Romantizmin Kraliçesi Özlem Süer İle Röportajdaydık!

Hayatınızın kalitesini, hayatınızdaki insanların kalitesi belirler” diyor H.Jackson Brown.

Açıkçası bu sözü her okuduğumda aklıma Özlem Süer geliyor. Özlem ile yollarımız çok uzun zamandır kesişmek için beklerken nihayet aralık ayında 2013 bitmeden bir araya gelebildik. Sevgili Sertaç bizi kaç yıldır bir araya getirmeye çalışsa da; ben kaç tane davet, gala, özel toplantısına katılamasam da canım Yaprak Yapsan bizi sağ olsun buluşturdu. O tanışma bunca zamandır kaybettiğimiz zamanı telafi edercesine çok güzel anılara sürüklüyor. Hayata aynı pencereden bakabilmek ve şükredebilmek. İnandığım değerlere inanması, ortak dili konuşabilmek ve çok ötesi.. Şükürler olsun, hamd olsun..

Sevgili Özlem’i, hayatıma girdiği günden bu yana gördüğüm haliyle sizlere anlatmak istedim. Kendisi sımsıcak ve çok samimi duygularla hareket eden, kendi olabilen hatta bu devirde yok canım nerede böyle dostlar dediğiniz gerçek üstü incelikte çok sevdiğim harika bir kadın. Bu sebeple ne yazsam az kalıyor. Özlem iyi ki varsın.

Özlem halen aktif olarak akademik hayatın içinde yer alan, dünyaca ünlü bir moda tasarımcısı ve Tacım’ın annesi. Sizler için ben onu sizlere anlatmak istedim. Sordum kırmadı aynı naiflikle cevapladı.

Fotoğraf Özlem Süer arşivinden

Fotoğraf Özlem Süer arşivinden

Sevgili Özlem, tasarım dünyasında romantizmin kraliçesi olmak nasıl bir duygu? Hikayen nasıl başlıyor? Özlem Süer kimdir?

Çok teşekkürler bu nazik değerlendirme için. Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda eğitimi aldım. Lisansüstü eğitimlerimi tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Yardımcı Doçent olarak devam ettim. Akademik hayatım 23 yıldır devam etmekte. Markamız ise 11 yaşında. Bu sene ise tasarımda 25 yılımı kutluyoruz. Üniversite öncesi sanat ve edebiyat vardı hayatımda. Okumayı hep çok sevdim. Romantizm, bir öykü kahramanı yaratmak, yaşanmışlıkları aramak hayatımın bir parçası oldu. Eski kitaplar, her gittiğim ülkede antika pazarlarını gezmek, sandıklardan çıkmış danteller, tüller hep ilham kaynağım oldu. Kumaşlar benim için bir tutku. İyi tasarım, iyi tasarlanmış kumaş ile başlar. Aksesuar tasarlamakta ekip olarak çok özenle çalıştığımız bir konu. Tüm bu titizlik tasarım yolculuğumuzda markamıza değer kattı.

Kızım Melis küçükken barbielerine peçeteden dahi kıyafetler yapardı. Çocukluk anılarını merak ediyorum. Modaya dair izler var mı anılarında?

Evimiz dikiş dikilen bir evdi.Dikiş odamız vardı. Singer kollu el makinemiz vardı önceleri. Sonra daha mekanik makinelerde oldu evde. Sürekli kumaş alırdık.Annem ile en sevdiğim alışverişti. Tabii Burda’da alırdık. Annem enstitü okuduğu için iyi biliyordu dikişi. Fakat çok pratik yöntemleri vardı. Kalıpsız kumaşı keser dikime hazırlardı. Çok ilginç sonradan farkettim, benimde çok kullandığım pratik çözüm yatkınlığı annemde miras sanıyorum.Kağıt bebeklere elbiseler çizmek çok yaratıcılık arttıran oyunlar. Yünlerden saçlar, mendillerden elbiseler…

 

Fotoğraf Özlem Süer arşivinden

Fotoğraf Özlem Süer arşivinden

Moda dünyasında akademisyen olman sebebiyle farklı bir duruşunda var. Çok güçlü akademik geçmişin var ve hali hazırda da devam ediyor. Moda tasarımında eğitimin önemini çok kısa paylaşabilir misin?

