Anne Blogcuların Sosyal Siyasi Aktivizme Etkisi

“Anne Bloggerlar ya da  “Anne Blogcular” evde en az bir çocuğu olan ve son 30 gün içinde okunmak amacıyla bir blogunda blog yazısı yazmış kişiler olarak tanımlanıyor. Türkiye’de kaç tane anne blogcu var henüz tam olarak sayısı net değil. Ama kişisel olarak oluşturduğum verilerde yakın olarakta tanıdığım 156 anne blogcu hakkında size bilgi verebilirim.  Siz de oturup bu verileri kendiniz oluşturabilirsiniz. Önemli olan “Anne Blogcu” kavramını anlamak.

Biliyorsunuz her kavram çok çabuk kirletiliyor. Her zaman da her alıcının bir satıcısı mutlaka var. Benim gibi çook uzun zamandır blogcu anlamında blog dünyasının içindeyseniz ne nedir değildir çok iyi görüp biliyorsunuz. Ama bunu bugüne kadar kimse çıkıpta bu böyle, şu böyle diye yazıya dökmedi. Ya da döktü de ben okumadım. Blogcu olarak deneyimlerimi ve bildiklerimi söylemekten yazmaktan hiç çekinmedim, çekinmem. Konuyla ilgili tabiri caizse çok olmuş durumdayım.

Pazar günü yaşanan yerel seçim öncesinde ve sonrasında Anne Blogcular siyasi duruşlarını çok net göz önüne koydular. Birçok Anne Blogcu seçimde sandık gözetmeni ya da seçim görevlisi olarak çalıştı. Ya da bazıları sosyal medya hesaplarından aktif çalışmalar yürüttü. Kimi destekledi kimi desteklemedi. Herkes kendinden sorumlu. Ben de bu konuyla ilgili dünyada neler yaşanıyor diye biraz okumak istedim.

Dün akşam okuduğum bir tüketici pazarlama araştırma şirketinin yeni araştırmasına göre,  “Anne Blogcular ” diğer blog yayını yapan blogculara göre çok daha fazla siyasi ve sosyal paylaşımlarda bulunmuş. Veriler ABD Cumhurbaşkanlığı seçimi göz önüne alınarak elde edilmiş. Araştırmaya katılan tüm anneler son on iki ay içinde bir siyasi kuruluşa katkıda bulunduğu gibi;  bu katkıda Anne Blogcular’un payı iki kat daha fazla olmuş.

Türkiye’de bu yönde reel bir çalışma yok. Ama genel seçimler için politikacılar bu konuyu ele almalı diye düşünüyorum. Benim gibi bir çok anne bu konuda son derece duyarlı. Herkes bir şeyler yapmak istiyor ama nereden başlayacağını ya da ne yapacağını henüz bilmiyor. Politikacılar teknolojiyi çok iyi kullanan, digital pazarlama anlayışını çok iyi bilen ve yaptıkları kampanyalarla ses getiren tüm çevrimiçi yani biz Anne Blogcuları seçimde kullanabilir. Ben bu çalışmaya “Sosyal Siyasi Aktivizm” olarak sesleniyor ve buradan yazıyorum. Ne zaman hayata geçer bilemem. Ama bunu her kim hayata geçirirse seçimlerde etkisini çok net alır.

“Sosyal Siyasi Aktivizm” neden etkili olur?

*Anne Blogcular etkin bir sosyal medya kullanıcısıdır. Her yazıları ya da paylaşımları kendi aralarında ilgi görmektedir.

* Benzer görüşte olanlar benzer görüşleri desteklemektedir.

*Her Anne Blogcu bloguna çocuğu gibi bağlıdır.

*Siyasi partiler aynı görüşte olan Anne Blogcuları birleştirebilir.

*Örneğin biz Anne Blogcular “Sosyal Sorumluluk” çalışmalarında hepimiz katkıda bulunuyoruz.

*Yine Anne Blogcular “çevre sorunlarına duyarlı bir politikacıyı desteklemek için gönüllü olacaktır” gibi.. maddeler uzar gider.

Demografik görünüm alarak, Anne Blogcular bir üniversite ya da lisansüstü eğitimini tamamlamış durumda. Etrafımda ki Anne Blogcuların satın alma davranışında çevresel kaygılar ve doğal bilinç yüksekte. Örneğin, Anne Blogcular düzenli olarak doğal ya da organik gıda satın almak için etrafımdaki diğer annelere göre % 70 daha fazla. Yerel olarak yetiştirilen gıdayı hepsi satın almak istiyor. Yine Anne Blogcular büyük olasılıkla çevre dostu temizlik ürünleri satın alıyor. Nereden mi biliyorum? Çünkü çoğumuz arap sabunu, sirke, karbonat kullanıyor ve tarifler veriyoruz. Kimyasal kullanmayanlarımız dahi var 🙂 Yani temelinden itibaren biz hep birlikteyiz. 

Konuya Medya açısından bakarsanız, Anne Blogcular her an çevrimiçi. Bir TV yayını dahi izlerken o yayına ait bir tweet ya da farklı bir paylaşımda mutlaka bulunmuştur. Yine son 30 gün içinde mutlaka gazete web sitesini ziyaret etmiş ve köşe yazısı paylaşmış durumdadır. Anne Blogcular yani bizlerin çevrimiçi alışkanlıkları çok nettir. Yerel seçimler esnasında benim gözlemlediğim son 30 gün içinde, neredeyse tüm ( 90 % ) Anne Blogcular , bir sosyal ağ aracılığıyla  “Sosyal Siyasi Aktivizm” mesajı paylaşmış durumda.

Yani Anne Blogcular sadece medya kullanıcı değil aynı zamanda kendi kişisel medyasının yapımcısı. Birçok kişi için gazete, televizyon, radyo ve internet arasındaki ayrım bulanık halde. Oysa Anne Blogcular kendi temel platformu olarak interneti kullanan insanlara çok büyük bir örnek. Ama maalesef hala konvansiyenel medya karşısında kıymetleri anlaşılmış değil.

Ben bir Anne Blogcu / Anne blogger ve yazar olarak değerimizi biliyorum. “Sosyal Siyasi Aktivizm” ve marka adına yaptığımız çalışmalar benim için önemli. Çünkü blogumu okuyan kişilere değer veriyorum. Yazdığım yazılarda, sosyal paylaşımlarımda bazen bir kelimeye dahi takılıp kalıyorum. Blog takipçilerim için mantıklı ve değer katan çalışmalar yapan, duygulara değer veren,  en önemlisi benim gibi Anne Blogcuları önemseyen markalara yer vermekte benim için mutluluk.

Unutmayın; bir Anne Blogcunun etkisi samimi ve gerçek deneyim ile kelimelere döküldüğünde işe yarıyor. Çünkü biz anneler fazlasıyla sosyaliz.

Çünkü kelimeler önemlidir.

YSM-Anne

Yorum yok

Yorum Yazın