Aromaterapi ile Mutlu İş Yaşamı

26 yıldır aktif olarak iş yaşamının içinde olup aromaterapi ile daha mutlu bir iş yaşamına adım atan sevgili Fatma Özgün Apaydın’ın hikayesi ve kitabını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Okuyacağınız satırlar Fatma Hanım’ın kalbinden gelen sevgiyle insanı daha da etkiliyor.

Sevgili Yeşim Hanım ve değerli okuyucuları; 26 yıldır aktif olarak iş yaşamının içindeyim. Bu sürede, dünya devi bir marka olan Microsoft’ta ve uluslararası işler yapan bir Türk şirketi olan Borusan’da çalıştım. Halihazırda ailemin de ortak olduğu, 256 yıllık Alman bir şirket olan Hubergroup’ta ve aynı zamanda kendi kurduğum işte aromaterapi üzerine çalışmaktayım. Tüm bu iş yerlerinde mutlulukla çalıştım ve çalışıyorum. Pek tabii her birinde mutsuz olduğum zamanlar ve çalışmalar oldu, zaten aksi düşünülemez. Ancak çalıştığım tüm iş yerlerini gözden geçirdiğimde, hepsini mutlu ve olumlu olarak hatırlıyorum. 

Hatta mutluluğumun yıllar geçtikçe arttığını çok net olarak söyleyebilirim. Peki ne olmuştu da, geçen yıllarla birlikte mutluluğum artmıştı? 

Yıllar geçtikçe artan mutluluğumu analiz ettiğimde, şu sebepleri görüyorum: 

Yaşla birlikte olgunlaştığım için olaylara ve insanlara bakış açım daha hoşgörülü hale geldi. Bu durum pek çok insan için geçerlidir şüphesiz. Hayat bizi eğitirken yontar, şekillendirir ve kendimizin daha iyi bir versiyonu olmamız için bizi yönlendirir. Aynı ağaçlar gibi, yaşımız ilerledikçe daha bilge, daha dayanıklı, daha hoşgörülü ve daha huzurlu olmaya başlarız, en azından çabalarız. Ben de bu döngüden geçerek bugünlere ulaştım. 

İkinci önemli sebebin, çalıştığım iş yerlerinin ve yaptığım tüm işlerin benim için birer anlam ifade etmesi olduğunu görüyorum. Mesela Microsoft’ta çalışırken hem dünyanın en iyi şirketlerinden birinde olmanın verdiği hazzı yaşıyordum hem de Microsoft yazılımları sayesinde insanların potansiyellerini ortaya çıkarmalarına vesile oluyordum. Hubergroup’taki işimiz matbaa ve ambalaj mürekkepleri üzerine. Huber’in ürettiği mürekkepler sayesinde kitaplar basılabiliyor, ambalajlar daha kaliteli ve güzel hale gelebiliyor; yani topluma değer katıyoruz. Kendi işim olan aromaterapi ise benim için yaptığım en anlamlı iş. Yani, insana ve yaşama fayda sağlayan, dokunan, hizmet eden işler beni mutlu ediyor. Bunun için müteşekkirim. 

Üçüncü sebep ise, hayatıma girmesiyle çok önemli bir fark yaratan aromaterapinin, beni kendini daha mutlu hisseden bir insan haline getirmesi. Aromaterapi ile bir eğitimde tanıştım ve bu eğitim, hayatımdaki dönüm noktalarından biri oldu. Aromaterapiyi uygulayarak hem daha keyifli bir özel yaşama ve iş yaşamına sahip oldum, hem de aromaterapi sayesinde yeni bir iş kurdum ve kendi işimi yapmanın ayrıcalığına ulaştım. 

Aromaterapi dünyası çok zengin, derin, keyifli ve mutluluk veren bir dünya çünkü içinde kokular ve bitkilerin enerjileri var. Bu dünya bize gizemli sürprizler sunuyor ve küçücük bir şişeden çıkan kokular sayesinde duygularımız, algımız ve düşüncelerimiz değişebiliyor. Aromaterapi benim dünyamı zenginleştirdi ve geliştirdi, pek çok kişininkini de değiştirdiğine tanık oldum. 

Bu rehberde amacım, aromaterapi sayesinde elde ettiğim mutlu iş yaşamının ipuçlarını sizlerle paylaşmak. Pek tabii mutluluğun tek bir tanımı olmadığı gibi, ona ulaşmanın da tek bir yolu yok. Ben size kendi yolumu ve kendi hikayemi açıyorum. Dileğim, bu hikayeden esinlenerek sizin kendi yolunuzu ve mutluluğunuzu bulmanız. 

Bu rehberde yer alan bilgilerle aromaterapiden faydalanmanızı, bu sayede iş yaşamında artan mutluluğa ulaşmanızı ve yaşam yolculuğunda sevginin ışığı ile ilerlemenizi diliyorum.

Fotoğraf: Fox

 

İş Yaşamında Mutluluk Nedir? 