Bana hem alaylı, hem mektepli dediler yıllarca. Sektörde çok uzun yıllar çalıştım ve hiç kopmadım. Akademik hayat boyunca bu ilişki hep sürdü. Her ikiside çok önemli. Üretim bilmek ve endüstri içinde olmak çok önemli. Ama akademik eğitim tabiiki en önemlisi benim için. Yaşam felsefesi vermek, mesleği tanıtmak, kendini ifade yollarınızı bulmanız için var eğitim.

IMG_4253

Yeşim Mutlu İnstagram Fotoğrafı

Özlem Süer House rüya gibi bir mekan. Bu mekanın hikayesi de muhteşem. Huzur ve mutluluk her köşesinde hissediliyor. Bu evde olmak sana neler hissettiriyor?

Köşk 1928 Mimar Hoüsemeister’in eseri. Tarihin içinde olmak Özlem Süer ruhunu anlatan bir tercih. Daha öncede Art Nouvea bir eser olan Narmanlı Apartmanı’ndaydık. Tasarım ruhumuzu mekanla ve burdaki ağırlamamızla bütünleştirdiğimizi düşünüyoruz.

Moda dünyasında artık sadece tasarımcı değil, iyi bir yönetici, satın almacı, pazarlamacı, muhasebeci vs. olmak gerektiğini biliyorum. Senin dünyanda bu organizasyon nasıl işliyor? Sadece işin tasarım kısmında mısın? Yoksa markan ile ilgili hepsini birden mi yürütüyorsun?

Evet, tamamen burdaki tüm işlere birebir vakıf olmanız gerekiyor. Tüm siparişleri belirler, tedarikleri takip eder, finans ve pazarlamayla birebir çalışırım. İyi bir ekibim var, işlerini çok iyi takip eden her biri uzmanlardan oluşan bir kadro. Ekibin çoğu uzun yıllar bizimle çalışan bir iş arkadaşlarım. Tasarım tabiiki en büyük zamanımı alıyor. Beni ençok atölyede olmak mutlu ediyor. Her yerde beni her an görebilirsiniz. Bahçıvanımızla bile çok ciddi çiçek bakımı, bahçe düzenlemesi gibi konularda da mesaim oluyor. Bu kısmıda çok zevkli.

H&M ve moda tasarımcıları ortak çalışmaları ile birlikte bir çok marka tasarımın daha da ulaşılabilir hale geldiğini deneyimledik. Özlem Süer

olarak buna bakışın nedir? 

İş birlikleri iki tarafın sorumluluklarını keyifle yerine getirdiğinde çok iyi sonuçlar yarattığını düşünüyorum. Yaratıcı buluşmalara açığız. Çok da iyi işler çıkardık bu anlamda son dönemde. Kurumsal projeler, lansmanlar çok sevdiğim projeler.

Fotoğraf Özlem Süer arşivinden

Fotoğraf Özlem Süer arşivinden

Sosyal medyayı aktif kullanıyor musun? En sevdiğin mecra hangisi? Online alışveriş yaptığın siteleri bizimle paylaşabilir misin?

Instagram tercihim. Çok samimi buluyorum anlık olmayı. Etsy ve Lılabella’yı çok seviyorum. Birçok online siteden alışveriş yapıyorum. Kızımız olunca hiç vakit bulamaz oldum. Onu uyuttuktan sonra online alışveriş iyi bir çözüm.

Asla giymem dediğin bir kıyafet var mı? Mesela ben pileli elbise vb giymeyi sevmiyorum.

