Doğum sonrası daha fit bir vücut için…

Etrafımız hamileliğin de az kilo alan ve doğum sonrası hemen mankenliğe dönen “manken anneler”le dolu olunca yazmadan geçemedim. İnsanların anneliğe ve kilolu anneye bakışı değişti mi bilemiyorum ama son günler de üyesi olduğum grupta çok fazla  yazılıp çizilince bloğuma da yazmadan edemedim. Grupta konuştuğumuz konu “emzirirken spor yapılırsa sütün tadı değişir mi? “ydi.

Sevgili Açalya çok güzel bir bilgiyi paylaşmış. Diğer üyelerin neler yazdığını okumak isteyenler emziren anneler grubuna üye olabilir.

“Pediatrics dergisinin 109. sayısında yayınlanan ve American Running & Fitness Association’ın yeni doğum yapmış 24 emziren anne üzerinde yaptığı bilimsel araştırmaya göre; orta düzey veya yoğun şekilde spor yapan emziren annelerin spordan önce ve spordan 1 saat sonra ve tamamen dinlendikten sonra lactation uzmanlarının da gözlemlediği ve video kayıtlarıyla da çekilen görüntülerde, bebeklerin anne memesini/sütünü tadından veya kokusundan dolayı reddetmedikleri görülmüştür. Aynı durumlarda alınan süt öreklerinde ise,  hiç spor yapmayan ve maximal spor yapan annenin sütünde, küçük bir laktik asit oranı dışında, bebeği rahatsız edecek hiçbir değişime rastlanmamıştır. “Sütün tadı değişir”, “bebek memeyi reddeder” varsayımlarına artık sadece varsayım ya da şehir efsanesi olarak bakılıyor. Bu konuda bilimsel olarak yapılan araştırma sayısı bir elin parmaklarını geçmediği için ve araştırma sonuçlarının tüm dünya halklarına eşit oran ve zamanda yayılmadığı için de bu varsayımlar sürekli tartışılıyor.”

Yani bebeğin spor ile memeyi reddetmesi vb şehir efsanesi bizim ülkemizde de mahalle baskısı deyip geçiyorum.

Şimdi doğum sonrası hemen spora başlamak kişiye göre değişkendir diyorum. Bir de hamileyken spor yapan ve kafayı spora takanlar da olabilir 🙂  Günün 24 saati hamile ve doğum yapan kadınlar hep hayatımda . Ama 2,5 aylık anne ve şu an itibari ile + 8 kilo da olan ben kendi duygularımı yazacağım. Sağlıklı bir hamilelikti benimkisi gebelik şekerim, 18 hafta süren kusmalarım ve mide stresime rağmen hiç bir şeye takılmadım. Son derece tempolu ve keyifli mutlu bir hamilelik geçirdim 33 haftaya kadar çekimlere devam ettim doğuma kadar araba kullandım ve sporumu yaptım zaten son iki yıldır hayatim da sadece yoga ve pilates var Göktürkte maalesef yürümeye uygun olmadığı için pusete atıp Mayayı hamilelikte yürüyemedim çok fazla.

Doğum sonrası 8 kilo gitmişti kalan 5 ti süper zaten +13 tu topu. Ama benim emzirme sonrası seker düşmesi (hipoglisemi) ve oburluk ya da rahatlık 2 ayda hop 3 kilo geri. Sonra YSM kendine gel durumu ve her turlu abur cubur kestim an itibari ile. 3. Ayin sonun da pilatese başlayacağım yeniden. Yoga zaten yasam bicimi benim için olmazsa olmaz doğal doğum yapmasam da son haftama kadar yoga yaptım ben ve daha önce yoga yapan anne adaylarına şiddetle öneririm anestezi esnasında bile ise yarıyor biz doktorumla  test ettik sormak isteyen olursa anlatırım bir ara.

Şimdi gelelim spor konusuna. Bu konuda Mutlu Doktorun sözü hep kulağımdadır ‘daha önce spor yapıyorsanız hamilelikte de spora devam edin.  Ama spor ile aranız sıfır daha önce spor yapmıyorsanız hamileyim ille de spor yapacağım diye kendinizi strese sokmayın. Çünkü davranış değişiklikleri zaten sürekli değişen bir durum da stres yaratabiliyor. Hamilelik sporu – tüm hamileler bunu soruyor- yapabilirsiniz yani yüzme, yürüyüş, yoga, pilates etc 

Yine der ki Mutlu Dr  ‘Doğum sonrası ise 40 gün sonra spora başlayın bu annenin sağlığı açısından çok önemli. Sut veren anneler spor yapabilir hiç bir engel yok yeter ki destekleyen kişiler olsun( bebeğe bakacak anne yardımcı vb) ya da bebek ile tempolu her gün 20 dk yürüyüş yapın Ve doğum sonrası önerilen egzersizi her gün uygulayın. ‘

Bu egzersizi tüm  doğum yapan annelere verir esim.  Bu egzersizleri sizlerle paylaşıyorum onca kişi arasından bir kişi bile faydalansa ne güzel olur. Ayrıca evde yapılabiliyor hepsi.

Ve unutmayın siz ne kadar stresten uzak, huzurlu, mutlu ve spor ile kendinizi iyi hissediyorsanız  bebeğiniz o kadar huzurlu, mutlu bol emen bebek oluyor.

Bırakın her şeyi iç sesinizi dinleyin -o bunu demiş o kısa surede zayıflamış  – aynaya eyvah kilolar  diye bakmayın Siz özelsiniz ve essizsiniz ikizler üçüzler bile ayni değil her insanin yapısı farklı. Siz dünyanın en güzel varlığına imzanızı atiniz 9 ayda aldığınız kilolar  yine bir zaman dilimin de gidecek. Önemli olan bunu istemek ve harekete geçmek. Zaten her şey istemekle başlamıyor mu?

YSM – tombish ve mutlu bebeklerin annesi

1 Yorum
  • Esra demircioğlu
    12 Şubat 2013 saat 04:24

    Merhaba,
    Benim şu anda üç aylık bir kızım var. yani iknci kızım almış oldugum kilolar ise doğum sonrası kilolar her geçen günde daha artıyor kilom. artık korkmaya başladım sonrasında veremiyecem diye! dur demenin zamanı geldi diye düşünüyorum.zamanım olmadığı için ancak egzersiz yapabilirim.iştahım bayağı iyi onun dışında abur çubur tatlı şeyler yemek istiyorum sureklı.zanadşyorum kilo almama sebep olan şeylerde bunlar!!! yazılarınızı okudum vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim görüntülemiş olduğunuz egzersizleride yapmaya çalışacam umarım etkili olur ve başarılı olurum 🙂

Yorum Yazın