Mutluluğun tanımı kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Doğumumuzla getirdiğimiz özelliklerimiz, yetiştiğimiz aile ortamı, tecrübelerimiz, yakın çevremizdeki insanlar ve olaylar, algımız ve daha pek çok şey mutluluğun kişisel tanımını değiştirir. Bu nedenle, ‘Mutlu bir İş Yaşamı’ edinmek için öncelikle, kendi mutluluk tanımımızı bulmamız gerekir. 

İş yaşamındaki mutluluğun benim için tanımı; huzurun, yeniliğin, öğrenmenin, fırsatların ve sevginin bulunduğu bir ortamda, kendi çabamı, cesaretimi ve yeteneklerimi ortaya koyarak başarıya ulaşmaktır. Tüm bu kavramların oluşması için içsel huzurun kilit rol oynadığını düşünüyorum. Kendi iç dünyamda huzurlu ve barış içinde hissedersem ancak o zaman merak ederim, ilgi gösterebilirim, öğrenebilirim ve çabamı ortaya koyabilirim. Aromaterapi bu noktada devreye girerek, iç huzurumu sağlama konusunda kokular yoluyla bana yardımcı oluyor. 

Mutluluğa ulaşmak için bizi rahatsız eden gündelik can sıkıcı konulara da çözüm bulmamız gerekir. Mesela başım, boynum ya da kaslarım ağrıyorsa, mutluluğa ulaşmam daha zor olacaktır. Aromaterapide kullanılan uçucu yağlar sayesinde, ağrımı geçici olarak hafifletebilir, işime daha kolay odaklanabilirim. 

İş yaşamındaki mutluluğun önündeki en önemli engellerden biri stresi yönetememektir. Stres, iş yaşamının da özel yaşamımızın da doğal bir parçası. Ancak dozuna ve nasıl yönetildiğine bağlı olarak, bize başarı da, hayal kırıklığı da yaşatabilir. Aromaterapinin devreye girdiği en güçlü alanlardan bir diğeri de stres yönetimi konusunda kokular yoluyla bize destek olmasıdır. 

Ayrıca çalışırken odaklanmam gerektiğinde, cesaretimi artırmak istediğimde, kendime verdiğim değeri hissetmek için ve daha pek çok konuda aromaterapiden faydalanıyorum. 

Iş Yaşamında Mutluluk Önemli mi? 

İş yaşamındaki mutluluk ile ilgili yapılan yüzlerce çalışma var. Bu çalışmaların çoğu iş yerindeki mutluluğun şirketlerin başarısını, mali sonuçlarını ve çalışan memnuniyetini olumlu yönde etkilediğini gösteriyor. Benzer şekilde mutluluk, kişilerin de şirkette daha uzun süre çalışmalarını, kendilerini daha sağlıklı ve anlamlı hissetmelerini sağlıyor. Çünkü mutluluk pozitif düşünceyi, sağlığı, başarıyı beraberinde getiriyor ve stresi azaltabiliyor. 

Buradaki kilit konu, mutluluğun bir bütün olduğunu unutmamak. Yani kişinin işteki ve özel hayatındaki mutluluğu birbirini direkt etkiliyor. 

Birey işte mutluysa fakat hayatının diğer alanlarında memnun değilse, genel mutluluk veya refah düzeyi daha düşük oluyor. Aynı şekilde, kişinin sağlık veya özel sorunları varsa, insanlar duygusal varlıklar olduğu için, bu durum iş yerindeki üretkenliğine ve mutluluğuna etki ediyor. 

Aromaterapinin faydası da işte tam burada ortaya çıkıyor. Aromaterapi uygulamaları yalnızca iş yerinde değil, hayatımızın her alanında bize yardımcı oluyor ve iş-özel yaşam arasındaki dengeyi kurmamıza yardımcı oluyor. 

Çalışanlar sadece çalışanlar değil, kişisel ve ailevi bağları olan insanlardır. Şirketlerin bu bağlantıyı iyi anlamaları, iş yeri mutluluğu için kritik önem taşıyor. Aromaterapi bize bu bağı kurmamız, anlamamız ve dengelememiz için yardımcı olmaya hazır. Siz yaşamınızda aromaterapiyi denemeye hazır mısınız? 

Bu kitap/defteri nasıl kullanabilirsin? 

Bu eserimde, iş yaşamındaki mutluluğum için önemli olduğunu düşündüğüm konularda aromaterapiden çokça faydalandığım 19 temayı seçtim. Kitap/defter içinde bu temalar hakkında aromaterapiyi nasıl uygulayabileceğine dair pratik bilgiler ve formüller bulacaksın. 

Aromaterapi kişiye özel bir uygulama yöntemi ve herkese hitap eden kokular farklılık gösterebilir. Bu eserde amaç sana en uygun, sana kendini en iyi hissettiren esansiyel yağı bulman için fırsat yaratmak. Bu da ancak deneyimleme ile mümkün olabilir. Defterdeki boş sayfalara, denediğin esansiyel yağların ve bu sayede kokuların ve bitkilerin sana neler hissettirdiklerini yazabilirsin. 

