2021’in Teknoloji Trendleri Neler Olacak?

Covid-19 salgınıyla birlikte tüm alışkanlıklarımız hızla değişti. Mart ayından bu yana yaşadıklarımız gerilim ve stres dolu bir filmin içindeyiz hissinin çok ötesinde. Sosyal medyada ve diğer mecralarda paylaşılan esprili içeriklerin çoğu “2020’yi yaşanmamış saysak doğrudan 2021’e geçsek olmaz mı?” şeklinde! Hayır! 2021’e geçemeyiz. Bu yazıyı yazdığım anda dünyada vaka sayısı 68.900.483, ölüm sayısı 1.569.454. Türkiye ise vaka sayısı 558.517 ve hayatını kaybeden insanların sayısı 15.531. Çok kişiye sayıdan ve sıradan gelen bu sayılar bana korkunç geliyor. Burada insandan bahsediyoruz. Geride bıraktığı hayatları, hayalleri olan senin gibi benim gibi insanlardan. Yeni bir yıla umutlarla gireceğiz. Ama yaşadığımız yıldan dersler alarak. Yok, saymak neye çare ki?

Covid-19 virüsüne karşı aşılama iki gün önce başladı. Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı ilk kez 90 yaşındaki Margaret Keenan’a uygulandı. Aşıyla ilgili bilimsel sonuçları, yan etkilerini vb. hepimiz gibi ben de merakla bekliyorum. 

Geride bıraktığımız yıldan çıkan özet şu ki dünya ve insanlar değişmek zorunda. Şimdilerde adına “Yeni Dünya Düzeni” dense de değişimim ve dönüşüm kaçılmaz.

2020’nin eşi benzeri görülmemiş sosyoekonomik zorlukları, Türkiye’de salgın sonrası kapanan işyerleri ve evde kalan hepimiz ile ilgili olarak geleceğin dönüştürülmesi gerekiyor.

2021’in trendleri neler? 

Geleceği oluştururken neler olacak? Hepimize neler düşüyor? Buna baktığımızda insanı tüm olayların en ortasına koymamız gerekiyor. Tüm markalar insan merkezli bir çalışma ve iletişim planına geçmek zorunda.

Kişiler ve markalar konumdan bağımsız çalışarak herkes çevrim içi dünyaya alışacak. Değişime uyum sağlayamayan herkes oyundan çıkmak zorunda kalacak.

Sağlıklı bir gelecek için kendimize ve dünyamıza çok iyi bakmamız gerekiyor. Dijital sağlıktan, dijital tarıma tüm alışkanlıklarımız değişecek. 

Teknoloji trendleri hem kişisel hem de kurumsal olarak iş yapma şeklimizden, görüşmelerimize ve hayat etkileşimimizin nasıl olacağına dair yeni kuralları ve kavramları, değişimi ortaya koyuyor. Çok alanda değişim bizi bekliyor. 

Gelelim teknolojik olarak nelerle karşılaşacağımıza. 

Davranışların İnterneti

Davranışları yönlendirmek için bu tür verilerin toplanması ve kullanılması Davranış İnterneti (IoB) olarak adlandırılıyor. COVID-19 protokol izleme örneği (hayat eve sığar) IoB, davranışları değiştirmek için verileri kullanmakla ilgilidir. HES zorunlu olmasa binlerce kişi evden çıkacak ve virüsü yayacaktı. 

IoB birçok kaynaktan veri toplayabilir, birleştirebilir ve işleyebilir: Ticari müşteri verileri; kamu sektörü ve devlet kurumları tarafından işlenen vatandaş verileri; sosyal medya; yüz tanımanın kamuya açık dağıtımları ve konum takibi.

Veri Güvenliği ve Kişisel Verilerin Korunması

Dijitalleşme çok daha fazla artacak. Kanunen çıkan yasalar ve kullanıcı  gizliliği ve güvenliği korunurken, artan veri paylaşımı sebebiyle “Gizliliği artıran bilgi işlem”  şirketlerin hayatına girecek. 

Şirketler hassas verilerin işlenebileceği veya analiz edilebileceği güvenilir bir ortam sağlayacak. Verileri ve algoritmaları şifrelemek zorunda! Kim ister ki kişisel verileri ortaya saçılsın. .

Siber Güvenlik Ağı

2020’de üzerinde çok konuştuğumuz konu siber güvenlikti. Siber saldırıların sıklığı hiç olmadığı kadar artmış durumda. Çünkü bu saldırılar para kazandırıyor! E-posta, kimlik avı en popüler saldırı yöntemler.

