Dişimin Süsü

“Sağlıklı bir gülüş her çocuğun hakkıdır…” Dr Gilman Yücel

Çocuklar kadar büyüklerinde diş hekimi korkusu var. En azından benim etrafımdakilerin. Sıklıkla “zorunlu kalmadıkça diş hekimine gitmiyorum” sözlerini duyuyorum. YSM olarak bu durum benim için geçerli değil. Çok küçük yaşta diş çürüğü sebebiyle üç dişimi çektirmiştim. Sonrasında da 20’li yaşlarda bu boşluklar için protezle tanıştım. Düzenli olarak diş hekimine giderim. Çocuklarımı da diş hekimine götüren ve ağız sağlığına özen gösteren bir anneyim.

2017 yılında en küçük kızımın bir gece yarısı başlayan diş ağrısı ve yüzünün şişmesi sebebiyle soluğu en yakın diş hekiminde aldık. Açıkçası bizim için en iyi yaklaşım ve çözüm değildi. Ama insanın yakınlık ve tedavi sürecinin başlaması sebebiyle bazen basireti bağlanıyor ve tedaviye devam ettik. Bu kliniğin en güzel yanı ortanca kızımın ortodonti tedavisi için Dr Gilman Yücel ile tanışmamız oldu.  Sonrasında da hep Gilman Hanım’ın harika kliniğindeyiz. En küçük kızım güle oynaya neşe içinde çocuk diş hekimimiz Pınar Hanım’a gidiyor. Maya Su diş teli ve brakelet taktığı süre boyunca bir kez mutsuz olmadı. pandemi dışında hepimiz oradaydık. Hepimiz diyorum en büyük kızımın yıllar önce bitmiş ama bir türlü sorunu giderilemeyen ortodonti tedavisini de düzene sokan Gilman hanım oldu. Bahçeşehir Ortodonti ailesine teşekkür ederiz. 

Dr Gilman Yücel ile ilk sohbetimizi ilk görüşmeden 6 ay sonra yaptık. O da bende iş dışında konuşmuyorduk. İşine âşık, muazzam donanımlı bu kadını daha çok kişiye anlatmak ve bir haber yapmak istiyordum. Bir gün bunu sordum ve biz gördüğünüz gibi hâlâ bir haber yapmış değiliz 🙂

Geçtiğimiz hafta Gilman Hanım’ın çocuklara ve yetişkinlere ağız sağlığı konusunda bilinç kazandırmak amacıyla yazdığı; hayallerimizde korkuya değil, yalnızca öğrenmeye, maceraya ve cesarete yer vermemizi hatırlatan hikâye kitabı “Dişimin Süsü” için bir fotoğraf çekimi ve söyleşi planlamıştık. Ama ikimizin de anne, iş ve hayat yoğunluğu sebebiyle bir araya gelemedik.

Kitap raflarda yerini almasının üzerinden epey geçti. Bu kitabı daha çok kişinin okumasını umut ediyorum. Bugünün küçüklerine ağız sağlığının önemini keyifle anlatan ve on üç yaşındaki hastası Aleyna’dan aldığı ilhamla yazdığı kitabı paylaşmak istedim.

Keyifli okumalar.

YSM

Dişimin Süsü basın Bülteninden

Nee! Diş hekimi mi? Sivri aletler ve parlak ışıklarla dolu o koltuğa oturmak yerine diş ağrısıyla yaşarım daha iyi!”

Aleyna diş doktoruna yapacağı ilk ziyaret için heyecanlıydı, hatta biraz da korkuyordu. Ta ki Doktor Gilman’ın kliniğine gidip Zürafa Züzü ile tanışana dek.

Doktor Gilman kaplan, maymun ve hatta timsahın dişlerine bile tel takmıştı.

Peki, Aleyna bu korkusunu yenebilecek miydi?

Bu kitabın bazı sayfalarında Aleyna Kara’ya ait çizimler göreceksiniz. Aleyna’nın, Doktor Gilman ve kliniğinden esinlenerek yaptığı resimler bu kitabın ilham kaynağıdır.

DR GİLMAN YÜCEL

Ortodonti Uzmanı Doktor Gilman Yücel, İstanbul doğumludur. Lisans eğitimini 2001 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘nde tamamlamıştır. Doktora eğitimini ise 2008 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Ortodonti Anabilim Dalı’ndan alarak Ortodonti Uzmanı unvanını kazanmıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kurucular Kurulu üyesidir. Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Ortodonti Derneği, Amerikan Ortodontistler Derneği ve Dünya Ortodonti Federasyonu üyesidir. Mesleki çalışmalarını ağırlıklı olarak ortodontik tedavinin uzun dönemli sonuçları ve ortognatik cerrahi alanlarında sürdürmüştür. Genç hastalarda stresi azaltma odaklı tematik klinik yaklaşımını ödüllü Vivarra ve IDS sistemleriyle Türkiye’de ilk uygulayan diş hekimidir.

 

Yorum yok

Yorum Yazın