Periscope nedir ? Ne işe yarar , Nasıl kullanılıyor?

Tam bir hafta oldu Periscope ile tanışalı. İlk başta anlamaya çalışmak için biraz çaba göstersem de şimdi çok eğlendiğimi söylemek isterim. Periscope hesabımı açtığımda sadece arkadaşım Merve Özaytekin’in kullanıyor olmasını görmek çok şaşırtmadı beni. Kullanmaya başladığım günün hemen ertesi günü instagramda paylaştıktan sonra belkide tesadüf bir çok arkadaşım periscope kullanmaya başladı. Şu an 120 kişi yayınlarımı takip ediyor.

Periscope nedir peki?

#Periscope  Twitter’ın canlı yayın odaklı yeni uygulaması. Periscope uygulamasına Twitter üyeliğiniz ile kayıt olduktan sonra takipçileriniz ile yaşadığınız anı canlı bir şekilde paylaşabiliyorsunuz. Eşzamanlı olarak Periscope, canlı yayınınıza yorum yapma, beğeni düzeyini gösterme, yeniden oynatma ve çeşitli ifadeler gönderme gibi içerikler sunuyor. Yani Periscope Twitter’in canlı yayın hali 🙂

E hadi YSM Periscope uygulamasını yükledik ne işe yarar derseniz açıklayayım. Akıllı telefonunuz ile o an çevrenizde olup biteni arkadaşlarınızla veya tüm dünya ile paylaşabilirsiniz. Bu arada uygulama henüz Androidde yok 🙁

Periscope ile yapılan canlı yayınlar tüm kişiler tarafından görülebiliyor. Ama arzu ederseniz Periscope  ile yapılan canlı yayınları gizlemeniz mümkün. Canlı yayına başladığınızda takipçileriniz otomatik olarak bir bildirim alıyor. Bildirimleri kapatmanız da mümkün. Geçen gece açık kalmış sıçradım bildirim sesiyle. Bu sebeple kapatmak daha akıllıca bana göre 🙂 Arkadaşlarınız ya da diğer kişiler canlı yayınlarına da sizi davet edebiliyor.
periscope3yesimmutlu
Bu sabah ki yayınımda “Periscope Nasıl kullanılır?” diye  en çok sorulunca  bu yazıyı yazmaya karar verdim 🙂 
App Store da  en popüler uygulama olarak Periscope karşınıza çıkıyor. Öncelikle telefonunuza indirin. Bir Periscope hesabı oluşturun. (Twitter hesabınız otomatik olarak senkronize oluyor)
 • Periscope ‘u açın.
 • Periscope uygulamasında alt ortada bulunan Kamera simgesine dokunarak Broadcast Tab sekmesini açın.
 • Canlı yayınınıza bir ad, bir açıklama girin. Bu açıklama canlı yayınınızı tanımlayan bir açıklama olsun.
 • Konumunuzu belirten konum ayarları (Location Settins)nı ayarlayabilirsiniz.
 • Ayrıca canlı yayının gizli (private) veya genel olmasını sağlayacak simgeleri göreceksiniz.
 • Start Broadcast dokunarak canlı yayına başlayabilirsiniz.
 • Yayına başladığınızda anda “Live” yazısı belirecek. Eğer ekrana 2 kere tıklarsanız telefonunuzun ön kamerasına geçiş yaparsınız. Sağ alttada sizi o anda kaç kişi izliyor görebilirsiniz.
 • Yayını bitirmek istediğinizde ekranın üst kısmına dokunup “Stop Broadcast” demeniz yeterli. Yayın bitince videonuzu  telefonunuza da kaydedebilirsiniz.
Yayın yapmak bu kadar kolay.
periscopeyesimmutlublog
Diğer minik detaylar ise altta en solda televizyon şeklinde simde o anki canlı yayınları gösteriyor (LİVE) En sağdaki simge (people) ise sizin hesabınızı gösteriyor. Takipçilerinizi ve takip ettiklerinizi görebiliyorsunuz. Yine aynı simge kişileri aramanızı da sağlıyor.  Twitter arkadaşlarınızı eklemek isterseniz de burada sıralı şekilde görebiliyorsunuz.
Canlı yayınınız bol olsun.
YSM
2 Yorum
 • melis tezcan
  04 Nisan 2015 saat 11:45

  Keske android uyumlu olsaydi

 • Yeşim MUTLU
  05 Nisan 2015 saat 10:31

  Meliscim,
  Yakında yaparlar diye düşünüyorum
  🙂
  Mutlu pazarlar

Yorum Yazın