonucunda da bebek odasına girilemez, ameliyathaneye girilemez vb durumlarına karşı da hastane yöneticileri ile görüşerek yerinde çözüm üretmeye çalıştığım fazlasıyla durum var. “Ama ne yazık ki her koyun bacağından asılıyor” 

Bir kaç yıl önce de bir kaç hastane bir mail göndererek ” Anlaşmalı fotoğrafçımız olur musunuz? Şu fiyata çekim yapar mısınız? Ve çekiminde şu kadarını hastaneye bırakır mısınız ” diye toplu bir mail gönderiminde bulunmuştu. Mailin alıcılar kısmında da tüm isimlerin açıkça görüldüğü minik bir iletişim kazasıyla birlikte. O ve diğer hastanelere benim gibi bakan bu arkadaşlarım aynı cevabı vermiş ve asla böyle bir yaklaşımın içinde olmayacağımızı belirtmişttik. Sonra o hastanelerin birer birer anlaşmalı fotoğrafçıları oldu. Hani düğünlerde ya da nikah dairelerinde mutlaka zorunlusunuzdur . Hiç ismini dahi duymadığınız çekimleri almak zorundasınızdır ya  aynen öyle.. Neyse ki ben ve arkadaşlarım bu bakış açısından çok uzağız. 

9538_10200266751445934_1324927850_n

Fotoğraflar Facebook Doğum Fotoğrafçılığı grubundan alınmıştır

İşte son zamanlarda da bu durum artık had safhada. Şu an İstanbul’da bir çok hastanede anlaşmalı fotoğrafçının dışında ameliyathane ve doğumhane de çekim yapılmasına izin verilmiyor. Sebebini sorguladığınızda ya başhekim kararı, ya hastane genel kararı ya da fotoğrafçı anlaşmaları. 

543099_10151157286788078_675835730_n

Fotoğraflar Facebook Doğum Fotoğrafçılığı grubundan alınmıştır

Burada kişisel olarak duruşum özel anlaşmalı olan hastanelerde çekim yapmamak. Benim fotoğraflarını çekmem isteyen aileler olursa da mutlaka izin almalarını ve bu durumun hasta haklarına uygun olmadığını söylemeleri. Bu yazıyı okurken diyebilirsiniz “Yeşim Hanım, hastaneler ameliyathane vb alanlara sizi çekim için almak zorunda değil” evet değil ama “TEKELCİLİK” kabul edilemez. İhale usulü ya da bilmem kimin tanıdığı olmakla belirli hastanelerde tek tabanca olmak bana bakış açıma çok ters. Eşim doktor diye her hastane de rahat çekim yaptığımı sanıyor çok kişi. Ben bir iki hastanede sırf bu sebeple ameliyathaneden çıkarıldığımı ve sezeryande son sn içeri daldığımı biliyorum. Değil pozitif negatif ayrımcılığı defalarca yaşadım.Bu sebeple de şiddetle “BU DURUMDA OLAN HER HASTANEYE VE TEKELCİLİK UYGULAYAN HERKESE KARŞIYIM” 

64318_10151429881824877_1878533312_n

Fotoğraflar Facebook Doğum Fotoğrafçılığı grubundan alınmıştır

Yazımı “yeni başlayan doğum fotoğrafçılarına” farklı doğum fotoğrafçılarının yaşadığı olaylardan örnek alarak  seslenerek bitirmek istiyorum.

 • Çekim yapacağınız hastane ile ilgili detay bilgiyi (anlaşmalı fotoğrafçı var mı yok mu? ) mutlaka öğrenin. 
 • Hastanenin ameliyathane ve genel kurallarına uyun. 
 • Streril alanlarda size gösterilen alanlarda durun güven bölgesinin dışına çıkmayın
 • İlk kez çekime girecekseniz kıyafet giymekten, nerede duracağınıza yardım isteyin
 • Asla ve asla hastane personeli, doktor vb tartışmaya girmeyin 
 • Çekim alanında karşılaştığınız diğer fotoğrafçılara asla kavga etmeyin.( İstanbul’da çok popüler ve en çok bilinen bir hastanenin bebek odasına iki yıldır girilememektedir) 

ve değerli fotoğrafçı arkadaşlarım belki de yaşadıklarımızın hepsi şehir efsanesidir ve bizim gördüğümüz bu uyarılarda bir halüsinasyondan ibarettir .

Uyanacağız ve o hastanelerde “gerçek “çekimde olacağız .

Işığınız bol olsun.

YSM-Fotoğrafçı

 

4 Yorum
 • EMEL TUNÇ
  18 Temmuz 2013 saat 12:11

  Yeşimcim yazını dikkatle okudum. Senin de dediğin gibi zaman zaman hastane kurallarına uymayan fotoğrafçı arkadaşlarımızı ben de bizzat gördüm. Ancak, seninle çalışmış olan biri olarak gözlemim şudur ki,sen fotoğraf sanatçısısın. Senin ne kadar özenli davrandığını bizzat bilen biri olarak her fırsatta tebrik etmekten geri kalamayacağım.

  Ben de senin gibi hastanenin anlaşmalı fotoğrafçısı dayatımını kabul edemeyecek olanlardanım. Hiçbir kimse ve/veya kurum böyle bir dayatmada bulunamaz. Bu hasta haklarına ve özel hayata bir müdahaledir ve kabul edilmemelidir. Şayet kabul edilmek zorunda kalınır ve memnuniyetsizlik hasıl olur ise buna karşı hukuki haklar saklı olup,bu nedenle de böyle bir anlaşma yapılacak ise hastaların tüm taleplerini yazılı olarak(mail olması kuvvetle muhtemel) hastane yönetimi ve ilgili fotoğrafçıya iletmeleri son derece önemlidir.

  Sevgiler

 • admin
  18 Temmuz 2013 saat 13:58

  Emelcim,
  Harika yorumun ve bir avukatın bakış açısıyla bize yol gösterdiğin için çok teşekkür ederim.
  Titizlikle ve son derece hassas şartlarda işimizi yaparken maalesef bu tür durumlar beni çok üzüyor.
  Ama hayatın her alanında olduğu gibi işte burada da direnme zamanı.
  Öpüyorum Duru’mu ve seni
  Tatil dönüşü ofis baskını yapacağım
  YSM

 • hande
  19 Temmuz 2013 saat 14:26

  Şaka gibi… Ben bir anne olarak söylmlymki; birkadının en özel anıdır doğum.Doktorumuzu nsl kendmiz seçiyorsak,bu özel anlrmzı ölümsüzlştrck olan siz doğum fotoğrafçılrnda kendmz seçmelyz.Bence anne adayları bebeklerinin fotoğraflrnı çektirmemekle protesto etmeliler budurumu.Hemde hasta güvenlğine bukadar özen gösteren popüler hastanelrde böyle şeylrn olması içler acısı…

 • admin
  19 Temmuz 2013 saat 16:04

  Sorma Hande,
  Epey zamandır durum pek iç açıcı değil
  Gün geçtikçe de kötüye gidiyor
  Artık en uygun yerde çekim yapacağız bu gidişle..
  Bakalım daha neler göreceğiz

Yorum Yazın