Dilara Kırmıt: “Babamın eseriyim”

Geçtiğimiz hafta dünyaca ünlü moda kanalı Fashion TV kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Michel Adam’ın onur konuğu olarak katıldığı “Estetik International Miss & Mr Fashion Tv Turkey 2021” güzellik yarışmasına davetliydim. Geceye katılamamış olsam da birinci seçilen Dilara Kırmıt ile hemen bağlantıya geçip moda yazarlığından modelliğe ve kraliçeliğe giden süreci konuşmak istedim. Yoğun temposuna rağmen beni kırmadı ve hemen buluştuk.

Moda yazarlığıyla başlayan ve Miss Fashion TV Turkey 2021 kraliçeliğine giden süreç nasıldı?

16 yaşımda kariyer hayatıma başladım. Moda sektörüne de moda yazarı olarak başladım. Arkasından kısa dönem modellik geldi. O zaman bir markada memur hayatı gibi sabah 10 akşam 18 parmak basarak işe girip çıkan modellerden biriydim.

Kendimi geliştirmenin önemini bilerek yavaş yavaş Trendyol’a girmeye başladım. İstanbul piyasası o zamanlar yeni yüz, farklı bir vücut, farklı hatlara sahip model arıyordu. O süreçte de Instagram’ı çok iyi kullandım biraz orada da keşfedildim diyebilirim. İstanbul’dan güzel işler aldım. Modacılar ve iyi markaların ilgisiyle birçok defile de yer aldım. Daha sonrasında hayat bu şekilde devam etti. Yeşim Hanım, yarışma sonrası ilk röportajım çok heyecanlıyım 🙂

Sevgili Dilara, ilk defileni hatırlıyor musun?

Tabii ki hatırlıyorum. Çok küçük çaplıydı. Benim için en önemli defilelerden birisi Yıldırım Mayruk’un final defilesiydi. Orada çok ünlü mankenlerle yer aldığım için hala gurur duyuyorum. Türkan Şoray ile aynı podyumda / defilede yürümek benim için unutulmaz bir deneyimdi. Şimdi söylerken bile tüylerim diken diken oluyor. Bu özel geceyi yaşamak benim için çok özeldi. Şimdi daha güzel işler olacağına inanıyorum.

Kesinlikle! Artık taçlı bir güzelsin.

Evet öyle ama bunun öncesinde -taçtan önce de- çok ödül aldım. Manken olarak birçok ödüle layık görüldüm. Taca giden sürece baktığınızda -bana göre uzun bir süreç- eski mankenler gibi değilim ama taçtan önce temeli atılmış “modellik” kariyerim vardı. Bu süreci de iyi yönettiğimi düşünüyorum. İşin özüne bakarsanız kesinlikle birincilikte gözüm yoktu. Çok iddialıyımdır, hırslıyımdır ama illa birincilik olsun demedim. İkinci ya da üçüncü olsam da benim için fark etmiyordu. Benim için ne kadar iyi yol kat edebildiğim, ne kadar iyi insanlar ile çalışabileceğim, ne kadar o sorumluluğu taşıyabileceğim önemli.

İkinci de olsam ben işimi en iyi şekilde yapacağıma inandığın için belki birinciden daha fazla kazanacaktım, belki birinciden daha fazla tanınır olacaktım. Biraz ters bir düşünce gibi gelebilir size 🙂 ama ters psikoloji benimkisi. Ben biraz farklı düşünürüm. Bazıları mutlaka 1. olmak istiyorum, 1. olmalıyım der ya ben o hırsı çok tasvip etmiyorum. Hayatımın hiçbir alanında da tasvip etmedim açıkçası.

Bu kadar kararlı olman dikkatimi çekti. Burcunu sormak isterim?

Koç burcuyum, yükselen burcum da oğlak. Çok disiplinliyimdir. İşime aşığım ve her şeyden önce işim gelir.

Kariyer senin her şeyin mi?