Siyah ve ecru ve yalın formlar giymeyi tercih ediyorum. Anne olduktan sonra gardolabıma renk girmeye başladı. Dekolte çok giyemiyorum, iş hayatına erken atılıp zor şartlarda çalışırken konfora çok alıştım. Giymediğim çok şey var ama asla giymem dediğim birşey yok galiba!

2014 yaz sezonu için mutlaka almalısınız dediğiniz renk hangisi?

Rengarenk tek parça elbiseler, biker keten montlar, basic beyaz tshirtler, crop top’lar.

Fotoğraf Özlem Süer arşivinden

Fotoğraf Özlem Süer arşivinden

Çok tatlı bir kızınız var. Tacım doğduktan sonra çocuklara yönelik tasarım yapmayı düşündünüz mü? Yakında Özlem Süer imzalı çocuk tasarımları görebilecek miyiz?

Tacım’ın gardrobunda tabiiki çok sayıda Özlem Süer var. Gülin Özen Tacım’ın moda tasarımcısı. Üniversitede asistan yıllarımda Gülin öğrencimizdi. O zamanda harikaydı. Şimdi çocukların dünyası için muhteşem bir masal perisi. Tacım Nişantaşı’nda ona gitmeyi orda zaman geçirmeyi çok seviyor.

Yakın gelecekte de marka işbirliklerinize dair güzel haberler alacak mıyız? Dört gözle bekleyeceğimiz proje yolda mı?

Yurtdışı çok iyi gidiyor, dünyada 150 noktada satıyoruz. Yurtiçinde mağazalaşmayı çok sevdik. İş birlikleride çok heyecan verici projeler var. Muhakkak paylaşacağım seninle Yeşim’ciğim.

Tasarımlarını en çok kimin üzerinde görmek istersin? Biliyorsun ben hep Angelina Jolie Özlem Süer tasarımı bir elbise ile Oscar törenine gitsin istiyorum 🙂

Babam bir Sophia Loren hayranıydı. Onu tutkuyla beğenirim bu yüzden. Tilda Swinton’da çok muhteşem olurdu. Türkiye’de giydirmek istediğim çoğu kişiyi giydirdim. Bazen sokakta çok etkilendiğim kişiler oluyor. Zor tutuyorum kendimi gidip çekim yapalım demek için. Çok hoş, karekterli hanımlar var aslında.

YSM İphone

YSM İphone

 

Daha çok soru sorabilirdim ama  Ben yaşadığım, sıcak samimi muhteşem Özlem Süer’i sizlere anlatmak istedim. 

Benim için Özlem, Türkiye’de moda ve tasarım dünyasında “Romantizmin Kraliçesi” Sizce de haksız mıyım?

YSM- Fotoblogger

5 Yorum
 • Ayca
  30 Ocak 2017 saat 23:01

  Internetten alisveris yapmak en buyuk zevklerimden biri 😀 Uzun bir suredir internetten alisveris yapmama ragmen en cok unuttugum sey kargolanma tarihine bakmak… Hic acilen gelmesi gerekmedi ama artik dikkat etmeye baslamam gerekiyor 😀

 • Yeşim MUTLU
  31 Ocak 2017 saat 06:44

  Sevgili Ayça, Kargo süresi bana göre de önemli. Bazen hemen gelsin istiyorum ama bakıyorum epey zaman koyuyor o zaman almaktan vazgeçtiğim oluyor. Sevgiler YSM

 • Ramazan Cekic
  01 Şubat 2017 saat 18:40

  Blogun cok doyurucu basarilarinin devamini dilerim .yesim mutlu

 • Yeşim MUTLU
  03 Şubat 2017 saat 18:39

  Çok teşekkür ederim Ramazan Bey, sizden bu yorumu almak çok değerli.

 • AvmSepetim.Net
  11 Ağustos 2017 saat 08:33

  Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş.

Yorum Yazın