2014’e not.. #blogfırtınası31

Gün 31. Konumuz yeni yıl. Yeni yıldan beklentileriniz, yeni yıl kararlarınız ya da aklınıza ne gelirse…

Gün, ay, yıl bunlar çok da önemli değil aslında. Sağlık, huzur, dostluk, iyilik, güzellik, mutluluk, inanç, güç, para, aşk ve tüm iyi dilekler iyi kalpli insanlar yanımızda olsun.  2014’de yanımda olan insanları almasın benden yeter2014’te hep iyi insanlarla karşılaşalım. 

Her geçen yıl bir yılı daha çoğaltıyor hayatımda. Yaş hanemde bir artı daha. Çocuklar büyüyor çocukluk hayallerim gibi. Yıllar öncesinde ne çok beklerdim yeni yılın gelmesini. Yeni yıl kartları yazardım simli üzerinde ağaçlar olan ya da üç boyutlu kendi kendine değişen. Yılbaşı için milli piyango bileti alınır her yıl heyecanla ve babamın ” bu sene zengin olacağız” esprisi hiç değişmeyen. Yeni yıl gecesi ailemle geçen her anı çok özeldi benim için. Hazırlığı günler öncesinden başlayan bu sene kimdeyiz biz de mi kutlayalım biz mi gidelim planları. Harika sofralarla dostlarla geçen unutulmaz anlar. Tombala oynamak, çinko yapmak. TRT -sadece o vardı- gözünü ayırmadan beklemek. Nurhan Damcıoğlu kanto yapar. Herkes eğlenir. Arabesk müzik nedir o zaman öğrenmiştim. Yasaklı sanatçılar yasaklı şarkılarını söylerdi. Orhan Gencebay nedense çok hatırladığım. Televizyonun siyah beyazdan renkli televizyona geçtiği yıllar da anılar. Nesrin Topkapı’nın tam 00.00 da oryantal dansıyla herkesin eğlenerek göbek atmaya çalışması. Şerefe sesleriyle çınlaması. Zeki Müren’in muhteşem sesiyle yeni yıl coşkusu. Bazen uyur uyanık beklemek … Şimdi çocuklarıma bakıyorum da. Hepsi başka dünya… Ne çabuk büyüdüm ben. Dün gibi aklımda Zeki Müren’in Neşe Erberk ile dans etmesi. Ey hayat…

Fatmanın Eli

Fatmanın Eli

2014’e bir kala 2014 sana sesleniyorum. Çok çok daha büyütme beni. Bırak biraz daha hayatı öğreneyim. Akıllanmak istesem de hatalarım olsa da yaşayarak öğreneyim. Olgunlaşmam için zaman ver bana. Çok büyümek istemiyorum hayat. Hayat zaten çok zor.

2014 çocuklarım ve ben bit gibi yaşıyoruz. Bit dedim de 2013 son hediyesi bu oldu. Kızlar bitlendi onu da yazacağım ama öğrendim ki biz de böyleyiz. Kızlar kulübü olarak hepimiz birbirimizden besleniyoruz. Ve ayrı olmamız mümkün değil. Hiç ayırma beni kızlarımdan. 2014 onlara sağlıklı bir anne olabilmemi sağla lütfen.  

2014’te bana yakışanı yaşamak istiyorum .. Kendimi, özümü bildiğim gibi anda yaşayıp mutlu edecek anlara sığınmak istiyorum. Biliyorum sonsuz mutluluk yok. Eskiden en büyük hediyenin bu olduğunu sanırdım. Ama öyle büyüttü ki hayat şimdi biliyorum yaşadığın an kadar mutlusun. 

2014’te sımsıkı sarılmak istiyorum hayata. Sevdiklerimle, sevenlerimle dolu dolu yaşamak. Göremediğim arkadaşlarımı daha çok görmek, daha çok birlikte olmak ve daha çok paylaşmak.

2013’te çok iyi insanlar var hayatımda,  çok güzel insanlar tanıdım. Sema, Ebru geldi, Yaprak vardı çok çoğaldı, Dinçer geldi, Ege geldi ve diğerleri. İyi insanlarla karşılaştım, çok güzel insanlar tanıdım. Kimin gerçekten yanımda olduğunu, kimin anlık arkadaş olduğunu ve bana gerçekten değer veren kişileri öğrendim. 2014’te  hep birlikte olalım.

2014’de hayatımda gidene kal, kalana git demeyeceğim asla. Önce kendimle yüzleşmeliyim bu konuda. Önce kendimi bilmem gerektiğini biliyorum.

2013’de israfa gerek olmadığını öğrenerek sadeleştim, basitleştim kurtuldum tüm fazlalıklarımdan. Boşalttım ne varsa her şeyi boşalttım, basitleştirdim. Lenonardo Da Vinci’nin dediği gibi “Sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir” . 

2014 az, öz ve bununla yetinmek. Çok kalabalıklardan az kalabalıklarda olmayı tercih ettim.Bil ve yaşat bunu… 

2014’te de aydınlıkta olmak dileğim. Karanlıktan da korkmamayı, karanlık ile baş etmeyi izlediğim bir filmden öğrendim. Benim dünyam filmi bu. “İnsanlara iyilik yapmak için çok az fırsatımız oluyor” diyordu filmde. Ben de daha çok iyilik yapmaya çalıştım 2013’te.

