Astrolojiyi neden seviyorum-z?

Astroloji doğum anında bizim doğduğumuz anda yıldızların konumunu gösteren bizim doğum haritamızdan yararlanır, bunu bir yol haritası gibi düşünebiliriz ama tabi ki astrolojiyi doğum haritası altında sınırlandırmak kabalık olur. Astrolojiyi takip ederek kendi yolumuzu daha rahat bulabiliriz.

Yıllardır astroloji ile ilişkim yakın oldu. Hayatımın dönüm noktalarında başvurduğum ilk yer de astroloji oluyor. Yaşadıklarımın da astrolojik bir açıklaması mutlaka oluyor 🙂

Son güneş ve ay tutulması beni derinden etkiledi. Bir de merkür retrosu ve diğer retrolar eklenince iyice bunaldım. Herkesin haritası kendine özel ve benim de haritam maşallah epey karışık. Bazen biz mi haritamızı haritamız mı bizi yönlendiriyor diyorum. Ama gökyüzünde ne varsa yeryüzünde de o oluyor. Yaşadıklarımdan hep bunu öğrendim. Hele ağustos 2017 de ki tutulmalar var ya darmadağın etti yeni toparlanıyorum.

Herkesin haritası kendine özgü olduğundan, herkesin doğum haritası da kendine özgüdür. Astrolojide yıldızlar bize yardım eder. Astroloji herkesin yol durumuna yardımcı olur, astroloji bireyleri ayrıştırmaz, herkese uygun bir yöntemdir. Astroloji bize yardımcı olur. Doğum anında belirlenen harita ile neler yaşayabileceğimizi öngörebiliriz, böylelikle hayatımızda farkındalık kazanabiliriz. Cebimizde hayatı anlamayı kolaylaştıracak bir araç varken bunu neden kullanmayalım? Astrolojiyle beraber hepimizin hayatının anlamını bulması kolaylaşır çünkü bizim haritamız artık bizi kendimizi daha iyi tanımamız için yardım eder. Astroloji ile beraber hayatta kolay elde edeceğimiz ve zor elde edeceğimiz alanları keşfedebiliriz. Basitçe bir doğum haritası 12 bölgeye ayrılmıştır. Ve her bu bölgede evler ve gezegenler bulunabilir ve ya bulunmayabilir. Hangi evde hangi gezegenin bulunduğu, hangi evde hangi gezegenin hangi açı ile bulunduğu aslında hayatımızı aydınlatır. Astroloji antik semboller üzerinden konuşur. Mitolojinin, antik Roma ve antik Yunan uygarlıklarının dilini bilen birinin astrolojiyi anlamasının daha kolay olacağı doğrudur. Astroloji bilinenin aksine, bizim hayatta sorumluluk almamızdan kaçmamıza yardım etmez. Aksine astroloji hayatı çözmemize yardım eder, hangi meselelerimizin nelerden kaynaklanabileceğini gezegen sembolikleriyle, sembolizm diliyle bize anlatır. Astroloji bir çok insanın hayatını gerçekleştirmede kullandığı bir dildir. Hayatında eksik kalan noktaları virgüle çevirmek, soru işaretlerini noktaya dönüştürmek için astroloji rahat bir araçtır. Astroloji kare, üçgen gibi matematiksel semboller kullanır. Astroloji bir çok disiplini bir arada kullanır. Astroloji matematiği, fiziği, psikolojiyi, sosyolojiyi bir araya getirir. Bunu yaparken de hepsinin buluşlarını bozmadan, her disiplini kendi ontolojik çerçevesinde ve birbirleriyle etkileşim prensiplerini inceleyerek yapar. 

Astroloji bilen kişiler için hayat adeta konuşur. Bu hayat tamamen bir kişinin hayatıdır. Astroloji sevgi, aile, arkadaşlar, kariyer, dış görünüş, içsel alanlar gibi alanları yansıtırken aslında hayatın her alanına yayılmıştır. Astrolojiyi hayatın her alanında kullanabiliriz ve hayatta belirli dönemlerin içerisinden geçerken astrolojiyi kullanmak yardımcı olacaktır. Astroloji semboller üzerinden konuştuğundan, gökyüzünde olan yıldızların semboliği bir durumda yoğunlaşmışken biz de hayatımızda o durumları yansıtan durumları deneyimleriz. Diyelim gökyüzünde kariyer ile ilgili temalar olduğunda, her ne kadar hepimizin haritaları bireysel olsa da, biz de kendi hayatımızda kariyer alanına dair durumlar yaşayabiliriz. Tabi ki bu kişiden kişiye değişir fakat astrolojinin güzel durumu da budur. Kişileri toplumsal gerçekler altında birleştirir ve aslında bize tekrar toplumu bireylerin oluşturduğunu hatırlatır. 

Astroloji bize iyiliğin, nazik olmanın, kibar olmanın önemini tekrar hatırlatır. Dünyada olanın nelerden etkilendiğini, edenin bulacağını, ya da neden bulduğumuzu ve neyi neden o an yaşadığımızı açıklar. Açıkçası sert bir gökyüzü altında yumuşak bir hava geçireceğimizi farz etmek ne kadar hayalci ise, gökyüzünden hiç etkilenmeyeceğimizi düşünmek de bir o kadar hayalperest bir davranıştır. Bu yüzden astrolojiyi çok severiz. Günümüzde artık bulamadığımız ve kaybettiğimizi sandığımız değerleri tekrar astrolojiyle hatırlarız aslında. Aslında astroloji bizim yaşadıklarımızın ne kadar evrensel ve tekrar ettiğini gösterir. Beşeri dünyada, insan insan olalı bu durumları yaşamıştır ve astrolojinin bu durumlara söyleyeceği bir çok şey vardır. İşte astrolojiyi tam da bunun için severiz; bizi hayata, kendimize, iyiliğe, güzelliğe, doğruya, dürüstlüğe ve bir çok güzel davranışa yaklaştırdığı için…

 Sevgiyle kalın.

YSM 

Yorum yok

Yorum Yazın