Bu nasıl “Serenad”

-

Vallahi cumartesi günü elime aldım ve o gece bitirdim. Serde dolunayın etkisi var diyeceğim ama kitaba haksızlık olur. Kitabı bunca zaman okumadığıma yanayım. Çıktığını her Türk vatandaşı gibi röportaj vb lerden biliyoruz da konu okumaya gelince elektrikler kesikti hocam okuyamadım modu . Zaten son bir yılda toplasam 10 kitap okumamışımdır ben çok ayıp bana. Neyse biliyorum ki çok okuyan ben gene çok okumaya başlayacağım.  Şu an öyle oluyor ki kendimi sızmış; koltuk tepelerinde bulduğum çok oluyor. Gece geç yat sabah 06,15 asker misali kalk. Yapacak bir şey yok.

İşte Zülfü Livaneli’nin SERENAD kitabını soluksuz okudum. “Hiçbir iktidar masum değildir” ise tam damardan etkiliyor insanı. Hikayesini yazarak size bla bla demeyeceğim google yaparsanız anında bulursunuz. Kitapta aşk da var, ajan vari durumlarda, kadınlık halleri çokca.Sırlar var hepimizin iki kuşak geriye gidip tarihini öğrenemediği sırlar.

Roman ikinci dünya savaşı döneminde insanlığın yaşadığı utanç yıllarına dayalı üç tarihsel olay oluşturuyor. Bu tarihsel kurgu içinde Ermeni tehciri, Mavi Alay ve Struma gemisi trajedisini, dönemin ideolojisini, Cumhuriyet sonrası genç Türkiye Cumhuriyetinin yapılandırılmasında romanda adı geçen dünyaca ünlü Yahudi Soykırımından kaçan düşünürlerin ve bilim adamlarının sağlam temellere dayalı üniversitelerin kurulmasındaki katkılarını çok sade bir dille anlatıyor. Ayrıca insanlığın utancı olan yakın tarihin soykırımlarını aslına uygun olarak okuyucuya aktarıyor.

Kitapta altını çizdiğim cümleler var bir iki tane size yazayım:

 • …ama bazı ölümlerin acısı hep yeni kalıyordu.
 • Ülkeleri dişi ve erkek olarak ayırırdım ben,Mesela İskandinav ülkeleri , Fransa, İtalya kadın, Almanya, İspanya, Amerika ise erkek. Kadınları ne kadar güçlenirse güçlensin, burası (Türkiye) erkek bir ülke.
 • İstanbul vefasız bir sevgiliye benzer
 • İnsan çok yakından bakınca bir şey görmez.
 • Senden çalınan bilgi, senin bilgin değildir.
 • Kötümser, “İşler daha kötü olamaz” diye feryat ederken, iyimser,”olabilir, daha kötü de olabilir” der. Şimdi söyle bakalım sen iyimser misin, kötümser mi?
 • Bir kız çocuğunun büyümesi ne zaman biter acaba? İlk adet gördüğünde mi, 18 yaşını doldurunca mı, evlenince mi, saçına ak düşünce mi? Bence hiçbiri değil. Bir kız çocuğu büyümez, kaç yaşına gelirse gelsin asla büyümüş gibi hissetmez kendini. Son nefesini içi arzuyla, heyecanla dolu bir kız olarak verir. Ama değişim yaşar. Hayat o kızı sürekli değiştirir ve bu değişimlerin hiç şaşmayan aktörleri vardır. Bir erkek.
 • Aşkla ölüm birbirinin düşmanıdır.

Bir de güzel yanı kitabı okurken Schubert’in Serenad’ı kulağınızdan hiç gitmiyor. Şu an bile açtım dinliyorum. Okurken tavsiye edilir. Hele kulaklık ile tamamen kendinize özel alan yaratabilirsiniz. Bir de kitapta kızımla adaş Maya Duran var tabii..

Alın , okuyun, hediye edin kesinlikle kitaplığınızda olması gereken etkileyici bir roman. Demedi demeyin…

YSM-okuryazar

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Farklı ve Şık Tasarımlara Sahip Çanak Lavabo Modelleri

Banyo tasarımlarında birbirinden farklı zevke, renge ve büyüklüğe göre özel olarak tasarlanmış lavabo çeşitleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra banyolara farklı bir hava...

Siber Saldırılar ve Güvenlik

Gün geçmiyor ki yerli ve yabancı birçok şirketin hacker'ların saldırısına uğradığını okumayalım. Yazıyı yazarken “WhatsApp hesapları tehlikede” başlığıyla bir yazı daha ekranıma düştü.  Teknolojiyi...

2021 Nisan Yüksek Teknoloji Dergisi

Güncel yaşam ve teknoloji dünyasının her ay merakla beklenen Yüksek Teknoloji Dergisi 25. sayısı #teknomutlu köşem için “Siber Saldırılar ve Güvenlik” i...

3RIN ile müzik…

"Müzik ruhun gıdasıdır" diye boşuna dememişler. Bir de arkadaşlarınız arasında Türkiye'nin en iyi DJ, müzik yapımcısı, müzik direktörleri vb. olunca yeni müzikleri...

“İyi ki…”lerimiz birlikte çoğalsın!

Z kuşağı gümbür gümbür geliyor. Gelecek adına çok umutluyum. "Teknoloji kuşağı" olarak adlandırılan bu çocuklar son derece iyimserler, özgürler ve onlar için...

popüler kategoriler

6 YORUMLAR

 1. Okurken insanlığımızdan utanacağımız kadar zor, -bitmiş- bir büyük aşkın derinliklerinde kaybolacak kadar büyülü… Ama aşk devam ediyor.

 2. Bu günlerde çok değerli bir arkadaşım hediye etti. Bu sabah trafik açıktı, erken gelmişim Taksim’e, arabayı parkettikten sonra inmedim ve işe başlamadan önce (yaklaşık 45 dakika) ilk sayfalarını okumaya başladım. Devam ediyorum…

 3. Bu yorumu duyduğuma çok sevindim.
  Bana da çok sevdiğim bir arkadaşım hediye etmişti
  Umarım kendinden satırlar bulabilirsin
  Müzik eşliğinde bir kez dene derim
  Sevgiler
  YSM

 4. Kitabı bana da birdaha görmeyeceğim biri hediye etti.. Kadın olmanın zorluklarını çok güzel anlatmış bu kitap.Aşkı ve aşkın nasıl yaşanması gerektiğini. Ama aşkta da zalimlik var.. Eğer o karakter romanya da kalsa kahramanımız yanında gidip alsa belki değişirdi birşeyler…. Aşk ta öldürür maalesef.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar