2022’de tüm seyahatlerin en iyisini arıyoruz

Geçtiğimiz ay Hotel Gazetesi için yazdığım yazımda mayıs ayı için size GOAT ile detaylı bir yazı hazırlayacağımı belirtmiştim. GOAT nedir derseniz Greatest of All Trips – Tüm yolculukların en iyisi olarak tanımlanıyor. 

Expedia kasım ayında yayınladığı “2022 Seyahat Trendleri Raporu” na göre 2022’nin en önemli trendi GOAT. 

Expedia verilerinden ve küresel bir araştırma çalışmasından yararlanan rapordan elde edilen en önemli bulgular, Amerikalıların üçte ikisinden fazlasının (%68) bir sonraki seyahatlerinde büyük yolculuklar yapmayı planladığını ve birçoğunun Roma, Bali, Londra ve Paris gibi yerleri tercih edeceklerini göstermiş. 

Expedia’nın 12 ülkeden 12.000 gezginle yaptığı anket, ABD’li gezginlerin heyecan/neşe (%41) ve seyahatlerinden en iyi şekilde yararlandıkları hissini (%40) arayarak GOAT zihniyetini benimsediklerini ortaya çıkarmış durumda. Araştırma ayrıca, gezginlerin gelecekteki seyahatlerinde savurganlık yapmaya her zamankinden daha istekli olduklarını da (%40) bulmuş.

Pandemi sonrası herkes seyahat etmek ve en iyi tatili geçirmek istediğini belirtirken bunun ilk örneğini nisan ayında şeker bayramıyla birlikte verilere yansımış durumda. Türkiye’de otellerin %80 doluluk oranı  (yerli turist) yazın full kapasiteyle geçeceğinin göstergesi durumunda. Hepimiz tatilsiz geçirdiğimiz zamanları telafi etmeyi umuyoruz.

Tüm seyahatlerin en iyisi

GOAT’ı deneyimlemek için kişilerin geleneksel seyahat tavsiyelerinden vazgeçtikleri şu ana kadar gözlemlenmiş durumda. 

Seyahat alışkanlıkları daha anı yaşamaya ve daha mutlu zaman geçirmeye odaklanmış durumda. Tüm seyahatlerde esneklik tercihi en başta.

Seyahate her zamankinden daha fazla para harcanıyor

Seyahatlar için eskiye göre daha fazla ücret ödeme isteği öne çıkıyor. World Travel and Tourism Council ve Trip.com tarafından derlenen bir rapora göre, dünya genelinde tatil amaçlı seyahat edenlerin yüzde 70’i 2022’de son beş yılda harcadıklarından daha fazla para harcamayı planlıyor.

Türkiye’de GOAT ile ilgili bir anket yapılmamış olsa da Expedia’ya göre ankete katılanların yaklaşık %15’i yüksek ücretli odalar veya  uçuşlar arıyor, %16’sı yapılacaklar listesindeki destinasyonları ziyaret etmek istiyor ve %32’si yalnızca ‘iyi’ bir seyahatle değil, ‘harika’ bir seyahatle yetinmeye istekli değil.

‘Turistik’ deneyimler yerine sürükleyici deneyimler

%40’ı yeni yemekler denemek istiyor, %31’i yerel yemekleri denemek istiyor. %14’ü yerel müzik etkinliklerine katılmak istiyor ve %23’ü daha fazla alışılmamış pist destinasyonlarını deneyimlemek istiyor.

Heyecan

Yaklaşık iki yıldır tecrit ve sokağa çıkma yasağıyla, ankete katılanların %41’i yeniden coşku yaşamak istiyor.

%11’i cesur aktiviteler denemek isterken, %24’ü unutulmaz bir gece geçirmek istiyor.

Seyahat Kalitesi 

Bazı gezginler daha önce mümkün olduğu kadar çok destinasyona seyahat etmekle ilgiliyken, 2022’de seyahat etmek daha çok seyahatin kalitesi ile ilgili olacak.

Yaklaşık %24’ü tatildeyken cihazlarında daha az zaman geçirmek istiyor ve %27’si daha kısa bir süre için birden fazla yere gitmek yerine tek bir destinasyonda olabildiğince fazla zaman geçirmek istiyor.

Alışverişler artıyor

Encompass Experiences’ın kurucusu ve baş küratörü Bhawna Rao şunları paylaşıyor:;

”COVID öncesi zamanlara kıyasla seyahate daha fazla harcama yapıldığını görüyoruz. Savurganlık yapmaya ve dışarı çıkmaya hazır insanlarla, en iyi moda destinasyonlarına yapılan alışverişler talep görüyor. “Paris ve Milano listenin başında. İnsanlar, alışverişlerinin çoğu çevrimiçi veya şehirlerinde mevcut olan bir şeyle sınırlı olduğu için modanın en iyisini almak istiyor. Milano’daki bu geziler için kişisel alışveriş yapanlardan bile talepler aldık ve Paris, çünkü insanlar moda başkentlerine adım attıklarında doğru şeyleri aldıklarından emin olmak istiyorlar” diyor.

GOAT’ta Yaz Tatilinde Türkiye ve Yunanistan 

Seyahat şirketleri, ülkelerin açılmasıyla aynı zamana denk gelen yaz tatilleriyle, Yunanistan ve Türkiye ile  birlikte Güney Doğu Asya sahil destinasyonlarının gezginler için listenin başında yer alıyor.

2022’de herkes hayalindeki seyahati yaşamak istiyor. Turizm açısından Türkiye Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş ülkemiz için kritik bir önem arz ediyor.  Ülkemizi en çok tercih e den ülkelerin başında gelen Rusya geçtiğimiz haftaya kadar uçuşlarını dahi belirli sayıya indirmişken Türkiye’ye tatil için gelecek olan turist sayısında da haliyle ciddi bir düşüş söz konusu. Umarım tüm turizm sektörü Rus turistler tarafından oluşan boşluğu GOAT’ta öne çıkan plaj tatiline odaklanarak Türkiye’de benzersiz bir deneyim yaşatır.

Herkesin keyifli bir sezon ve benzersiz bir deneyim yaşadığı / yaşattığı yaz tatili geçirmesi dileğimle.

Yeşim Mutlu

Yorum yok

Yorum Yazın