Blogger Var, Blogger Var!.

Epeydir bu yazıyı yazmak için bekledim. Sebebiyse hızlıca yazılmış ve haksız bir yazı olmaması gerektiğiydi. Epeydir kendimi hızlı kararlar almamak ve hızlı yazılar yazmamak konusunda eğitiyorum. Yazıp silmek kolay diyebilirsiniz ama beklerken o konuya ait daha da güzel örnekler ortaya çıkıyor. İki örnek var ki dudağımı uçuklatan ve eyvahlar olsun dediğim. Şimdi markaların ve Pr ajanslarının “bloggerlar; blogger buluşmalarını altın gününe çevirdi” demesini çok iyi anlıyorum.

Burada yazacağım iki deneyim de bizzat tarafıma mail ile ulaştı ve bendenizden evde yapılan hesapta “blogger çay etkinliği”ne fotoğraf sponsoru olmam istendi. Yanlış okumuyorsunuz, biri pazar diğeri hafta içi olan iki blogger çay etkinliği! Ve maalesef bu talihsiz toplantıların her ikisi de daha önce dört kez yapılmış. Bazı markalarda ev ortamında gerçekleşen bu buluşmalara destek vermiş. Markalar istediği kişiye istediği desteği verir. Kimseyi eleştirmek amaçlı yazmıyorum bu yazıyı. Lakin herkesin hayatta bir duruşu ve  bakışı vardır. Siz kendinizi  bilirsiniz. 

Kurumsal hayatı dibine kadar yaşamış bir kadın olarak son yıllarda da fotoğrafçı , blogger , anne kimliğimle çok güzel çalışmalara projelere imza attım. İyi kötü blogger dünyasında da “Anne blogger” kavramı dahi yokken 2011 yılında bunu da el birliğiyle ortaya çıkarttık. Şimdi kendi halimde bloguma devam etsem de etrafımda “blogger” kimliği takınarak olmadık işlere kafa takan ya da evindeki çay partisini adı dahi duyulmamış üç beş blogu bir araya toplayarak blogger buluşması yapıyorum diyenlere maalesef diyecek laf bulamıyorum.

Bir de bu çay partilerinin katılım şartlarını okusanız dudağınız uçuklar. Size sadece bir kaç örnek vereyim siz gerisini hayal edin. Aşağıda da yazan kişilerin söylemlerinin iyileştirilmiş halini paylaşıyorum. “Herkes blogger olabilir kalemi ve yazı dili de iyi olacak diye bir şey yokmuş”  onu da mailde aldığım cevapla öğrendim!

Kurallar:

 • Yer sayısı kısıtlı maile hemen cevap vereceksiniz yoksa katılımınız kabul edilmeyecektir!
 • Program akışına kesinlikle uyulacak program dışında konuşulmayacaktır
 • Belirtilen saatte gelmeyenleri  kabul edemeyeceğim.
 • Tüm gün davet sahibinin bazı ürünleri satılacak herkesin en az bir ürün alması şarttır
 • Toplantı esnasında evde sigara içemezsiniz.
 • Ev döşemeleri ahşap ve bu sebeple topuklu ayakkabıları kabul edemem. Topuksuz altı boyalı olmayan kaymayan ayakkabılar silinerek giyilebilir. terlik giyilebilir.
 • Sponsor firmaların tek istediği, bol fotoğraf ve blog yazıları.  Bu yazılarda firmanın reklamının güzelce yapılmış olması gerekir.
 • Tüm katılımcılar çok fotoğraf çeksin ve paylaşsın
 • Bloggerların blog yazılarını , blogger olmayanların da facebook sayfalarında blog yazılarını paylaşmaları şarttır.
 • Diyerek uzayıp giden bir liste…

Okurken eyvahlar olsun dediğim yazıklar olsun dediğim an. Ben artık kendime ne desem bilemiyorum. O günden bu yana da bu tarz maillere ve gelen tekliflere oturup bir güzel cevap yazıyorum.

2011 yılında yola çıkarken etrafımda birbirinden naif ve inanılmaz başarılara imza atmış anneler vardı. Hepsi şimdi bir değil bir kaç blog sahibi ve güzel işler farklı projeler yapıyorlar. Lakin adlarını dahi duymadığım, hayatımızda teğet dahi geçmediğim insanların bu mailleri benim dudağımı uçuklatıyor.

Evet Yeşim Mutlu olarak güzel fotoğraf çekerim. Hatta blogger günlerinde kendimize arşiv olsun diye çektiğimiz çoktur. Hatta bir çok fotoğrafçı arkadaşım da gelerek keyif için çekmiş paylaşmıştır. Ama ne sponsorluk istemiş ne de kimseyi blogger buluşması yaptık yazı yazın dememişizdir. Zaten o günlerde blogger buluşmalarını keşfeden markalarda kimin kim olduğunu çok iyi bilir. 

Sanırım artık blogger olmakta değişti. Evde çocuk büyütürken bir blog açıp iki yazı yazayım arada da sosyalleşeyim ha olmadı bir de çay partisi yaparım. Al sana süper blogger. Neden olmasın? Olur mu olur değil oluyor. Ben inceledim baktım, katılan kişiler sadece çekiliş paylaşmak ya da böyle etkinliklere katılmak için blog açmış. Gün sosyalleşme günü.

Diyeceğim şu ki “Blogger var, blogger var” Siz hangi blogger ile birlikte olduğunuza dikkat edin.

YSM

12 Yorum
 • Merve Gizem Oluş
  09 Aralık 2014 saat 08:55

  Merhaba Yeşim,

  Çok güzel bir konuya değinmişsin. Bu tarz insanlara blogger demek istemiyorum, çünkü blogger demek bambaşka bir şey. Gerçekten iyi içerik üreten, seo yapan, araştıran, insanlara bir şeyler vermek için çabalayan insanlar blogger olabilir. Bu tarz ucuz toplantılar yapan insanlara baktığında zaten ne trafik açısından, ne takipçi açısından elle tutulur insanlar değil. İyi içerik üretmiyorlar ki, kim okusun onları. Amaçları sadece bu yolla para kazanmak, hatta para bile değil. Markalardan ne koparsam kar düşüncesiyle hareket ediyorlar. Maalesef ülkemizde bloggerlar için böyle bir algı oluşturuyorlar. Bir süre büyük bir online satış sitesinde çalıştım. Gelen mailleri, talepleri görsen cidden dudağın uçuklar. Ne bloggerlar neler talep ediyorlar.
  2010’dan beri blog alemindeyim, başlarda her şey o kadar iyiydi ki. Bu insanlar el attıkça soğuyorum bu işten. Umarım markalar artık bu insanların farkına varır.
  Yazın için çok teşekkürler.

 • Yeşim MUTLU
  09 Aralık 2014 saat 16:26

  Mervecim,
  Yorumun için çok teşekkür ederim. Elmalarla armutlar bir olmuyor hiç bir zaman. Ama bu bakış açısı ve zihniyetle burun buruna gelince yazmadan geçemedim. Etrafımda da aynı bakış açısına sahip kişilerle olduğum için mutluyum. Seni ve bebeklerini öpüyorum 🙂
  YSM

