Akıllı Ev Teknolojileri ile Yaşamaya Hazır mısınız?

Akıllı Ev: Taşınmaya Hazır Mıyız?

Son iki aydır bir kaçış noktası olarak hayata geçirdiğimiz köy evimizin işleri ile haşır neşirim. İnşaat uzmanlık isteyen bir alan olduğu kadar, çalıştığınız çözüm ortaklarınızın da iyi olması gerekiyor. Bir de hayal ettiklerinizi hayata geçirebilecek pratikleri. Çok sıra dışı isteklerim olmamasına rağmen sürekli “sizin her şeyiniz değişik” diyorlar. Bu süreçte köy evi ama akıllı ev olsa ne güzel olur diye çok aklımdan geçirdim. Akıllı ev sistemi kurmaya çalışsam neler olurdu diye düşünmekten alamıyorum kendimi.

Eve en sevdiğiniz lavanta kokusuyla geldiğinizi hayal edin. Oturma odanızdaki ışıklar tam doğru parlaklıkta ve tercih ettiğiniz rengin gölgesinde yanıyor. Evcil hayvanlarınız, uzaktan kontrol ettiğiniz otomatik yemlikler aracılığıyla beslendi. Mutfakta siz gelmeden 30 dakika önce akşam yemeği pişmeye başladı ve artık hazır.  Kahveniz hazır sizi bekliyor. Size kalan tek şey rahatlamak. Hayal mi sizce? Hayır günümüzde değil. Dünyanın herhangi bir yerinden telefonunuz, tabletiniz veya internet aracılığı ile uzaktan evinizi kontrol edebilirsiniz.

Akıllı evler; bireysel ihtiyaçları karşılamak ve ev sahiplerine mümkün olan en konforlu yaşam deneyimini sunmak için tasarlanıyor. Üstelik konfordan çok daha fazlasını sunuyor. Otomatik güvenlik sistemleri, evi felaketlerden ve davetsiz misafirlerden de koruyor. Mimari ve tasarım teknolojiyle birleşince ortaya çıkan uygulamalar son derece etkileyici oluyor.

Tüm bu avantajlar , akıllı evler için teknolojik temeli sağlayan bir Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamaları ağı aracılığıyla mümkün. Programlanabilir aydınlatma, gelişmiş güvenlik özellikleri, otomatik sıcaklık kontrolü, akıllı cihazlar ve entegre iletişim sistemleri bu özelliklerden sadece birkaçı.

Akıllı Ev Uygulamaları

Akıllı bir ev tasarımında bugün hali hazırda neler yapıldığına bir göz atalım.

Akıllı Aydınlatma Sistemleri ve Ev Enerjisi  

 • Akıllı aydınlatma sistemleri, uzaktan kontrol edilebilmesi ve özelleştirilebilmesinin yanı sıra, odada bulunanların ne zaman olduğunu algılayabilir ve aydınlatmayı gerektiği gibi ayarlayabilir.
 • Akıllı panjurlar ve gölgelikler akıllı telefon veya başka bir cihaz kullanarak evinize giren ışık miktarını uzaktan kontrol etmenizi sağlar.
 • Ev içi faaliyetlerle ilgili ev sahiplerine uyarılar gönderilerek gereksiz enerji kullanımı belirlenebilir.
 • Akıllı ampuller gün ışığına göre kendilerini düzenleyebilir.
 • Cihaz kullanımı, kullanılmayan bir odada ışıkların sönmesi gibi mevcut ihtiyaçlara göre ayarlanır.
 • Akıllı fişler lambalar ve tavan vantilatörleri gibi basit ev cihazlarını dönüştürmek için duvar prizlerine bağlanarak ev içi cihazları açıp kapama dahil uzaktan kontrol etmeyi sağlar.

Akıllı Ev Güvenliği

 • Kamera ve sensörler, akıllı kilit sistemleri ve uyarı sistemleri gibi izleme cihazları, hırsızlık girişimi durumunda mal sahiplerini ve ilgili kişileri bilgilendirir.
 • Akıllı hareket sensörleri, konut sakinleri, ziyaretçiler, evcil hayvanlar ve hırsızlar arasındaki farkı belirleyebilir ve şüpheli davranış tespit edilirse yetkililere bildirim gönderebilir.
 • Ev sahipleri, ziyaretçilere erişim izni vermek veya vermemek için akıllı kilitler ve garaj kapısı açıcılar kullanabilir. Akıllı kilitler ayrıca konut sakinlerinin yakınlarda olduğunu algılayabilir ve onlar için kapıların kilidini açabilir.
 • Akıllı duman dedektörleri dumanı ve karbon monoksiti algılayabilir erken uyarı  gönderebilir.

Akıllı ev monitörleri

Ev sistemi monitörleri, bir güç dalgalanmasını algılayabilir. Cihazları kapatabilir, su arızalarını veya donan boruları algılayabilir. Evin su basmasını önlemek için suyu kapatabilir.

Akıllı Aletler

 • Robot elektrikli süpürgeler, evcil hayvan besleyiciler ve otomatik fıskiyeler gibi cihazlar, sahiplerinin programlarına göre işleri yapabilir.
 • Ev bitkileri ve çimler, bağlı zamanlayıcılar kullanılarak sulanabilir.

Akıllı Eğlence

 • Ev içinde en iyi surround deneyimini sağlamak için ses sistemleri tasarlanabilir.
 • Akıllı TV’ler isteğe bağlı video ve müzik gibi uygulamalar aracılığıyla içeriğe erişmek için internete bağlanır.

Akıllı Termostatlar

Kişilerin ev sıcaklıklarını programlamasına, izlemesine ve uzaktan kontrol etmesine olanak tanır. Bu cihazlar ayrıca ev sahiplerinin davranışlarını öğrenir ve onlara maksimum konfor ve verimlilik sağlamak için ayarları otomatik olarak değiştirir. Akıllı termostatlar ayrıca enerji kullanımını raporlayabilir ve kullanıcılara filtreleri değiştirmelerini hatırlatabilir.

Akıllı Mutfak Aletleri

Markalar her türden akıllı mutfak aletleri sunuyor. Programlanmış bir zamanda otomatik olarak taze bir fincan hazırlayabilen akıllı kahve makineleri, son kullanma tarihlerini takip eden, alışveriş listeleri oluşturan ve hatta mevcut malzemelerle tarifler oluşturan akıllı buzdolapları, yavaş pişiriciler ve tost makineleri; ve çamaşır odasında çamaşır makineleri ve kurutucular diye seçenekler artıyor.

Akıllı Ev: Zorlukları yok mu?

İster yeni bir ev inşa ediyor, ister tadilat yapıyor veya teknolojinin günlük yaşamınızı iyileştirmesinin yollarını arıyorsanız hali hazırda akıllı ev fikirleri gerçekten evimizde hissetmeden önce ele alınması gereken daha derin sorunlar var.

Akıllı evler, insanların yaşamlarını iyileştirmek için etkileyici çözümler sunarken  konforlarının ve kolaylıklarının bizi kaçınılmaz olarak teknolojiye nasıl bağımlı hale getirebileceğinin de farkında olmamız gerekir.

Yeni teknolojiler kullanıma sunuldukça, bunların hayatımızı nasıl etkilediğini anlamamız gerekiyor.  Bir sonraki yazımda akıllı evler / sakinlerin karşılaştığı sorunları ve Türkiye’den örnekleri size özetlemek isterim.

Sağlıkla, sevgiyle kalın.

Yeşim Mutlu

Yorum yok

Yorum Yazın