Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO, çok fazla kulağımızda yeri olan ama detayları genelde az kişi tarafından bilinen ve/veya tercih edilen organik olmayan tekniklerle arama motoru sıralamalarında yükselmek için yapılan işlemlerdir. Tanım yaptıktan sonra önce SEO ile ilgili başlangıç bilgilerini paylaşıp, sonra kaldığımız yerden devam etmek istiyorum.

SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin kısaltılması olarak kullanılan arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Teknik tanım olarak web sayfalarının arama motorları algoritmasına göre anlamlandırılabilir ve daha kolay taranabilir hale getirilmesi için gerçekleştirilen teknik işlemlerinin bütününe verilen isimdir. Daha anlaşılabilir ve basit bir tanım olarak arama motorlarının arama sonuçlarında daha üst sıralarında yer almak için yapılan işlemlerin tamamına SEO denilmekte, sayfa içi SEO (On Page SEO) ve sayfa dışı SEO (Off Page SEO) olarak iki farklı kola ayrılmaktadır.

Black Hat SEO Nedir?

Giriş cümlesinde de belirttiğim gibi illegal tekniklerle arama motoru sıralamalarında yükselmek için yapılan işlemlerdir. Siyah şapka denilmesinin sebebi de arama motorları tarafından kabul edilmeyen teknikler kullanılarak yapılan SEO teknikleri olmasındandır. Black Hat SEO ile arama motoru görünürlüğünde hızlı gelişmeler sağlansa da kalıcı olarak arama sonuçlarında yer almak mümkün değildir, yapılan işlemler sonucu olarak alacağınız cezalarla ilgili sitenin bir daha hiç geri dönüşü olmayabilir.

Black Hat SEO Teknikleri

SEO çalışmalarının ikiye ayrıldığını söylemiştim, aynı şekilde Black Hat SEO teknikleri de sayfa içi ve sayfa dışı olarak ikiye ayrılırlar. Arama motorları tarafından tasvip edilmeyen ama belirli başlıklarla tanınan tekniklerden en bilinenlerinden örnekler vereceğim.

Duplicate Content

Başka bir sitenin yesimmutlu.com‘da yer alan iPhone 7 Plus ile Portre Modunda Fotoğraf Nasıl Çekilir? yazısını olduğu gibi kendi sitesinde paylaşması kopya içerik (duplicate content) olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntem ağırlıklı olarak ilgili içeriğin bulunduğu site subdomainlerinde veya sadece ilgili içeriğe link vermek için hazırlanan uydu sitelerde kullanılır.

Spin İçerik

Herhangi bir sitede yayınlanan içeriğin çeşitli yazılımlar yardımıyla içerikte yapılan küçük değişiklikler ile cümle bütünlüğü sağlanamasa bile aynı anlamda kalmasıdır. Yine yesimmutlu.com‘da yer alan İşte 2016’nın En Popüler İnstagram Etiketleri yazısından bir örnek vermek istiyorum. Yazı içerisinde pek çok kelimede bu uygulanabilir fakat ben sadece bir örnek ile anlaşılabilir olacağını düşünüyorum. “Sizin merakla beklediğinizi biliyorum.” cümlesi spinner olarak adlandırılan programlarla “Sizin hevesle beklediğinizi biliyorum” olarak değiştiriliyor, teknik olarak cümle değişmiş ama anlamı değişmemiş oluyor. Bazı spinner programlarında ise cümle içindeki kelimeler rastgele sıralanır ve manasız bir hale gelir.

Link Manipülasyonları

Link inşası sırasında doğal olmayan şekilde ve ağırlıklı olarak satın alınan linklerin ilgili sayfaya link vermesidir. Para karşılığı alınan tanıtım yazıları her ne kadar SEO’nun gerekliliği için uygun görünüyorsa da aslında bir Black Hat SEO tekniğidir.

