“Anne Oldum Ben!”

“Anne Olunca Anlarsın” annemden defalarca duyduğum bir söz. Gerçekten de anne olunca “anne olunca anlarsın”ın ne anlama geldiğini anlıyor insan. Annelik dünyanın en zor mesleği. Sabır, sorumluluk zaman zaman da delilik hali. Her annenin hamilelikle başlayan bir hikayesi var.

Hamilelik, doğum, emzirme dönemi derken bir bakıyorsunuz çocuklar büyüyor. Farklı farklı dönemler yaşamaya başlıyorsunuz. Ama anıları her zaman hayatınızın en özel yerinde kalmaya devam ediyor.

Sevgili Güneş Aksüs yaz aylarında bir hayal kurdu. Heyecanını ve hayalini telefonla paylaştı. “Yanımda olur musun?” dedi”tabiki olurum” dedim her zaman da yanında olmaktan mutluluk duyarım 🙂 İşte bizim etkinliğe dahil olma hikayemiz böyle. Mutlular olarak oradayız. 

1-7 Ekim Emzirme haftası kapsamında annelerle uzmanlar bir araya geliyor. Yeşim Mutlu ve Aslıhan Gündüz moderatörlüğünde Kadın doğum uzmanları ( Dr Hüseyin Mutlu, Dr Arzu Çağdaş) , Çocuk hekimleri ( Dr Günay Cantürk, Dr Hüseyin Tapik), Diyetisyenler ( Dyt Güneş Aksüs, Dyt Berrin Yiğit) ve Psikologların ( Psk. Açelya Şahin Fırat) katıldığı eğitimde; annelere ve bu konuda çalışacak uzmanlara, doğumun emzirme dönemine etkileri, anne sütünün önemi, emzirmenin sağlık üzerine faydaları, anne bebeğin doğum sonrası dönemdeki beklentileri ayrıntılı bir şekilde konuşulacak. 

Dünya sağlık örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı  ilk 6 ay sadece anne sütünü , 2 yaşına kadar da ek gıdalarla beraber anne sütünü öneriyor. Anne sütü alan çocuklardaki sağlık faydaları saymakla bitmiyor. Annenin bu dönemde iyi bir desteğe ihtiyacı oluyor. Ülkemizdeki annelerin sadece %38 ‘i 6 ay anne sütü verebiliyor ve %19’u 6. aydan sonra anne sütü vermeye devam ediyor. Bu rakamların artması için anneye ve bebeğe hem fiziksel hem de psikolojik olarak destek olmak şart. 

En değerli dönem olan , doğum sonrası emzirme döneminde, anne, baba ve bebeklere destek olmak için düzenlenen eğitim 150 kişiye ve sosyal medya üzerinden milyonlara ulaşmayı hedefliyor. 

Sevgili dostum Dyt Güneş Aksüs’ün düzenlediği eğitim ile ilgili şu konulara dikkati çekiyor ;

“Emzirme döneminin iyi ve kötü yanları tüm ayrıntıları ile konuşmalıyız. Bu heyecanlı yolculukta bazen herşey yolunda gidebilir, bazen de üst üste terslikler olabilir.. Durum ne olursa olsun, bunları konuşalım ki sorunları çözelim. Kendimizi bu dönemde yalnız hissetmeyelim. Ülkemizde annelerin emzirme dönemini kaygılı bir dönem değil güzel anıların olduğu bir zaman olarak hatırlamasını istiyorum” 

“Anne Oldum Ben” etkinliğine; 

– Anneler

– Anne Adayları

– Anne-çocuk çalışan/ çalışmak isteyen diyetisyenler, doktorlar, psikologlar …vb sağlık çalışanları katılabilir.

Etkinlik akışı;

2 Ekim Çarşamba günü Kanyon Joint İdea’da düzenlecek eğitim annelere ve sağlık çalışanlarına tamamen ücretsiz . Yapmanız gereken sadece kayıt olmak. Kesin etkinlik kaydınızın alınması için ; 

+90 549 200 12 04 no’lu whatsapp hattına;  

isim-soyisim-ünvan (anne/diyetisyen/hemşire …vb)-mail adresi-sosyal medya adresi (instagram) bilgilerinizi alt alt yazarak, mesaj yolu ile iletmeniz gerekiyor. 

Gelenlerle görüşmek ve paylaşmak dileğimle;

YSM

Yorum yok

Yorum Yazın