İleriki sayfalarda, aromaterapi ile ilgili temel bilgileri, uygulama ile ilgili ipuçlarını ve güvenli kullanım bilgilerini bulacaksın. Bu kısmı mutlaka okumanı öneriyorum, bu sayede doğru ve güvenli uygulamalar yapabilirsin. 

Bu eser, hem bir kitap hem de bir defter olarak tasarlandı. Yazarı sadece ben değilim, defter kısmını yazacak olan sensin aynı zamanda… Boş sayfalara kendi iş ya da özel yaşamına ait her şeyi yazmakta özgürsün. Duyguların, işinden ve yaşamdan beklentilerin, mutluluk tanımın, mutlu olduğun ve bazen mutlu olmadığın günlerde yaşadıkların, bu günlerde aromaterapiden nasıl faydalandığın, bazen içinden çıkamadığın düşüncelerin, hayallerin, ve kendin… Çünkü mutlu bir yaşama ancak kendimizi anlayarak ve kendimize ulaşarak sahip olabiliriz… Keyifli bir deneyim dileğiyle… 

Sevgili Fatma Özgün Apaydın’a ve bizi bu güzel satırlarda buluşturan canım arkadaşım Cenk Erdem’e çok teşekkür ederim.

YSM 

Fatma Özgün Apaydın Hakkında

Konuşmacı, Yazar, Yönetici Ortak

1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra, University of Delaware’de İşletme Yüksek Lisansı (MBA) yaptı. 

1995-2005 yılları arasında Microsoft Türkiye’de satış bölümünde çalıştı, en son grup satış direktörü olarak görev aldı. 

2007 yılında, ailesinin Türkiye ortağı olduğu Alman merkezli Hubergroup şirketinde Yönetim Danışmanı olarak çalışmaya başladı ve bu görevi halen devam ediyor.

2008 yılında aromaterapi ile tanıştı ve kendi yaşamında uygulamaya başladı. Daha sonra aromaterapiye olan ilgisi ve inancı nedeniyle, bu alanda bir iş kurdu ve aromaterapiyi Türkiye’deki eczanelerde konumlandıran ilk kişi oldu. Halen Aromaterapi Portali Kurucu ve Florame Türkiye Yönetici Ortak’ı olarak çalışmaya devam ediyor.

Prof. Dr. Ekrem Sezik, Prof. Dr. Erdem Yeşilada, Prof. Dr. Ulvi Zeybek ve Prof. Fabienne Millet eğitimlerine ve Uluslararası Botanica Aromaterapi Konferanslarına katıldı. Tisserand Institute tarafından verilen ‘Essential Oil Safety’, ‘Essential Oils for Healthy Skin’, ‘Essential Oil Kinetics’ ve ‘Beyond the Bottle: Understanding Essential Oils’ Sertifika Eğitimlerini, Prof. Daniel Chamovitz tarafından verilen ‘Understanding Plants’ Coursera Sertifika Eğitimini, Felicity Warner tarafından verilen ‘Sacred Oils’ kursunu tamamladı.

Kariyerinde kurumsal iş yaşamında yönetici, aile işinde şirket ortağı ve kendi kurduğu işinde girişimci olarak çalışma imkanına sahip oldu. ‘Girişimci de Oldum Yönetici de’ isimli bir kitabı, ‘Aromaterapi ile Mutlu İş Yaşamı’ isimli bir defter/kitabı bulunuyor. 

Aromaterapide kullanılan kokulu yağları daha yakından tanıdıkça, bitkilerin büyüleyici dünyasına girdi. Bu dünyanın derinliklerine indikçe, bitkilere olan hayranlığı ve ilgisi arttı. Ayrıca bu sayede kokunun yadsınamaz gücünü keşfetme şansını elde etti ve kokulu bitkiler özel ilgi alanı oldu. Hayalleri arasında aromaterapiden daha çok kişinin faydalanması ve bitkilerin büyülü dünyasıyla tanışması yer alıyor.

2 Yorum
 • YAVUZ KÜTAHYA
  29 Aralık 2022 saat 10:58

  Merhabalar
  nasılsınız kolay gelsin ben Derya Dağıtım Ümraniyeden Yavuz Kıbrısta müşterim olan Deniz plaza kıbrısın en büyük potansiyelli kitabevi sizin kitabınız olan Aromaterapi ile mutlu iş yaşamı gedik üniversitesinden ödev kitap listesi olarak istenmektedir
  ilk etepta 3 adet tekrar sipariş oluşturalacaktır nasıl tedarik edebilirim ?
  SAYGILAR
  tel 0533 323 73 45

 • Yeşim MUTLU
  04 Ocak 2023 saat 11:55

  Konuyu ilettim size bilgi vereceklerdir.

Yorum Yazın