Daha iyi ağız sağlığı için ipuçları

-

Bu bilgiyi paylaşmadan edemedim. Sağlık önemli, yüzümüzün aynası dişler çok önemli daha önce de belirtmiştim. Ağız bakımına 5 dakika ayırmak günlük düzenimizi bozar mı?  HAYIR! İşte bu güzel bilgileri okurken bize öneriler de bulunan diş hekiminin dişlerine baktım hemen. Benim ne yazık ki böyle bir huyum var tereciye tere satarken tere satan kişinin doğru olmasını isterim. Mesela şimdi detox diyetindeyim(yaşasın son gün) ve firmanın sahibi şişman ise güvenim olmaz. ya da benim kemiklerim iri diyen diyetisyene ben gitmem 🙂 Neyse kısa keseyim de siz bilgileri okuyun ve not alın.

Günlük ağız bakımında küçük değişiklikler yaparak, dişleri uzun süre daha sağlıklı tutmak mümkünmüş işte ipuçları daha iyi ağız sağlığı için diş hekimi Kıvanç Cebesoy’dan geliyor.

İyi besinler tüketin

Sağlıklı beslenmek iyi ve sağlıklı yaşamanın olmazsa olmazı, ancak bazı yiyeceklerin özellikle dişlerimize faydalı olduğunu biliyor musunuz?  Elma, armut, kereviz, havuç, karnabahar, çilek gibi meyve ve  sebzeler içeriklerindeki doğal liflerin tükürükle birleşmesi sonucunda doğal olarak dişleri temizler ve bakterileri  yok eder.  Bazı besinler ise, bu durumunun tam tersine etki gösterir ve dişleri hızla lekeler.  Kahve, çay, yaban mersini, frenküzümü, turunçgil suları, gazlı içeçekler ve kırmızı şarap dişler üzerinde leke bırakır. Kısaca eğer bir yiyecek tişörtünüzü lekeliyorsa, dişlerinizi de lekelemesi kaçınılmazdır.

En az 2 dakika fırçalayın
Dişleri fırçalamak için ayrılan süre en az iki dakika olmalıdır, yani sadece 120 saniye.  Ancak çoğu yetişkin bu sürenin yakınına bile gelememektedir. Dişlerinizi fırçalarken kronometre kullanın, böylece diş fırçalamak için kendinize yeterli zamanı ayırmış olursunuz.   Kısa ve nazik  hareketlerle dişlerinizi fırçalayın, dişeti çizgisine,zor erişilen arka dişlere,dolguların temizlenmesine ayrıca önem gösterin.  Tüm bölümlerin  iyice temizlenmesine konsantre olun.

 • Tüm dişleri ve yüzeyleri temizleyin – iç, dış ve çiğneyici yüzeylerle birlikte dişetlerini fırçalayın.
 • Eğer dişleriniz kanıyorsa fırçalamaya ara vermeyin.  Dişeti hastalığının ilk aşaması olabilir ve doğru şekilde fırçalayarak önleyebilirsiniz. Dişetleriniz iki haftadan fazla süredir kanıyorsa mutlaka bir diş hekimine görünmelisiniz.
 • Daha taze nefes için, dilinizi de mutlaka fırçalayın.

Doğru fırçayı seçin
Dişleri fırçalamayı bilmek kadar fırça seçimi de önemlidir.  Diş hekimlerinin çoğu düz küçük başlı ve yumuşak diş fırçalarının, plakları temizlediği için en iyi seçim olduğu konusunda hem fikir.  Pilli diş fırçaları ise elle fırçalamaya oranla daha etkindir.  Ayrıca 3 ayda bir yada fırça yıprandığında diş fırçası mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir.

Diş ipini ihmal etmeyin
Ne kadar uğraşırsanız uğraşın diş fırçasının ulaşamadığı yerler olacaktır. Fırçanın ulaşamadığı ara bölgelerde kalan besin artıklarını ve plakları  temizlemek için diş  ipi kullanılmalıdır.

Kalan bakterilerden ağız gargarası ile kurtulun
Dişler ağız yüzeyinin sadece dörtte birini kapladığından, kalan ağız yüzeyi fırça ve diş ipi ile yapılan temizlikten sınırlı fayda sağlar ve ulaşılamayan yüzeylerdeki bakteriler hızla çoğalarak dişlerin üzerine ve  tüm ağıza yeniden yayılırlar.   Bu nedenle sadece dişleri fırçalamak yetmez . Bakteri plağına karşı etkili ve sürekli kullanıma uygun bir ağız gargarası, fırça ve diş ipi ile beraber günlük etkin bir ağız temizliği sağlar. Sabah ve akşam düzenli olarak bakteri plağına karşı etkili ve sürekli kullanıma uygun bir ağız gargarası kullanmak, fırçalama ve diş ipinden arta kalan tüm bakterileri öldürür.

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Batik’ten Zamansız tasarımlar

Batik 2021 yaz sezonuna özgür ruhlu stiliyle ‘’Merhaba’’ diyor. Enerjik, dinamik ve bohem dokunuşların hakim olduğu; ilham kaynağını ‘Seyahatler’olarak tanımlayan gerçek bir yolculuk...

Heritage İstanbul Başlıyor

İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ni hiç gezdiniz mi? Bugüne kadar gezmediyseniz bir gününüzü ayırıp mutlaka gezmenizi öneririm. Dün ülkemizin tarih ve sanat varlığını korumak, gelecek...

Her Mevsimin Adası Bozcaada

yesimmutlu.com u uzun zamandır takip ediyorsanız Bozcaada sevdamı biliyorsunuz demektir. Yok ilk kez siteye bu yazıyla düştüm diyorsanız tüm yazılar için tıklayabilirsiniz....

Geçmişten geleceğe TROYA-3

Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük ile söyleşimizin üçüncü bölümünde Troya Müzesi'nin açıldığı günden bugüne tarihi değerlerini ve gelecek hayallerini sizlerle paylaşacağız. Rıdvan Bey,...

Geçmişten geleceğe TROYA-2

Troya Müzesi, Müze Müdürü Rıdvan Gölcük ile geçmişten geleceğe Troya söyleşimizin ikinci bölümündeyiz. Müzede kuş sesleri arasında geçirdiğim saatleri ve müzeyi sizlerle...

popüler kategoriler

2 YORUMLAR

 1. MErhabalar;

  Bahçem de hobi amaçlı organik çilek yetiştirmek istiyorum yaklaşık 100 fide kadar albion cinsi fide ektim 45 adet fidelik yeri de osmanlı çileğine ayırdım ancak fidelerini bulmak çok zor.Ücreti karşılığında göndermenizi yada bu fideden bana satabilecek birine yönlendirmenizi rica ediyorum.

  İyi çalışmalar dilerim.

 2. Merhaba, Konunuzla ilgili nasıl faydam olur bilemiyorum yorumunuzu yayınladım okuyan biri görür ilgisini çekerse size ulaşır.
  İyi günler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar