2024’de de AI başrolde

2023 yılının kelimesi AI.

Collins, Cambridge gibi sözlükler tarafından açıklanan AI kelimesi 2024’de de başrolde olacak.

İngiliz merkezli Collins Sözlüğü, “yapay zekanın” (AI) yılın kelimesi olduğunu kasım ayında açıklamıştı.

Cambridge ve Dictionary sözlüğü “halüsinasyon” 2023 yılının sözcüğü seçerken yine yapay zekadan bahsediyoruz.

Daha öncede yazdığım gibi hiç fikri olmayanlar dahi yapay zekanın (AI) hayatımıza girdiğini biliyor. Teknolojinin hayatlarımız üzerindeki etkisi ortada. Teknoloji sevmiyorum, kullanmıyorum diyenler olabilir. Akıllı telefon, tablet kullanan herkes teknolojiyi avuç içinde taşımakta. Onu da kullanmıyorum diyorsa duman ile haberleşmeye devam 🙂 Şaka bir yana hayal ettiğimiz gelecek  ile içinde yaşadığımız zamanlar sosyal bir değişimin örneği.

2023’ün son günlerinde “Dünyayı Ardında Bırak” (Leave the World Behind) filmini izlerken (spoiler vermek istemediğim için sadece bende bıraktığı düşünceyi yazacağım) bir an bu durumun yaşandığını düşündüm. Felaketler her zaman olabilir. Şu an AI ile durumumuzda bu noktada. Güven ve gerçeklik kavramları üzerine sürekli düşünüyoruz.

AI ne kadar güvenilir? AI gerçekte neleri değiştirecek? Tüm stratejistler, bilim insanları, kural koyucular ve korkusuzca maceraya atılanlar ortak noktada birleşiyor. Bazen Elon Musk’ta buna katılıyor. Ama şu gerçek var ki yaşamadan bilemiyoruz. Eğer yaşadığımız bir “halüsinasyon” değilse AI bunu gerçek kılıyor.

AI’dan kaçınmak ya da görmezden gelmek bir fanusta yaşamak gibi. Ülkemizin o kadar çok sorunu var ki yapay zekaya sıra gelsin. Yeri gelmişken T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin hazırladığı “Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi 2021-2025″e  ulaşmak isterseniz lütfen tıklayınız.   Bu arada yıllar önce katıldığım bir zirvede Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması sözünü hiç unutmuyorum. Veri gelecekte daha da önem taşıyacak.

Dünya çok başka bir geleceğe hazırlanıyor. Gartner’ın 2024 tahminine göre; 2027 yılına kadar Fortune 500 şirketlerinin %25’i, iş performansını artırmak için nöroçeşitliliğe sahip yetenekleri (AI) aktif olarak işe alacak.

YSM olarak sizlerle AI ve teknoloji konusunda paylaşmaya devam edeceğim. Bu süreçte ülkemiz adına fayda sağlayacak her çalışmada yer almak istiyorum. Bakalım zaman ne gösterecek.

YSM

Yorum yok

Yorum Yazın