Kariyerim ile alakalı olarak ailem ve hayatıma alacağım insan dahil bana kimse karışamaz. Çok zor şartlar altında kariyerim başladı. Manevi anlamda -asla maddi sıkıntı çekmedim- ailem ilk başta beni hiç desteklemedi. Moda yazarlığımla birlikte eve dergiler, gazeteler gelmeye başladı. Babam yazdıklarımı okudukça ” tamam, bu kız bu yoldan gidecek” onayı geldi. Röportajlarımda “babamın eseriyim” diye hep bahsederim. Hala da söylüyorum tam babamın kızıyım. Babam gibi inatçı, işkolik. Babam Beyoğlu’nun eski fotoğrafçılarındandır. Modellik ve moda sektörünü çok iyi bilir. Kariyerimde biraz da onun etkisi olabilir diye düşünüyorum.

“16 yaşından günümüze kadar hiç podyum kızı olduğumu düşünmedim.” Dilara Kırmıt

Pandemi sürecini nasıl geçirdin?

Pandemi tüm dünyayı ve hepimizi çok etkiledi. Süreci evde geçirdim. Çok evcimen olduğum için karantina da çok zorlanmadım. Bu süreçte Başkent Üniversitesi’nden “Yaşam Koçluğu” eğitimi aldım. Online eğitim, yemek yapmak, kitap derken kendimi yarışmada buldum.

Model olmak hayalin miydi? Yeni hayallerin neler?

Kendimle ilk tanışmam ayna karşısında oldu. Bunu açıkça söyleyebilirim ve istediğiniz gibi yazabilirsiniz. Çırılçıplak 15 cm. topuklu ayakkabı giyerek Beyonce “Crazy in Love” açarak evin içinde saatlerce tur attım. Kendim ile ilk yüzleşmemdi. Kendimle ilk sevişmem bu şekildeydi. Kendimi keşfettim.

Modellik yolunda sevgili Ferhan Aral hocamdan eğitim aldım. Ruhuma hitap eden bir hocayla çalışma şansı bulunca kendimi daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum. Güzellik bir yere kadar. Çok güzel kız olmak hiç mühim değil. Kendini ne kadar tanıdığın çok önemli benim için. Kendimi hala keşfediyorum. Keşfettikçe de farklı alanlarda potansiyelim olduğunu görüyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. Moda yazarlığından modelliğe geçtim. Modellikten oyunculuğa geçiş yapmak istiyorum. Uzun dönem tiyatro eğitimi aldım. Kamera önü oyunculuğu eğitimi almak yakın planlarım arasında yer alıyor.

Bursa’da yaşıyorsun, işler sıklıkla İstanbul’da. Yakın gelecekte İstanbul’a yerleşme planın var mı?

İstanbul’a taşınmayı tabii ki düşünüyorum. Kariyerim Bursa’da başladı ve Bursa’nın yeri çok ayrı…

Miss Fashion TV Turkey 2021 Kraliçesi seçilmem sebebiyle daha çok İstanbul’da olmam gerekiyor. Bu sebeple İstanbul’a taşınacağım. Çok zor bir süreç açıkçası. Bu yolculukta 4+1 salon gibi bavulumla şu ana kadar çok yere gittim. Bana çok da destek olan arkadaşlarım oldu. Hepsine çok çok teşekkür ederim.

Bursa’da çalıştığın tasarımcılar oldu mu? Kimler için podyuma çıktın?

Bursa’da tasarım anlamında güçlü isimler yok. Daha çok tasarım ürünleri satan butikler var. Bursa tekstil ağırlıklıdır. İstanbul modanın merkezidir. İstanbul benim için Paris gibi, İstanbul’u çok seviyorum.

Seni Paris’te podyumda görürüz neden olmasın?

İnşallah, yurt dışı planlarım zaten var. Eylül ayında Lübnan’da yarışmaya katılacağım ve Türkiye’yi temsil edeceğim. Seneye de Bodrum’da yapılacak yarışmada. Önümde iki yarışma daha var. Kendimi “Survivor” da gibi hissediyorum.

Yarışma ve taç hayatını nasıl değiştirecek? Neler düşünüyorsun?

Artık değişik zamanlardayım. Yarışmadan önceki Dilara’nın yaşadığı hayat evet kalacak ama çok güzel şeyler olacağını düşünüyorum, inanıyorum ve hissediyorum. Bu zamana kadar bütün samimiyetimle söylemek isterim; ayna karşısına geçip hayal ettiğim ne varsa gerçek oldu. Bu çok güzel ve çok şanslıyım. Niyet ve tevekkül o kadar önemli ki… Bir o kadar da dua ettim. Çok emek verdim. Kalben hissediyorum ve hissettirdiğimi de düşünüyorum.

Yarışmada çok güzel tepkiler aldım. Jüri puanlarımı çok iyi değerlendirdi. “Auran çok yüksek, podyumda devleşiyorsun” diyen çok oldu. Ben o gün yarışmada yürürken benden ışıklar çıktığını hissettim.

Sevgili Dilara, orada olamasam da eminim ki ışığın ve harika enerjin hissedilmiştir. Bir modelde aranan tüm özelliklere sahipsin. Asıl sen kendini nasıl hissediyorsun?

Bazılarına göre belki çok güzelliğim yok belki auram yüksek. Ben kendimi çok iyi hissediyorum.

Yarışmada “İçimiz Yanıyor” t-shirtleriyle podyuma çıktınız. Sen neler hissettin? Neler söylemek istersin?

Tüm Türkiye’de yaşanan orman yangınları hepimizi çok üzdü. “İçimiz Yanıyor” yazılı t-shirtleri giyerek podyuma çıktık. Açıkçası çok duygu yüklü bir andı. Ellerimizi kalplerimize koyarak yaşamını yitiren tüm canlılar için dua ettik. Hepimiz güzel ülkemizde yaşanan afetlerin son bulmasını arzu ediyoruz. Felaketlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Ayrıca büyük bir sınavdan geçtiğimizi düşünüyorum. Dünya bizden özür bekliyor!

Güzellik yarışmalarında adayların bir mesaj vermesi istenir. Hatta modellerin “dünya için barış istiyorum” sözü herkes tarafından konuşulur 🙂 Sana sorsam sen hangi mesajı vermek istersin?

Hepimizin bu dünyaya geliş amacı var. Ben açıkçası çocuklar için var olduğumu düşünüyorum. Kimsesiz çocuklar için. Bir kitap yazdım, yazdığım günden bu yana da bu kitap çıkınca gelirini kimsesiz çocuklara aktarmayı kendime görev edindim. O süreç bu süreç. Taçlandım, çok güzel bir derece aldım. Kitabı bu süreçte çıkartır gelirini kimsesiz çocuklara bağışlarsam taç kadar mutlu olacağım.

Tam da sana sihirli bir gücün olsa ne yapmak isterdin diye soracaktım 🙂 Sen bana cevabı sormadan verdin.

Sihirli gücüm olsa yine çocuklara yardım etmek isterdim. Belki bilirsiniz instagram da “Umut dalı projesi” var. Onlara her zaman destek oluyorum. Dünyaya geliş amacım bence çocuklara yardım etmek. Kimsesiz çocuk görünce gözlerim doluyor üzülüyorum.

Çocuklara ilgin aileden mi geliyor?

Biz üç kardeşiz. Ailenin en küçüğüyüm. Kardeşlerimle kuşak çatışması oldu. Babam durumu çok iyi yönetti. Babamın sektörel bilgisi olduğu için kardeşlerimle çok sorun yaşamadım. Bu sebeple aileden geliyor diyemem.

Sen neler eklemek istersin?

Sizin aracılığınızla bana inanan, destekleyen ve yanımda olan herkese çok teşekkür etmek isterim. Yine “Babamın eseriyim” demek istiyorum 🙂

Taçlı güzel Dilara Kırmıt’a samimi sohbeti ve heyecanını paylaştığı için çok teşekkür ederim.

Yeni bir söyleşi de yeniden görüşmek üzere.

Yeşim Mutlu

16 Ağustos 2021, Milliyet Pembe Nar, Yaşam 

 

Yorum yok

Yorum Yazın