Çocuklarda süt alerjisine dikkat!.

Süt alerjisi geçmişte kalan kabusum. Maya Su’da  halen dikkatliyiz. Çünkü Maya Su’nun süt ve yumurta alerjisi ile 16 aylıkken tanışmıştık. Her ne kadar 3,5 yaşında hayatımızdan çıkmış olsa da bir çok gıdaya karşın hala çok dikkatliyim. Yaşamayan daha az anlıyor diye düşünüyorum.

Biraz önce bir arkadaşım sağ olsun alerji bitmiş olsa dahi seninle paylaşıyorum. Çünkü sen bu konuda çok hassassın bir kaç kişi ile paylaşırsın ki faydalanır diye yazınca merak ettim okudum. Okumak isterseniz yazıyı Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölüm Sorumlusu Ayşe Korkmaz yazmış.


“Süt alerjisi bulguları süt veya süt ürünlerinin tüketimini takiben birkaç dakika veya birkaç saat sonra ortaya çıkabilir, fakat şiddetli alerji bulguları sıklıkla yarım saat veya bir saat sonra ortaya çıkar. En sık görülen bulgular; vücutta kızarıklık, deride döküntüler, mide ve barsaklarda rahatsızlık hissi, kusma, ishaldir.

Daha az sıklıkla görülmekle birlikte dışkıda kan da görülebilir. Bazı bebeklerde süt alerjisi, kronik burun tıkanıklığı, öksürük, hırıltılı solunum veya nefes almada güçlük şeklinde bulgu verebilir. İnek sütü veya süt ürünü alımını takiben ağız çevresinde şişlik, kaşıntı, ürtiker şeklinde döküntü olabilir. Egzema yapabilir. Eğer bebeğinizde inek sütü alerjisinden şüphe ediyorsanız bunu mutlaka çocuk doktorunuzla paylaşmalısınız.

Bebeğiniz süt ve süt ürünü alımını takiben morarıyorsa, soluk ve halsizse, tüm vücudunu kaplayan ürtiker şeklinde deriden kabarık döküntüleri varsa, boyun ve baş bölgesinde ani şişlik oluşmuşsa ve kanlı ishal varsa doktorunuza veya acil servise hemen başvurmalısınız. İnek sütü alerjisinin tedavisinde bebek sadece anne sütü alıyorsa öncelikle annenin diyetinden süt ve süt ürünleri çıkarılır. Bebeğiniz anne sütü almıyor mama ile besleniyorsa doktorunuzun önerdiği hidrolize proteinden oluşan hipoalerjenik mama kullanılmalıdır. Bebeğiniz ek gıda alma döneminde inek sütü alerjisi bulguları gösterirse bu dönemde süt ve süt ürünleri (yoğurt, peynir gibi) bir süre diyetten çıkarılır ve alerji bulgularının gerileyip gerilemediği kontrol edilir.

Daha sonraki dönemde doktorunuzun önerisi ile tekrar az miktarda süt ve süt ürünlerine başlayıp alerjik bulguların tekrarlama olasılığı gözden geçirilmelidir. Bir yaşın üstünde süt alerjisi olan çocukların peynir, yoğurt, dondurma ve süt içeren yiyeceklerden kaçınması gerekir. Bu çocuklarda soya sütü denenebilir fakat soya sütü alerjisi ve inek sütü alerjisinin bir arada olabileceği de unutulmamalıdır. Bu durumda ise çocuk doktorunuz çocuğunuz için uygun süt ürününe karar vermede size yardımcı olacaktır. Çocuk doktorunuz alerjinin şiddetine göre antihistaminik içeren ilaçlar verebilir. Eğer çocuğunuz solunum yolları ile ilgili alerji şikâyeti veriyorsa astıma karşı ilaçlar denenebilir. Tedavinin en önemli kısmı diyetten süt ve süt ürünlerinin çıkarılmasıdır. Çoğunlukla süt alerjisi 2 veya 5 yaşa kadar sürebilir. İnek sütü alerjisini önlemek için yenidoğan bebek en az 4 ay ideal olarak 6 ay kadar anne sütü almalı, ek gıdalara geçiş döneminde özellikle de ailede yoğun alerjik birey hikayesi varsa yeni ek gıdalar adım adım ve 2 hafta aralarla başlanmalıdır.”

2 Yorum
 • Maurers Hapı
  20 Şubat 2012 saat 09:33

  tessekurler bılgıler ıcın.guzel bır anlatımm olmus

 • admin
  20 Şubat 2012 saat 12:39

  Cok tesekkurler degerli yorumunuz icin
  Sevgiler
  YSM

Yorum Yazın