Hacklink

Black Hat SEO ile en fazla özdeşleşen ve aslında ta kendisiymiş gibi olan tekniktir. Herhangi bir sitenin açıklardan yararlanarak site sahibinin veya yöneticilerinin bilgisi olmadan kod yapısı içerisine bir başka siteye link verilmesine hacklink denilmektedir. Kısa sürede hızlı sonuçlar verdikleri bilinir ama etkisi de kısa sürelidir.

Cloaking

Siteye gelen ziyaretçilere farklı arama motoru botlarına farklı sayfa gösterme tekniğidir. Gelişen arama motoru botları tarafında kolay tespit edilebilir hale gelmesi sebebiyle artık çok fazla tercih edilmemektedir.

Olumsuz Etkisinden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Bilerek veya bilmeyerek yaptığınız işlemler, çalıştığınız SEO yetkilileri veya rakiplerin yaptığını negatif SEO çalışmaları arama motorları tarafından cezalandırılmaya kadar büyük boyutlara taşıyabilir. Negatif etkiden kurtulabilmek için site içinde ve dışında yapmanız gereken işlemler vardır. Sitenizin içindeki abartılı iç linkler düzenlenmeli ve alakalı düzeye çekilmeli, sitenizden dışarı verilen abartılı ve alakasız linkler tespit edilerek düzenlenmeli, varsa abartılı anahtar kelime kullanımı ve gizli metinler temizlenmelidir. Site dışında yapmanız gereken tek işlem Google Search Console bağlantı reddetme aracı yardımıyla sitenize verilen ve sizin istemediğiniz tüm linkleri liste halinde .txt dosyası olarak gönderip kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak, İmza İnternet Teknolojileri’nde dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.

10 Yorum
 • Taha Büyüktaş
  17 Şubat 2017 saat 05:59

  Mükemmel bir yazı olmuş, işin bütün tekniklerini tek bir yazıda toplamış İsmail Bey. Başarılarınızın devamını dilerim.

 • Yeşim MUTLU
  18 Şubat 2017 saat 12:15

  Taha Bey,
  Yorumunuz için teşekkürler. İsmail Bey işin uzmanı olunca bize bilgisiyle yol gösterdi sağ olsun.

 • Furusa Seckin
  10 Nisan 2017 saat 14:59

  Çok güzel bir yazı olmuş hanımefendi. Sürekli olarak Güncel Backlink kazanmaya çalışmalısı gerektiğini sizinle paylaşmak istedim.

  Saygılar

 • Yeşim MUTLU
  11 Nisan 2017 saat 16:36

  Teşekkürler 🙂

 • Hakan
  20 Haziran 2017 saat 07:41

  Merhabalar Yeşim Hanım. Çok güzel bilgiler paylaşmışsınız ve bende birşeyler demek istedim.
  Google is going to create a separate mobile index within months, one that will be the main or “primary” index that the search engine uses to respond to queries. A separate desktop index will be maintained, one that will not be as up-to-date as the mobile index.
  Yazıdan anlaşıldığına göre google herşeyi değiştiriyor ve SEO konusunda 10 sene önce yapılanlara yani özgün yazı, backlink, profile backlink ve tanıtım yazılarına önem gösterenlerin yanı sıra siteleri mobil uyumlu olan sitelere arama sonuçlarında öncelik tanıyacaktır.

  Başarılarınızın devamını dilerim

  Saygılar

 • Yeşim MUTLU
  23 Haziran 2017 saat 10:20

  Teşekkürler, her yeni bilgi değerli 🙂

 • Alışveriş Siteleri
  18 Ekim 2017 saat 21:10

  black hat backlink lerimizi nasıl ayıklayabiliriz?

 • Yeşim MUTLU
  19 Ekim 2017 saat 17:19

  Yazıyı yazan kişiye mail atabilirsiniz.

 • Taha Güclü
  19 Ekim 2017 saat 19:25

  Seo hakkında çok güzel şu gibi akıcı makale olmuş ellerinize sağlık bu tarz makalelerin devamını bekleriz.

 • Yeşim MUTLU
  20 Ekim 2017 saat 17:57

  Teşekkürler

Yorum Yazın