2014 de dileğim daha da çok kişiye iyilik yapabilmek.

2014’te de Hayat=Hissetmek, Kabullenmek, Şükretmek, Teslim olmak, Sabretmek, Anda kalmak… olsun benim için, sizin için.

Affetmek benim için meditasyondur 2002’den bu yana. Affettim, affediyorum da her anda. 2014 affetme yılı olsun benim için. Kendim en başta. Bunda da yıllar önce okuduğum Mesnevi’den bir öğüttür hep beni tutan. 

“Mevlana oğluna der ki: Bahaeddin!  Senin düşmanını sevmeni, düşmanında seni sevmesini istemen, kırk gün onun hayrını ve iyiliğini söyle, o düşman senin dostun olur; Çünkü (gönülden dile yol olduğu gibi, dilden de gönüle yol vardır.”

Şükretmek, teşekkür etmek, gülmek ve çokça istemek… 2014’de hepsini istiyorum. Ama her şeyin hayırlısını. Bilirim ki oluyorsa da olmuyorsa da bir sebebi var.

Hayal etmek ve istemenin her şeyin başlangıcı olduğunu biliyorum. Farklı olsam da, deli de olsam yine düşünmeye ve ben olmaya devam edeceğim. 2014 ne olur beni ben olmaktan çıkartma. 

Yaşadığım kötü anlarında bir anlamı olduğunu, bunun ders olduğunu biliyorum. 2014  öğretmekten vazgeçirme. Sınavımı hep aklımda tut ve inancımdan hiç vazgeçirme beni.

Sağlıklı olmam için spor yapabilmeyi, nefsimi tutup dengeli beslenebilmeyi çıkartma hiç aklımdan. Sağlıklı olayım ki sağlıklı düşüneyim. 2014 duy beni “Sağlam kafa sağlam vücutta olsun.”

Hayatta olmaz yok. Yine izlediğim bir filmde geldi sesler. Gerçekten de öyle ya iyisindir ya kötü ötesi yok. 

2014’te ben iyi insan olarak hayatıma devam edeceğim hep olduğum gibi. Kötü insanlara da güle güle diyorum hayatımdan uzak olun hatta mümkünse teğet bile geçmeyin yakınımdan, sevdiklerimden, dostlarımdan.. Egosu olan insanlar çıkıyor hayatımdan ve bana 2014′ lütfen egosuz ve alçak gönüllü olmayı hep hatırlat.

“Aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere birçok kategoriye ayrılırlar. Halbuki bu olay bu kadar karmaşık değildir. İnsanlar sadece ikiye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar.” Albert Einstein

İç sesimi dinledim hep. 2014’de daha çok dinleyip daha çok aklıma geleni yapacağım. Kendim için yaşamayı da öğreneceğim yeniden. Beni yeniden ben yapacağım 2014’de. Daha çok seveceğim kendimi daha az pişmanlık duyacağım 2014...

Ülkemi çok üzdü 2013 ve 2014 ümitliyim senden. Yepyeni başlangıçlar olsun ülkemde. 2014’de güneş gibi parlasın Atatürk’ün ışığıyla cumhuriyetim.

İşte bitiyorsun 2013… Çok zor geçtin ama olsun. Hayat işte… Sen bana ben sana öğrettim. 2014’de benden aldıklarına iyi bak ve geri ver… 

Hayatımda olanlar hayatımdır. Teşekkür ederim. Anılarımız olsun huzur içinde…

Ve diyorum ki;

#2014sizinyilinizolsun..
Ne hayal ediyorsanız gerçekleşsin.
Hayatınızda olması gereken olsun..
Gitmesi gereken gitsin.
Melekler sizinle olurken, enerji vampirleri sonsuza ışınlansın.
Her anınızı doya doya, farkındalıkla mutlu yaşayın.
Ve gülümsemeyi asla unutmayın.
Mutlu Yıllara!..
YSM

4 Yorum
 • Hatice Sural
  02 Ocak 2014 saat 18:44

  Merhaba,
  Yine ne güzel yazmışsınız .
  Sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir kısmında takıldım en çok. Bu aralar evimi çevremi vücudumu sadeleştiriyorum az eşya az insan valla çok huzur 🙂
  Mutlu yıllar

 • Yeşim
  03 Ocak 2014 saat 08:24

  Ne güzel
  Sadeleşmek, baitleşmek daha az ile daha sakin bir yaşam sürmek
  Harika bir yıl olsun
  Sevgiler
  YSM

 • hande
  03 Ocak 2014 saat 11:10

  Ben heryıl sadece sağlık ve huzur istiyorum kendim için sewdiklerm için.Eğer sağlğnız ve huzurnuz varsa herşey kendiliğinden güzelleşiyor,sorunsuzlaşyr,çözümleniyor kendiliğinden… Herşey gönlünüzce olsun mutlu yıllar:)

 • Yeşim
  03 Ocak 2014 saat 13:16

  Handecim,
  Harika bir yıl olsun
  Sağlıkla, huzurla
  Her zaman ilk onlar olsun
  Kocaman sevgiler
  YSM

Yorum Yazın