Dolu Dolu Bir Hayat Nasıl Yaşanır?

2022’nin ilk iki gününde sosyal medya sayfalarında ve bazı elektronik postalarda geçmiş yılla hesaplaşma ve geleceğe dair planlar içeren içeriklere rastlıyorum. Ülkemizde iki yıldır devam eden pandemi (dünya için çoktan iki yılı geride kaldı), doğa üstü felaketler derken çoğu kişi için hayat eskisi gibi değil. Sağlıktan işe, teknolojiden ilişkilere kadar köklü değişimleri yaşıyoruz. Maalesef ki hayatınızın belirli kısımlarını da feda ettiğimiz ortada. Gerçekler ve hayaller şu an farklı olsa da hayat tüm zorluklarına rağmen devam ediyor.

Çoğumuz iş ve yaşam arasında gidip geliyoruz peki neden?

Belki de çok ani değişen, ortaya çıkan  tüm süreçten bunaldık. Belki zaman bize yetmiyor ve enerjimiz olduğunu hissetmiyoruz. Ya da belki de hayatta istediğimiz her şeyi elde etmek için güçlü yönlerimizden ve potansiyelimizden yararlanmak yerine hayatı dengelemeye çalışmaktan vazgeçiyoruz kim bilir… 

Bir gerçek var ki; hayatımızı önemli bir bölümünden vazgeçerek hiç kimse gerçek mutluluğa ulaşamaz.

Farkına varmamız gereken, şu anda başka bir şey elde etmek için bir şeyden vazgeçersek  daha sonra büyük sonuçlar ödeyeceğimizdir. Farklı yaşam alanları birbirine bağlıdır ve birbirine bağımlıdır. Her şey diğerini etkiler; örneğin, kötü bir aile hayatı kariyerinizi, kötü sağlık ise her şeyi alt üst edebilir .

Dolu Dolu Bir Hayat Yaşayabiliriz 

Dolu ve anlamlı bir yaşam elde etmek için işe kendinimizden başlamamız gerekiyor. Biliyoruz ki şu hayatta karşımızdakini değil kendimizi değiştirebiliriz.

Kendimizi tanımak

Kendimizi tanırken ilk yapacağımız içsel motivasyon kendimizi güçlendirmek olsun. Neyi başarmak istiyorsanız bu konuda kendinize inanın, gücenin. Bu yetenek hepimizde var 🙂 İlk başta zor gelecek bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Ama konfor alanımızdan çıkarken hangimiz zorluklarla karşılaşmadı ki?

Odaklanmak

Günümüzde akıllı telefonlar ve sosyal medya sayesinden odağımız o kadar hızlı değişebiliyor ki? Bana göre enerjimizi ve zamanımızı uyum içinde yönetmenin temelinde odaklanma yatıyor. Odaklandığınız zaman odaklandığınız her ne ise göreceksiniz ki yapmak istediklerinizin daha fazlasını yapmış olacaksınız. Nereden biliyorsun diyebilirsiniz, biliyorum. Kendi hayatımda bir işi yaparken diğer işleri daha sonraya bırakıyorum. Aynı anda ne kadar çok iş yapmaya çalışırsam o kadar eksik kalıyor. Multi task olmak zorunda değiliz. Bazı yaşam gurularının dediği gibi “WhatsApp mesajlarınıza bir saat içinde cevap vermiyor ya da okumuyorsanız sosyal medya kullanmayın!” Ben de diyorum ki hadi canım sende! Verimli bir zaman yönetimi ve odaklanmada sosyal medya sadece sizin zamanınızı çalar. O bildirimleri açtığınızda sürekli sizi kontrol eden dijital bir dünya var. Oysa gerçek hayatta kontrol sizin elinizde!

Öğrenmek

Öğrenmeyi ve merakı hayatınızın en ortasına koyduğunuza herhangi bir bilgi ya da becerinin sizi çok hızlı ustalaştırabileceğinizi söylesem bana ne dersiniz? İnanın ki biliyor gibi olmakla bilmek arasında çok fark var. Siz öğrenerek öğrenmek istediğiniz her neyse o konuda bilgili olursunuz. Ama biliyor olmak sadece fikir sahibi olmaktan ibarettir.

Dünyanın çok hızlı değiştiği günümüzde değişime uyum sağlamak için gerçek ve doğru bilgiyi öğrenmemiz gerekiyor. Biliyor gibi olmak yerine, öğrenme ile hayatınıza tüm değişiklikleri daha hızlı dahil edebilirsiniz. Yine sosyal medya örneği vereceğim; size iletilen mesajlar ile fikir sahibi olmak yerine kitap okuyarak, araştırarak, akademik bilgileri okumak (günümüzde herkese açık milyonlarca yayın var) ya da gerçek verilere ulaşmak sizce de hayatımızda daha kıymetli değil mi? 

Özdenetim

Kendimize yaşam amacı belirlemek; bu amaç için gereken yol haritasında uygun şekilde ilerlemek bizim elimizde. Özdenetim işte burada en büyük etken. Ne istediğimizi bildiğimiz bu yolculukta disiplin ve her şeyi başarma kararlılığını sadece siz kontrol edebilirsiniz. İnanın ki hayatını dolu dolu yaşayan insanlar başarının ve amaçlarının bir gecede gerçekleşmediğini bilir. Tutarlılık, tutkulu kararlılık ve kendi değerlerine bağlı kalmak hayatın her alanını büyütür. Biliyorum, çünkü öz denetim hayatımın her zaman içinde…

Değerler 

Değer evrensel olduğu kadar bireyseldir. Kişisel değerleriniz, ilişki değerleri ve evrensel değerler daha iyi bir yaşam yolculuğunda olmazsa olmazımızdır. Hayatımıza yön verdiği kadar yaşam boyunca karar verme, problem çözme, iletişim, motivasyon vb. kendi bütünlüğümüzü oluşturur. Doğan Cüceloğlu’nun ifade ettiği gibi ” Bir insanın gelebileceği en büyük mertebe güvenilir insan olmaktır” Benim için de bu çok değerlidir. 

Dolu dolu bir hayat yaşamak ve gerçekten kendi potansiyelinize ulaşmak yapmanız gereken sadece kendinizi tanımak ve kendinizden en iyi şekilde yararlanmaktan geçiyor. Kendi hayatınızın patronu sizsiniz. Hayatı dolu dolu yaşamak isteyen insanlara adanmış sayısız kurs, etkinlik ya da kitap ulaşabilirsiniz. Tüm bunların sonucunda gerçekten önemli olanın siz ve sizin hayatınız olduğunuzu göreceksiniz.

Hayatın peşinden gitmek yerine; kendinizden şüphe etmeden, özgüvenle tatmin edici bir hayat yaşamanız, en iyi hayatı yaşamak için kendinizi hayatın içine dahil etmenin ne kadar büyüleyici olacağını zamanla göreceksiniz. Ve John Lennon’un dediği gibi “Hayat, siz başka planlar yaparak meşgul olduğunuz sırada size olan şeydir.”

Hayal ettiğiniz gibi bir yıl yaşamanız dileğimle…

YSM 

 
Yorum yok

Yorum Yazın