Trafikte Kadın Sürücüysen Vay Haline!

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgiye göre Türkiye’deki ehliyetli kadın sürücü sayısı, son 10 yılda yüzde 6,8 artarak 5 milyon 917 bine ulaşmış.

Trafikte kadın sürücü sayısı artmasına rağmen kadın sürücüye bakış açısı nedense hiç değişmiyor. Ön yargı büyük “kadınsa iyi araç kullanamaz”

18 yaşımdan bu yana araç kullanıyorum. İyi bir sürücü olduğumu söylemek isterim. Genç olsaydım ralli pilotu olabilirdim ama artık sanmıyorum. Her zaman araç  kullanmayı sevdim, İstanbul trafiği olmasa çok daha fazla severdim. Ama artık trafik bunaltıyor.

Bir kadın olarak trafikte ve hayatın içinde yaşadıklarımı akıl almıyor. Maalesef kadın sürücüysen:

  • Akan trafikte dahi sıkıştırılırsın.
  • Sarı ışık yansa korna seslerine boğulursun.
  • Park etmek için beklersin arkadan biri hızla gelir ve beklediğin yere park eder.
  • Park ederken sanki sen hiç anlamazsın “gel gel, sağ yap, sol yap “lafları yükselir.
  • Arabanızı sollayıp önünüze atlayanlara sıklıkla rastlarsınız.
  • Yan şeride geçmek için sinyal verdiğinizde arkada kalan araç yol vermek yerine gaza basar.
  • Önündeki araçla takip mesafeni korumaya çalıştığın halde arkadan gelen araç tamponuna kadar yaklaşır 🙂 gibi maddeleri çoğaltmak mümkün.

Şu ana kadar üç ya da dört minik hasar dışında kimsenin arabasına çarpmadım. Ama bendeniz de kaza mıknatısı olsa gerek üç kez aracım park halindeyken arabama çarpıldı. Çarpan bulunamadı.

Son beş yılda tam 15 kez arabama çarptılar. Sigorta şirketim son iki yıldır  beni sigortalamıyor. Sebep yüksek riskli olmam. Bu durum da hep kendimi sorguladım ben mi kazaya sebebiyet veriyorum? Düşündükçe canım sıkılıyor çünkü hepsini yeniden yaşıyorum. En son yaşadığım kaza da yola çıkmak için durmuş halde beklerken (0 km hız) soldan bir araç gelip bana çarptı. Bana çarpan kişi “sola yola bakıyordum sizi görmedim “ dedi. Yahu nasıl görülmem ! Ama görülmeyince görülmüyor işte.

Bütün kazalarda arabama çarpan erkek sürücüler %100 hatalıydı. ( üç kez park halinde arabama çarpanlar kim bilemediğim için cinsiyetsiz olarak algılayın lütfen) Çarpanlar arasında hiç kadın yok ! Yani kadın sürücü olmakla erkek sürücü olmak ve kaza yapmak arasında mantık yok. Bir çok yerde tam tersi söylense de ben buna katılmıyorum.

Normal seyir halinde trafikte giderken yaşadığım kazaları ve bende yarattığı kalp çarpıntılarını düşününce bugün araba kullanıyor olmam bile hala deli cesareti 🙂 

Kazasız günler dilerim

YSM

28 Ocak 2016 otoruyasi.com köşe yazım 🙂 

Yorum yok

Yorum Yazın