Dr. Mehmet Portakal: “Her insan, kendi sağlık kitabının yazarıdır.”

Sevgili Dr. Mehmet Portakal sohbetimize sizi sizden dinleyerek başlayabilir miyiz?

Tıp fakültesinden lisans derecemi aldıktan sonra hâli hazırda çok sevdiğim ve ilgi duyduğum “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon” üzerine uzmanlığımı tamamladım.

Orange Clinic’de de, yılların tecrübesiyle geliştirdiğim, “kendime has” diyerek tanımlayabileceğim Dr. Mehmet Portakal Formülü ‘nü uygulamaya devam ediyorum.

Nedir bu formül? diyecek olursanız; Dr. Mehmet Portakal’ın formülü, modern tıbbın tüm imkanlarıyla, yüksek teknolojiyi ve doğal, tamamlayıcı tıp uygulamalarını aynı potada eritmektir.

Sağlığın sürdürülebilir olması için hastanın / danışanın fiziksel (anatomik) olarak muayene edilmesi yeterli değildir. Kişinin zihinsel ve ruhsal iyiliğinin de ele alınması gerekir. Sürdürülebilir sağlık için sürekli yenilenen yöntemleri takip etmek ve bu yöntemleri hastanın ihtiyacına uyarlamak için yeterli donanıma sahip olmak gerekir.

Tecrübelerime dayanarak; fizik tedavi için gelen hastalarımın tamamiyle iyileşmesinin ancak bu tedavinin, fonksiyonel tıp uygulamaları, tıbbi beslenme programları, egzersiz alışkanlığı kazandırılması ve/veya yaşamın bileşenlerine dair “farkındalık” oluşturulması gibi destekler ile bir arada sunulmasıyla mümkün olduğunu söyleyebilirim.

Yurt içinde ve yurt dışında konumlanmış pek çok hastanede, klinikte, termal tesiste ve sağlıklı yaşam merkezinde uyguladığım tedavilerin bir uzantısı olarak; bugün, Orange Clinic’de akut ve kronik sağlık sorunları ile mücadele eden hastaları tedavi etmenin yanı sıra hayatın her alanında denge kurmaya ihtiyaç duyan, yoğun stres nedeniyle sağlığını kaybetme noktasına gelmiş veya bir sağlık problemine mahal vermemek için bağışıklık sisteminin güçlenmesine ihtiyaç duyan her yaştan danışanlarıma da kişiye özel danışmanlık hizmeti de sunuyorum.

 Orange Clinic danışanlarına nasıl bir deneyim vaad ediyor?

Öncelikle, Orange Clinic için muhteşem bir şirket evliliğinden dünyaya geldi demek mümkün… Bu ortaklığın bir tarafında, aynı zamanda isim babası olmak vasfıyla birlikte ben duruyorum. Diğer tarafında ise, turizm sektörünün duayen isimlerinden Sn. Ahmet Serhat Yalap’ın kurucusu ve yöneticisi olduğu, son yılların global sağlık turizmi arenasında parlayan yıldızı olarak kabul edilen Suden Grup var.

Orange Clinic, İstanbul’un en niş semtlerinden biri olan Maçka’nın kalbinde yer alan Maçka Residance’dadır. Sizin için değişim; buraya adımınızı attığınız anda, size sunulan kaliteli ve şık ama samimi ve sıcak karşılama ile başlar.

Kulağınıza belki klişe gibi gelecek ama altını güçlü şekilde doldurduğumuz için gururla telaffuz edebileceğim vaadimiz: 

ORANGE CLINIC’DE HAYATA YENİDEN BAŞLAMAK MÜMKÜN

Orange Clinic’in misyonu, hastalarının her bir hücresine dokunmak gerekse dahi içten dışa, kendilerinin en iyi halini bulmaları için çaba sarfetmek ve bütünsel sağlık yaklaşımıyla hayat yolculuklarına eşlik etmektir. Bu bağlamda; Orange Clinic, fiziksel, zihinsel ve ruhsal iyilik halinin kalıcı olması adına sürdürülebilir sağlık çalışmalarına yönelik uygulamalardan faydalanır.

Orange Clinic’de, sağlık için “yok yok” gibi görünüyor… Sunulan hizmetler hakkında biraz daha detay rica etmemiz mümkün mü?

