Anneler Teknolojiyi Nasıl Kullanıyor?

Son on yılda teknolojinin ne kadar değiştiğine ve her geçen gün de yeni gelişmelere tanık oluyoruz. Bana göre bu sadece başlangıç. Yakın gelecekte bizi neler bekliyor bilemiyor olsakta günümüz teknolojisinin daha organize ve verimli bir yaşama doğru bizi hazırladığı ortada 🙂

Geçtiğimiz ay anneler gününü kutladık. Her ne kadar anneler gününü geride bırakmış olsakta yazımı okuyan tüm anne ve anne adaylarının anneler gününü kutlarım. Anneler günü bir gün annelik ömür boyu. 

Konu “ Anneler Günü” ve anneye hediye almak söz konusu olduğunda herkesin aklı karışıyor. Anneler günü temalı reklamlarının en çok dikkat çeken mecrası TV olurken onu internet, sosyal medya, açık hava ve son sırada gazete/dergi geliyor. Hediye alternatifleri arasında küçük ev aletleri, telefon, parfüm, kişisel bakım ürünleri, ev dekorasyon ve giyim ürünleri şeklinde sıralama uzayıp gidiyor. Sizi bilemiyorum ama teknolojik bir hediye benim için biçilmiş kaftan 🙂 

Yeni Anneler Teknolojiyi Çok İyi Kullanıyor

Sosyal medya reklamları hediye önerilerinde; annelerin teknoloji kullanımına yönelik komik videoların dışında yaratıcı içeriklerle karşımıza pek çıkamıyor. Bana göre yeni nesil anneler teknolojiyi çok iyi kullanıyor. Akıllı ev sistemlerinden, oyunlara, dijital güvenlikten, beyaz eşyaya anneler teknolojik cihazlara ilgi duyuyor. Oyun konsolları, HD TV’ler, ses teknolojileri ve dj ekipmanları da biz kadınların ilgi alanında.

Etrafımdaki yeni nesil anneler anneler günü için hediye seçiminde online alışveriş sitelerini tercih ediyor. Bana haftalık market/mağaza alışverişi yapmak zor geliyor. Teknoloji ve aplikasyonlar her zaman yanımda. Tek tıkla sipariş, eve teslimat hayatım kolaylaşıyor.

KADINLARIN TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDE YER ALMASI OLDUKÇA ÖNEMLİ

“Çocuk da yaparım kariyer de” diyen, bizzat teknolojiyi yöneten kadınlar, Türkiye’de her geçen gün artıyor. Bir çok teknoloji devinin yönetim kadrosunda kadınları görmek bana mutluluk veriyor. Kadınlar işin içinde olunca da sektörün neye ihtiyacı var çok daha hızlı belirleniyor. Yakın bir zamanda teknolojik asistanların olduğu evler bana göre hayal değil. 

Dijital Ebeveyn Olabilmek Oldukça Önemli

Dijital bir anne olarak;  çocuklara dijital ebeveynlik yapmamız gerektiğini düşünüyorum. AdColony ve Nielsen’in Ortak Yaptıkları “Oyuncu Anneler Araştırma Haberi”ne göre mobil oyunlar sadece çocuklar ve gençlerin değil, 20’lerden 50’lere her jenerasyondan annelerin de ilgi alanı. Bu sebeple de güncel gelişmeleri yakın takip etmemiz, çocukların güvenliği içinde hangi sitelerde nelere tıklıyor derken dijital hayatın kontrolünü elimize almamız gerekiyor.

TEKNOLOJİYİ ÇOCUKLARIMIZA İYİ ANLATALIM

Annelere tavsiyem, lütfen teknolojiyi kullanan çocuklarımızı başıboş bırakmayalım, yasaklayıcı değil ama doğru şekilde teknolojiyi nasıl kullanmaları gerektiğini iyi anlatalım.

Yüksek Teknoloji Dergisi 5.Sayı TEKNO MUTLU’da Yer Alır

Yorum yok

Yorum Yazın