Akran Zorbalığına Dikkat!

Bazı durumlar var ki hiç yaşamasak dediğimiz. Ama ne yazık ki çok çocuklu anneyseniz başınıza da bazı durumların gelmesi kaçınılmaz oluyor.

Akran zorbalığını bizzat yaşadık. Olayın detaylarını olası kişiler tarafından okunarak kızımın ileride yeniden yaşamaması adına yazmıyorum. Ama çocukların bu kadar acımasız ve şiddet yanlısı olabileceği hiç aklıma gelmezdi. 

Akran zorbalığı maalesef kontrol alanımızın dışında sıklıkla okulda görülüyor. Bu durumu çocuklar saklıyor. Saklıyor saklamasına da çocuğunuzun ruh halinden ve davranışlarından bunu anlayabiliyorsunuz.

Akran zorbalığının ciddi bir sorun ve de önemsenmesi gereken bir mesele olduğunu yaşamış bir anne olarak belirtmek istiyorum.

Kızım akran zorbalığına maruz kaldığında karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, ağrılar, uyku bozukları, kaygılar, kabus görme, ağlama, iştahta azalma, okula gitmek istememe gibi psikosomatik belirtileri yaşadık. Her seferinde bir sorun olmadığını söyleyerek ağlamaya başladı. Üç aylık dönem ailemiz için çok üzücüydü. Bir gün vücudunda ki morlukları gördüğümde sebebini sordum. Başta söylemek istemedi ve sonrasında yaşadığı akran zorbalığının tüm sürecini anlattı. Uzun zamandır yaşadığımız durumun sebebi belli olmuştu. O anda yaşadığım üzüntü ve canımın acısını size tarif edemem. Canı yanmasın üzülmesin diye üzerine titrediğiniz çocuğunuz okulda zorbalığa maruz kalıyor.

Hemen okula giderek durumu paylaştım. Okul başta duruma temkinle yaklaştı. “Kızım bir yere vurmuş olabilir miydi? Morlukların başka sebebi olabilir miydi?” Sonrasında okulun rehberlik birimi hem kızımı hem de zorbalıkla canının inciten, saldıran arkadaşını dinledi. Yüz yüze getirdiler. Durum ortaya çıktı. Çocuk kızımı güvenlik kameralarının olmadığı her noktada köşeye sıkıştırıyor ve fiziksel şiddet uyguluyordu. Bu çok talihsiz bir durum olduğu kadar 9 yaşındaki bir çocuğun bunu yapması daha da üzücüydü.

Biz aile olarak kızımızla bu konuyu konuşarak çözüme ulaştırdık. Okul yapıcı bir tutum sergiledi, zorbalıkta bulunan çocuğun ailesi defalarca özür dilese de bizim için yanına dahi yaklaşması uzun süre tehlikeliydi. Ailenin çocuğunun terapi sürecini vb okul ile paylaşması gerekirdi. Okulda var olan çocukların neler yaşadığını nasıl bilebiliriz ki? Aile olarak olsun ya da olmasın akran zorbalığı konusunda konuşmak çok önemli. Lütfen çocuğunuzu iyi gözlemleyin ve dinleyin.

Akran zorbalığı okul yönetimleri tarafından ciddiyetele ele alınmalı ve sorunun üstü  örtülmeye çalışılmaması gereken bir durum. Sadece ülkemizde değil  tüm dünyada yaşanan bir sorun. Bilimsel verilere göre ne yazık ki okul zamanı boyunca 4 öğrenciden 1’i akran zorbalığına maruz kalıyor. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Pişkin tarafından ilköğretim öğrencileri üzerinde yapılan araştırmalar öğrencilerin yüzde 26’sının fiziksel, yüzde 34’ünün de sözel şiddete maruz kaldığını ortaya koymuştur.

AKRAN ZORBALIĞI NEDİR?

Akran zorbalığı, bir öğrencinin ya da bir grup öğrencinin kendinden daha güçsüz öğrencileri isteyerek ve devamlı olarak rahatsız etmesiyle yapılan bir saldırganlık türü. Uzmanlar akran zorbalığını bir çok boyutta ele alıyor; fiziksel, sözel, sosyal, cinsel ya da eşyalarla şiddet şeklinde.

Fiziksel zorbalık, çocuğu  itmek, dürtmek, vurmak gibi çocuk bedene olabilecek şiddettir.

Sözel zorbalık, çocuğun özellikleriyle dalga geçen bir söylem şeklidir.

Sosyal zorbalık, oyuna almama, dedikodu çıkarmak, haksız şiddette bulunmak gibi eylemlerdir.

Cinsel zorbalık, cinsel amaçla yaklaşmadır.

Siber zorbalık: fotograflara kötü yorumlar bırakmak, onu sahte hesaplardan takip etmektir.

Eşyalarla şiddet;  eşyaları zorla almak, atmak, izinsiz kullanmaktır.

Tabi ki her bireyin yaşadığı durum farklı olduğu için akran zorbalığı buna yol açar gibi bir söylemde bulunamamam. Herkesin yaşadığı durum ve de yaşananlardan oluşanlar farklı sonuçlara yol açar.

Çocuklarda uygulanan şiddet; her türlü şiddetin büyümesine yol açar, şiddet dolu bir kültüre doğru toplumu ilerletir. O yüzden akran zorbalığını çocuklar arasında ya da önemli olmayan bir problem gibi görmemek gerekir. Bu sebeple lütfen çocuğunuzu iyi gözlemleyin, ruh hali değişiklikleri kadar onu iyi dinleyin. Zorbalığa uğradığını düşünüyorsanız da hemen harekete geçin. 

Günümüzde siber zorbalık gittikçe yaygınlaşıyor. Bunu da lütfen dikkate alarak çocuğunuzun 12 yaş öncesi facebook, twitter, whats app vb uygulamaları kullanmasına izin vermeyin. İzin veriyorsanız dikkatli olun ve güvenlik yazılımıyla kontrol edin. 

Çocuklar bizim geleceğimiz. Lütfen dikkatli olalım, en sağlıklı şekilde büyümelerine yardımcı olalım.

YSM

02 Ağustos 2018 Haberler.com yazım

02 Ağustos 2018 Yenikadin.com yazım

Yorum yok

Yorum Yazın