Orange Clinic’de sunulan hizmetleri 3 ana bölümde toplayabiliriz:

  1. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
  2. Medikal Estetik
  3. Genel Sağlık ve Koruyucu Hekimlik

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon başlığını biraz daha geniş ele alacak olursak; omurga sağlığı, ağrı yönetimi, spor yaralanmaları, bir arada tedavi edilmesi gereken nörolojik ve ortopedik rahatsızlıklar, çocuk hastalara yönelik fizyoterapi uygulamaları, obezite tedavisi, ameliyatsız bel ve boyun fıtığı tedavileri, Fibromiyalji tedavisi, lenfödem ve lipodem gibi ödeme bağlı rahatsızlıkların giderilmesi, Covid-19 sonrası rehabilitasyon programları, bel, boyun ve diz eklemlerinin ameliyatsız tedavisi, klinik pilates, osteopati, manuel terapi ve kayroprakti gibi iyileştirici pek çok tedavi / uygulamanın, bünyemizde, benim önderliğimde çalışan son derece deneyimli ve maharetli bir ekip tarafından yapıldığını söyleyebilirim.

Medikal Estetik branşıyla alakalı olarak yurt içinde ve yurt dışında çok iyi eğitimler almış, çok önemli kongrelerde bulunmuş hekim arkadaşlarım ve onların önderliğinde çalışan estetisyenlerimiz bulunuyor. 

Medikal Estetik konusunda çalışan hekimlerimizin ve estetisyenlerimizin vizyonu ve el becerileri çok iyi… Gerek ip askı, dolgu, botoks gibi jenerik işlemler, gerekse mezoterapi tarzı uygulamalar hatta ameliyatsız burun estetiği dediğimiz dolgu ve ip askının bir arada kullanıldığı yöntemde harika sonuçlar alındığını görüyorum.

Son teknoloji cihazlarımız ise tamamı ilgili eğitimleri tamamlamış, belli bir deneyime sahip estetisyen kadromuzun ellerinde adeta birer sihirli değneğe dönüşüyor ve güzellik görünümü kesin sonuç olarak sunuluyor.

Üçüncü ana dalımız ise Genel Sağlık ve Koruyucu Hekimlik… Günümüzde müthiş bir doğaya dönüş akımı mevcut çünkü doğanın bize en iyiyi sunduğu artık bilimsel olarak kanıtlanmış durumda… Biz de, kısa sürede sonuç veren damar içi uygulamalar başta olmak üzere bilimin ışığı altında geliştirilmiş pek çok tedavi uyguluyoruz. Bu tedaviler, bağışıklık sistemini dengelemek ve bağışıklığı yükseltmek konusunda artık en keskin silahımız oldu da denebilir. Aynı zamanda, bu uygulamalar ile tüm vücudun faydalanması söz konusu olduğundan; fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak iyilik halinin kalıcı olmasına da katkı sağlanmış olur. 

Bu kapsam dâhilinde uyguladığımız tedaviler arasında Gençlik Aşısı, Glutatyon, Alfa Lipoik Asit, C Vitamini, Çinko, Oksijen ve Ozon türevleri, hastanın ihtiyaçlarına özel olarak bir çok bileşen ile hazırlanan kokteyl serumlar gibi intravenöz uygulamaları sayabilirim.

Ayrıca, Orange Clinic bünyesinde yapılan hacamat ve sülük tedavileri, aromaterapi, homeopati, fitoterapi, akupunktur, biorezonans, nöralterapi, PRP, kök hücre uygulamaları, medikal masajda bu branşın hekimlerinin kontrolü altında uygulanmaktadır.

Bunun dışında; danışanlarımızın ihtiyacı doğrultusunda psikoterapi seansları da gerçekleştiriyoruz.

Orange Clinic’de Well-Being ve Wellness üzerine çalışmalar da yapılmaktadır. Ayrıca, diyetisyenlerimiz ile birlikte, detoks ve sağlıklı beslenme programları da sunuyoruz. Son derece sağlıklı yiyecekleri muhteşem lezzetlere dönüştüren şefimiz önderliğinde harika bir mutfağımız var. İster detoks veya sağlıklı beslenme programlarımızdan birine tabii olun, isterseniz bir tedavi randevunuz öncesinde veya sonrasında kendinize sağlıklı bir mola armağan etmeyi düşünün… Menümüzü denemeden geçmeyin derim…

Son olarak, ORANGE SPA’dan bahsetmek istiyorum. Kendini şımartmak isteyenler için şehrin göbeğinde bir vaha yarattık adeta:

Türk hamamımız geleneksel hamam sefası arayanların ihtişam beklentisini karşılayacak düzeyde… Kapalı yüzme havuzumuz, yaz – kış demeden yüzmek isteyenler için bulunmaz nimet… 

Orange Clinic tarafından özel olarak geliştirilen masajları uygulamak için çok maharetli terapistlerimiz var. Ayrıca, tüm masaj kabinlerinin içinde kişiye özel duş bölümü var ki bu, hâlihazırda, SPA kültürüne aşina olanların arayıpta bulamadığı bir özellik olarak dikkat çekiyor. 

