Doğru etiket / hashtag kullanımı neden önemli?

Sosyal medyada en çok sorulan soruların başında ” Instagram paylaşımlarımda etiket kullanmalı mıyım? ” geliyor. Evet etiket / Hashtag kullanmanız gerekiyor. Etiket / hashtag kullanımıyla içeriklerinizi daha çok kişiye ulaştırmanız mümkün.

Etiket ile hiç tanışmamışlar içinde etiket (hashtag) nedir önce onu açıklamak isterim. Etiket /  hashtag pek çok mikroblog ve sosyal ağlarda bir sözcük ya da sözün başına diyez işareti (#) eklenerek oluşturulan ve sosyal medyada dikkat çekmek, düzenlemek, tanıtmak ve bağlantı kurmak için kullanılır. İnsanların bir sohbeti bulmasını, takip etmesini ve katkıda bulunmasını kolaylaştırmanın bir yolu olarak ilk kez 2007 yılında Twitter’da kullanılarak hayatımıza giriş yapmıştır 🙂 Twitter’da ortaya çıkarken, hashtag’ler bugün neredeyse her sosyal medya platformunun ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Bir hashtag oluşturmak için herhangi bir özel yazılıma, kodlama deneyimine veya üniversite diplomasına ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken tek şey, # işaretini doğrudan hashtag’e dönüştürmek istediğiniz kelime veya ifadenin önüne koymak ve şu basit kuralları takip etmektir:

  • Boşluksuz

  • Noktalama yok

  • Özel karakter yok

                                         Neden hashtag kullanmalıyız? 

Etiket / Hashtag’ler, hedef kitleniz tarafından bulunmanıza yardımcı olur. Etiket / Hashtag kullandığınızda, gönderileriniz o platformdaki herkes tarafından aranabilir hale gelir. Birçok kişi belirli etiket / hashtag’leri arar. Bu nedenle ideal müşterinizin ilgisini çeken etiket / hashtag’leri kullanarak bulunma şansınızı artırırsınız.

Etiket / Hashtag’ler tıklama / takipçi  oranlarınızı iyileştirir. 

Etiket kullanımı sonrası sayfanıza yeni ziyaretçilerin tıklamasının arttığını ve hızlıca takipçi kazandığınızı göreceksiniz. 

Hashtag’ler araştırma için harikadır.
Eğer en iyi yemek mekanı, en iyi fotoğraf çekme mekanları ya da en iyi kahve vb. hakkında  araştırma yapıyorsanız belirli etiketleri / hashtag’leri arayarak harika ve alakalı içerik bulmanız çok kolaydır. 

Hashtag’ler benzer düşünen insanları bir araya getirir.
Benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcılar sosyal medyada birbirleriyle etkileşim kurabilir; ilgi alanlarının etiketlerini / hashtag’lerini aradıklarında bu konuda başkalarıyla bağlantı kurabilirler.

Markanıza özgü kendi etiket/ hashtaginizi oluşturabilirsiniz!

İster kişisel ister kurumsal markanıza özgü mutlaka kendi etiketinizi oluşturmanızı öneririm. Size özel bir etiket olması takipçi ya da topluluğunuzu bir araya getirmenin bir yoludur. Mutlaka ama mutlaka kullanacağız etiketin başka biri tarafından kullanılmadığına emin olun. Hemen size bu konuda örnek vereyim 🙂 

Yıllar önce İnstagram etiketleri ile ilgili yazdığım “İşte 2014’ün en popüler Instagram hashtag / etiketleri” yazımın yıllardır bu kadar ilgi göreceğini bilsem yazıyı yazarken içine eklediğim kendime ait etiketlerim #yesimmutlu ve #yesimmutlucom etiketlerini eklemezdim. Aşağıda da göreceğiniz gibi @yesimmutlu ve @yesimmutlu71 hesabım dışında #yesimmutlucom 91,9, yesimmutlu 56,3 bin kişi tarafından kullanılmış. (14 Ocak 2021 itibarıyla)

Sizce 7.993 gönderisi olan bendenizin bu paylaşımları sahip olması mümkün mü? 2014 yazımı kopyalayan ve telif belirtmeden yayınlayan siteler için bu detayı etiketlerin içine eklerken başıma bunun geleceği değil aklıma gelmek hayal bile etmedim. İş işten çoktan geçti. Instagram’a defalarca yazılarımla birlikte mesaj gönderdim, destek talebinde bulundum. Ama maalesef bana ait olmayan gönderiler dijital ekosistemde yer alıyor.

Neden örnek veriyorum ben ettim siz etmeyin diye. Bırakın kopyalasınlar ne yaparlarsa yapsınlar. Siz zaten yazıyı yazdığınızı biliyorsanız gerisi boş. İsteyen istediği kadar kopyalasın. Ben hep şunu söylüyorum. Beynimi henüz kopyalayamıyorlar. Benzer işler hep olacaktır mühim olan ilk yapmak ve hayata geçirmektir. Konuyu daha fazla uzatmadan etiket kullanımına dönelim.

Peki etiket / hashtag Ne Zaman Kullanılmamalı?

Kesinlikle etiket / hashtag kirliliğinden kaçının. Bir satırdaki mesajda ikiden fazla etiket / hashtag okunmasını zorlaştırır. Eskiden 30’a kadar etiket normal sayılırdı şimdi maximum beş etiket yeterli.

Youtube’da etiket kullanılır mı? 

Eskiden YouTube üç veya daha az etiket / hashtag kullanmanızı ve bunları videonun başlığına veya açıklamasına yerleştirmenizi önerirdi.

YouTube’da birkaç gün önce destek sayfasından açıklama yaptı. (kaynak Shifdelete.net) 

Yakın zamanda içeriği birlikte gruplama ve etiketler aracılığıyla videoları keşfetmenize yardımcı olacak şekilde bir güncelleme yaptık. Önceden, YouTube’da bir etiket aradıysanız veya bir etikete tıkladıysanız, videoda etiket kullanan içeriğin yanı sıra diğer ilgili içeriklerin bir kombinasyonunu görürdünüz. Bugünden itibaren masaüstü veya mobil uygulama olsun, YouTube’da belirli bir etiket arayan herkes, en iyi videoları en üstte tutmak için sıralanan etiketli videoları içeren yeni bir özel sayfa görecektir. YouTube’da gördüğünüz otomatik olarak bağlantılı herhangi bir etikete tıklayarak da bu sayfalara gidebilirsiniz.“

Youtube da etiket kullanımını diğer sosyal medya kanallarıyla aynı şekilde göreceğiz.

Doğru etiket / hashtag kullanımı umarım sizin de sayfanızı büyütmeye ve potansiyel müşteri ve takipçilerinizle buluşmanızı sağlar.

Sevgiler

#2021yesimmutlu  

Yorum yok

Yorum Yazın