 • Hüzün Sarısı
  12 Aralık 2014 saat 03:09

  Merhaba
  Tesadüf karşılaştım yazınızla. Söylediklerinizin hemen hepsine katılıyorum diyebilirim. Bir blogum var üstelik yeni sayılır ama yazarlığım çok eski.
  Bahsettiğiniz öneriler hem bir blog yazarı olarak hem bir firmanın basın ve halkla ilişkiler sorumlusu olarak bana da geldi. Yani hem sponsor olarak hem blogger olarak davet metinlerini gördüm. Elbette her ikisini de reddettim.
  Bir blogger 3 ayda bir evinde kişi başı 40 TL para alarak etkinlik yapıyorsa ayrıca hayvanseverler derneği adına, gelenlerden bedel topluyorsa bir de yaptığı ürünleri bu etkinlikle bilmem kim yararına satmayı planlıyorsa ben bunun adına “ucuz ticaret” derim kimse kusura bakmasın.
  Saydığınız şartlara gelince kuralları severim ancak üslup doğru olmalıdır orada da sınıfta kaldılar tabiri caizse.
  Yazdıklarınıza bir ekleme de ben yapmak isterim. Blogger etkinliği yapanlar ve katılım gösterenlerin başka bir yanlışları daha var, itici sıkıcı bir yanlış. Sponsor firma ile bağlantı yapılıyor, ürünler alınıp dağıtılıyor etkinlik bitiyor. Bir kaç instagram blog paylaşımı yapılıyor ve unutuluyor sponsorlara verilen sözler. Bir bloggerın “basın da katılacak” notunu hatırlıyorum sponsor olmam için gönderdiği mesajda. O etkinliği takip ettim basınla ilgili tek bir eylem göremedim tamamen firmayı kandırmak adına kullanılıyor basın veya yardım olayları.
  Mayıs sonu bir etkinlik yaptık bir blogger arkadaşımla cebimizden para harcayarak, emek vererek gece gündüz hazırlanarak. Hala o etkinliğe sponsor olan firmaların konuk bloggerlar tarafından ne kadar yazılıp yazılmadığını takip ederim; onun sözünü verdiğim için.
  Blogger etkinliklerinde katılımcı, konuk blog yazarları ilk netleşen nokta olmalıdır. Yukarıdaki örneklere baktığımızda etkinliğe bir gün kalana kadar blogger daveti yapılıyor. Ne kadar blogger o kadar birim para
  Konu ile ilgili benim de fazlaca söyleceklerim varmış:)
  Sevgiler

 • Yeşim MUTLU
  12 Aralık 2014 saat 11:48

  Sevgili Huzun Sarısı 🙂
  İsminizi yazamadığım için bahsi geçen isimle hitap ediyorum öncelikle kusuruma bakmayın 🙂
  Zaman ayırıp görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
  Yalnız olmadığımı , aynı bakış açısına sahip kişilerin olduğunu bilmek işin diğer güzel yanı. Her iki davetinde size gelmiş olması nedeniyle ne demek istediğimi o kadar güzel özetlemişssiniz ki 🙂 Ben bazı yerleri yazmak dahi istemedim maillerden alıntıları zaten siz biliyorsunuz ama dil sözcük seçimi vb değişti 🙂
  Siizn yaşadıkalrınız hem blogger hem de marka olarak daha da vahim olmalı 🙂 Maalesef kirlendikçe kirleniyor ama yine de bizim gibi bloggerların da olduğunu bilmek rahatlatıyor insanı.
  basın gelecek vb her zaman kullanırlar ama basının olduğu yerde de basına yapmadıklarını bırakmazlar son gördüğüm de bu oluyor hatta bunu da yazmayı düşünüyorum Konvansiyenel medya çalışanları bloggerlardan yaka silkecek yakında 🙂
  Markalarında etkileşim vb adına bu tür kişilere prim vermemeleri gerekiyor Zaman ile iyice oturacak dengeler. Her yerde olduğu gibi ak koyun kara koyun anlaşılacak.
  Çok teşekkürler
  YSM

 • obiranne
  22 Aralık 2014 saat 08:23

  Merhaba,
  Öyle güzel duygulara tercüman olmuşsunuz ki… Blog yazmayı ve blogları takip etmeyi de çok seviyorum..Bu tarz; sadece çekiliş paylaşan, dev gibi fotoğraflarla sadece ürünü öven kendi suratını yıldızlayan, dev fotolar arasında 2 satır yazı yazamayan ve ayrıca imla hataları ile dolu yazıları asla tahammul edemiyorum…Markaların bu ayrımı artık yapacağına inanmak istiyorum.
  sevgiler,teşekkürler
  Müge