Eski usul, kömür yakılan sobalı saunaları unutun. Orange Clinic’de, NASA tarafından geliştirilen Far-Infrared isimli en yüksek teknoloji ürünü ısıtma sistemine sahip olan ve sağlığa son derece olumlu katkı sağlayan bir sauna var. Eğer siz de, saunayı bir sağlık ünitesi olarak görüyorsanız, sadece tıbbi mahiyetli bu sauna nedeniyle bile ORANGE SPA’nın müdavimi olabilirsiniz.

Yine ORANGE SPA bünyesinde spor salonumuz da var. Spor salonumuzda temel fitness aletlerinin yanı sıra birebir spor hocası ile çalışılan EMS sisteminden de yararlanabilirsiniz. Bu sistemde vücuda belirli bir elektrik akımı verilerek, kasların maksimum düzeyde çalışması sağlanır. EMS sistemi ile yapılan 25 dakikalık spor, 5 saatlik egzersizin yerini tutabilecek fayda sağlar.

Havaların soğumasıyla birlikte basit bir soğuk algınlığından, influenzaya envai çeşit hastalıkla mücadele eder hale geldik. Orange Clinic, danışanlarını,  kış hastalıklarından korumak için neler yapıyor? 

Orange Clinic bünyesinde, danışan mutlaka hekim tarafından muayene edilir, gerekli görüldüğü koşulda bazı tetkikler istenir ve bu doğrultuda terzi usulü tedavi planlanır. Az önce de bahsettiğim gibi bu tedaviler arasında, bağışıklığı güçlendirmek ve bağışıklık sistemini dengede tutmak için en hızlı sonucu damar yoluyla verilen bileşenler sayesinde alırız.

Benim önerim, bu mevsimde,  intravenöz tedavilere ek olarak mutlaka bir detoks programı alınması olacaktır. Detoks programı vücudumuzu bakterilere ve virüslere karşı savunacak kalkanın temel yapı taşlarından biri ve bütünsel tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapmalıyız?

Vücudumuzun nelere ihtiyacı olduğunu yani bünyemizde hangi vitamin ve mineralin eksik olduğunu doğru okumak lazım. Mesela bazı elementlerin fazlası vücudumuza hiçbir fayda sağlamaz ve doğrudan dışarı atılır ama bazıları ise diğer faydalı bileşenlerin çalışmasını baskılar… 

Hastanın öyküsünü dinlemeden veya tetkiklerini incelemeden bir vitamin tavsiye etmekten bile imtina etmek lazım çünkü doğru desteği uygun dozda ve ihtiyaç duyulan zamanda almak müthiş önemlidir. 

Ayrıca, acaba danışan, kendi bünyesine uygun bir beslenme programını mı uyguluyor? Uyku hijyeni dediğimiz kavramı biliyor ve hayatına adapte ediyor mu? Kronik bir rahatsızlığı var mı? Var ise bir hekim tarafından takip ediliyor veya tedavi uygulanıyor mu? Psikiyatrik tedavi veya psikolojik destek alması gerekli mi?

Gördüğünüz gibi liste uzayıp, gider… Çok bilinmeyeni olan tek bir denklem ile baş başa kalırsınız. 

Elbette mükemmel çözüme ancak hekim görüşü almak ve bizim Orange Clinic’de yaptığımız üzere kişiye özel tedavi tatbik edilmesiyle ulaşılır ancak yine de genel geçer bir nasihat vermek gerekli ise; mola vermenizi ve kendinize zaman ayırmanızı tavsiye edebilirim ancak…

Bir diğer önerim ise Orange Clinic’de de uygulanan Well-Being çalışmalarına bir göz atın. Well-Being üzerine çalışanların bağışıklık sistemlerinin güçlendiği tecrübeyle sabittir.

Günümüzün hastalığı fibromiyalji üzerine kitabınız bulunuyor. Bu hastalığın tanısı ve tedavisi hakkında bizi aydınlatmanızı rica edebilir miyiz? 

Fibromiyalji, insanı fiziksel, zihinsel ve ruhsal yönden etkileyen, yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Fibromiyalji, dokulardaki oksijenin azalması neticesinde oluşur. Hastanın enfeksiyon hastalıklarına ilişkin öyküsü, hormon dengesi / dengesizliği, genetik mirası, fiziksel ve ruhsal travmaları, yaşam tarzı hatta sindirim sistemine ilişkin sorunlar dahi fibromiyalji hastalığını tetikliyor olabilir. Doğru tedavi programının uygulanması ancak hastalığın kökeninde yatan tetikleyici faktörün bulunması ile mümkündür. 

Günümüzde, beslenme alışkanlıkların değişmesi, enfeksiyon hastalıklarında gözlenen artış ve yaşamın her alanında hareketin azalması ile psikolojik faktörler, Fibromiyalji hastalığının görülme sıklığını artırmaktadır.