Pandemi sebebiyle dikkatimiz, çok yönlü iş yapma halimiz fazla. Yazıyı yazarken acıktım diyen çocuklara üçüncü kez yemek hazırlamam gibi uyaranlar çok fazla ☺ . Bir an dikkatiniz dağılabiliyor ve bir epostaya tıklayabiliyorsunuz. Bu sebeple ister kişi ister kurum olun mutlaka ve mutlaka siber güvenlik ağınızı sağlamanız gerekiyor.

Yapay Zekâ Mühendisliği

İnsan gibi düşünebilen, öğrenebilen ve davranabilen sistemler çoktan aramızda. 

Internet, enerji, telekomünikasyon, otomotiv, sağlık, eğitim, perakende, güvenlik, lojistik, finans gibi hemen her sektörde veri üretiliyor. 

Nesnelerin interneti, bulut hesaplama, büyük veri analitiği yanı sıra makine öğrenmesi, derin öğrenme, görüntü işleme, doğal dil işleme, veri analizi, veri görselleştirme, bilgisayar oyunları, robotik, iş zekâsı gibi konularda eğitimli kişilere ihtiyaç kat be kat artmış durumda. Yapay zekâ mühendisleri bilgi sisteminin veya bir problemin karmaşık modüllerle çözülmesi gerektiği her noktada devreye girecek. 

Robotik, Dronlar ve Araç Otomasyonu

Robot teknolojileri alanındaki gelişmeler tüm hızıyla sürüyor. Günlük hayatımızda kapladıkları alan da genişlemiş durumda. 

Robotlar ile yaşamaya alışıyoruz. Instagram hikâyelerinde robot süpürgelerin isimlerinden, kahve taşımasına kadar sayısız seçenek görmedik mi? İşin şakası bir yana robotlar pandemi de en büyük yardımcılardandı. 

Yaşlı ve hasta bakımında robotların kullanımı fazlasıyla öne çıktı. Dronlar ile ilaç dağıtımına şahit olduk. AVM vb. viral bulaşma riskinin arttığı yerlerde hem riski belirlemek hem de insan yoğunluğunu izleyen teknolojiye hepimiz şahit olduk.

Otonom teslimat araçları üreten Çinli bir girişim olan Neolix, COVİD-19 salgınıyla birlikte aldıkları sipariş sayısının hızla arttığını açıkladı. Şirket yetkilileri yaptığı açıklamada, kuruluşlarından beri sadece 125 adet kamyonet ürettiklerini, son iki ayda ise 200’den fazla sipariş aldıklarını belirtti. İnsanların algılarının da değiştiğini belirten yetkililer, salgın ile birlikte otonom araçlara olan ilginin tavan yaptığını söylüyor. Neolix’in otonom teslimat aracı  ihtiyaç sahiplerine tıbbı malzemeleri sürücüsüz bir şekilde götürdüğü gibi, sağlık çalışanlarına yiyecek ve içecek teslimatı da sağladı. Düşünün ki firma GPS ve görüntüleme sistemini kullanarak bazı eklentiler yapıldığında caddeleri dezenfekte etmek için de kullanılabileceğini söylüyor. 

Genişletilmiş Gerçeklik (XR)-Sanal ve Artırılmış Gerçeklik (VR/MR)

Genişletilmiş gerçeklik, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçekliği kapsıyor. XR, üç gerçeklik türünü (AR, VR, MR) bir araya getiren bir kavram. 

Genişletilmiş gerçeklikte, kişiler oradaymış gibi olma hissini yaşadığı bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlarda kendilerini bulacak.  Çeşitli destekleyen ürünlerle (kasklı ekran vb.) aracılığıyla sanal ortamlara dahil olacağız. Gerçeklik teknolojilerinin henüz çok yeni teknolojiler olmasına rağmen deneyimler, oyunlar, toplantılar, konferanslar ve fuarlarda gösteri veya eğlence için kullanılmaya başlandı.  

Toplam deneyim

Yaşadığımız tüm olaylardan ortaya çıkan şu var ki deneyim tüm olguların üzerinde. Kişisel deneyimden, müşteri deneyimini, çalışan deneyimini ve kullanıcı deneyimini birleştiren toplam deneyimi 2021’de çok konuşacağız. Teknoloji; müşteri, çalışan, kullanıcı ayırt etmeksizin tüm bu deneyimlerin kesiştiği genel deneyimi iyileştirmek için geliştirilecek.

Sağlıkla, keyifle, hayallerinizin gerçekleştiği ve daha yaşanabilir bir dünyaya uyanacağımız günlere… Mutlu Yıllar!

Yeşim Mutlu 

 

Yorum yok

Yorum Yazın