 • Derya Sogukdag
  22 Aralık 2014 saat 10:09

  Cok güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Her cümlesine imzamı atarım. Ben cok uzun zamandır blog yazmiyorum ancak uzun yıllardır takip ediyorum. Bazı bloglara girdigimde şaşkınlıklar icinde kalıyorum. Yazacak o kadar cok sey var ki….
  Sevgiler

 • Yeşim MUTLU
  22 Aralık 2014 saat 15:29

  Sevgili Müge,
  Çok teşekkür ederim.
  2015’de ben de markaların farkındalığının artacağına inanmak istiyorum
  Mutlu yıllar
  YSM

 • Yeşim MUTLU
  22 Aralık 2014 saat 15:30

  Derya Hanım,
  Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim 🙂
  Yazmak ciddi disiplin. Lakin sadece çekiliş hediye için blog yazılınca maalesef böyle tatsız oluyor
  Sevgiler

 • Besparasiz Blog
  13 Ocak 2015 saat 19:17

  Yasemin hanım merhaba,
  Ben bu tür etkinliklere katılmadım ,sadece bir kez sevdigim bir blogger arkadaşımdan katılım teklifi aldım.Böyle şartlı ,şurtlu olduğunu bilmiyordum doğrusu 🙂
  Ben kendi halimde 5 yıllık blog’a sahip bir anneyim.Her telden çalan ,serbest bloggerim.Bunun zararınıda hiç görmedim.
  Çekiliştir ,hediyedir bu tür muhabbetlerede hiç girmedim.Kısaca sizinle aynı fikirdeyim :))
  Bu yazınızı okumama vesile olan blogger arkadaşım gülihan’a teşekkür ediyorum 🙂
  Sevgilerimle.

 • Yeşim MUTLU
  15 Ocak 2015 saat 07:22

  Merhaba,
  Nazik yorumunuz için teşekkürler
  Blog yazmak istediğiniz gibi en güzeli
  diğer türlü tadı kaçıyor
  Sevgiler
  YSM

 • Esra Tenekecioğlu
  08 Mart 2015 saat 19:37

  Of ben şimdi anlamadım. Blogger olup gün mü yapıyorlar? Vallahi değişikmiş. Ben kendime blogger diyebilir miyim? Diyemem. Daha 1 senedir blog yazarıyım, ama neredeyse 10 senelik kalem tutar sol elim o ayrı. Tuşlarla yeni kavuştuk, henüz acemilik dönemim:)
  Ama uzun süreli blog okuyucusuyum ve böyle sayfalarında 38577372 ayrı konu üzerine yazan, zırt pırt çekiliş yapan, bir sürü makyaj malzemesi tanıtım yazısı yazıp 3 satır ancak bir araya getirebilen 1 tane blog okumam. O yüzden markalar tarafını bilemem ama okuyucu tarafından içiniz rahat olsun Yeşim Hanım. Bence okuyucu bloggerın iyisini şıp diye anlar :

 • Yeşim MUTLU
  10 Mart 2015 saat 16:22

  Sevgili Esra,
  Sosyal medyada özgün ve doğru içerik üretebiliyorsa,n okuyucunla takipçinle doğru etkileşim içindeysen ve güven ve samimiyet senin ana prensibiysen doğru yoldasın. Bu sebeple ben diğerlerine hiç takılmıyorum
  Yıllardır blogumda ve söylemlerimde bunu savundum ve ısrarla devam ediyorum.
  Bu sebeple kaliteli içerik, kaliteli zaman
  Yorumun için çok teşekkürler
  Sevgiler
  YSM

Yorum Yazın