Eğer siz de, sabahları yorgun uyanıyorsanız, beyin sisi yaşıyorsanız, sindirim probleminiz varsa, kaslarınızın her birinde dönüşümlü olarak ağrı hissediyorsanız ve/veya uyku ile alakalı sıkıntılarınız mevcutsa; Fibromiyalji hastası olduğunuzdan şüphelenilebilir.

Ne yazık ki; Fibromiyalji kan tahlilleri veya tıbbi görüntüleme yöntemleri ile basitçe tanı konulabilen bir hastalık değildir. Dolayısıyla, kan tahlili sonuçlarının normal aralıkta seyretmesi, Fibromiyalji hastalığının olmadığı anlamını taşımamaktadır. 

Uzun yılların deneyimiyle, Dr. Mehmet Portakal Formülü‘nün bir parçası olarak, 30 sorudan oluşan “Fibromiyalji Risk Testi”ni geliştirdim. Bu testten alınan toplam puan 80 ila 115 arasında ise kişinin muhtemel Fibromiyalji hastası olduğu kanısına varabiliriz. Ancak puan 115’den fazlaysa Fibromiyalji hastalığı konusunda kesin tanı konulmuştur. Test sonucunun yanı sıra diğer faktörler de göz önünde bulundurularak tedavi yönteminiz belirlenir.

Dilerseniz, siz de https://drmehmetportakal.com/fibromiyalji-risk-testi/ adresinden Fibromiyalji riskinizi ölçebilirsiniz. 

Fibromiyaljiyi hayatımızdan çıkarmak mümkün mü?

Fibromiyalji hastalığının kök sebepleri tespit edildikten sonra, hastanın ihtiyaçlarına özel bir tedavi programına zamanında başlanırsa; kalıcı iyilik hali tesis edilebilir. 

Eğer kişinin Fibromiyalji tanısına yönelik şikayetleri varsa; mutlaka fiziksel, zihinsel ve ruhsal yönde iyileşme sağlayan bütünsel bir tedavi uygulanmalıdır. 

Bu bağlamda, tedavi programına, modern fizik tedavi yöntemlerinin yanı sıra doğru beslenmeye yönelik bir diyet, detoks, damar yoluyla verilen serumlar, bölgesel PRP, mezoterapi, oksijen ve ozon tedavileri ile doğal tedaviler dahil edilebilir.

Fibromiyalji hastalığını tamamen hayattan çıkarmanın yolu, bütünsel ve fonksiyonel bir tedavi almanın yanı sıra uygun yaşam tarzını benimsemekten geçmektedir.

Günümüzde, birçok kişinin muzdarip olduğu halde farkında dahi olmadığı “Huzursuz Bağırsak Sendromu” hastalığı hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? Mesela, bu hastalığın başlıca belirtileri nelerdir?  

Huzursuz Bağırsak Sendromu’nın en sık görülen 3 belirtisi arasında, mide yanması, bağırsak hareketlerinde düzensizlik yani kabızlık veya ishal olma durumu ve şişkinlik / gaz tabir edilen rahatsızlık yer alır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu için hastalığın sebeplerinin tespit edilmesinin ardından belirlenecek uygun tedaviye zamanında başlanması sayesinde çözüme ulaşılır.

Son dönemin popüler tabiriyle, “ikinci beyin” olarak adlandırılan bağırsaklarımızın sağlıksız olması, tüm vücudumuzu etkileyen sonuçlar doğurur. Bu nedenle, Huzursuz Bağırsak Sendromu’na yönelik şikayetleri olanların, fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlıklarını koruyabilmeleri için vakit kaybetmeden tedaviye başlamak üzere bir hekime müracaat etmeleri son derece önemlidir.

Eklemek istedikleriniz…

Her insan, kendi sağlık kitabının yazarıdır.

Eğer siz de, vücudunuzun verdiği sinyalleri değerlendirip, sağlık güncenize endişelerinizi yazar halde iseniz; muhtemelen vücudunuz size sağlığını kaybettiğine dair bir mesaj yollamıştır. 

Günümüzde, hemen hemen her hastalığın çaresi bulunmuştur. Zamanında konan doğru teşhis ve vakit kaybetmeden kişiye özel planlanacak olan tedaviye başlanması ile neredeyse her hastalığı bertaraf etmek ve sağlıklı olma halini sürdürülebilir kılmak mümkündür.

2023 yılının, hayatınıza yeni bir başlangıç yapacağınız ve sürdürülebilir sağlığı kazanacağınız yıl olmasını dilerim.

Sıcacık sohbetiniz ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim Mehmet Bey.

YSM

YSM’in Notu: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

Yorum yok

Yorum Yazın