Periscope çok güzel gelsene..

21 Nisan 2015 benimgibi.com Selfie Bakanı “Periscope çok güzel gelsene” başlıklı yazım  🙂

Periscope çok güzel gelsene.. 

Periscope canlı yayın yapma imkanı sağlayan twitter tabanlı bir uygulama.  Periscope uygulamasına Twitter üyeliğiniz ile kayıt olduktan sonra takipçileriniz ile yaşadığınız anı canlı bir şekilde paylaşabiliyorsunuz.

Eşzamanlı olarak Periscope, canlı yayınınıza yorum yapma, beğeni düzeyini gösterme, yeniden oynatma ve çeşitli ifadeler gönderme gibi içerikler sunuyor. Yani Periscope Twitter’in canlı yayın hali. Daha da merak ederseniz buradan okuyabilirsiniz. Detaylı bir şekilde kullanmaya başladığım süreçte yazmıştım.

Siyasinden sanatçısına herkes periscopedan yayın yapıyor. Etrafınızdaki üç kişiden biri kullanmıyorsa bilin ki kesin android kullanıcısıdır. Çünkü Periscope henüz android de yok. Şu anda sadece iOS destekli cihazlarda kulanılabiliyor.

Periscope ilk kullandığım günden bu yana keyifle takip ettiğim kişiler var. Bazı takip ettiğim kişileri de takip bırakmaya başladım…

İlk günler de sadece bir arkadaşım periscopetayken şimdi hemen herkes orada. Çok yakında markalar için yeni bir PR kanalı olacağı kesin. Ama en çok ilgiyi sanatçıların ve popüler kişilerin aldığı ortada.

Cem Yılmaz’ın yayın yaptığı anda yayını izleyen biri olarak çok şaşırmıştım. Malum Cem Yılmaz sosyal medya da az ama öz bulunur. Şu an 60 binden fazla takipçisi ve beğenisi var. En yakın sırada Demet Akalın onu izliyor. Demet Akalın Periscopeta da Instagram kadar başarılı olur kesin. Sayesinde sayfama beklerim mesajlarına doyduk .

Periscope’un daha geniş kitlelere ulaşmasını herkes bekliyor. En azından android kullanıcılarının isteği bu yönde. İlk kullandığım günden bu yana da kendini geliştiriyor Periscope. Dünyanın her yerinden farklı yaşamları canlı izlemek hiçte fena olmuyor.

Lakin şu var ki Türkiye kitlesine baktığınızda bir yayın yaptığınızda (burada kadın kullanıcı olduğum için bu söylemlere maruz kaldığım için bunları yazıyorum) yüzünü göstersene,  meme açsana , yaş kaç , neredensin vb gibi klasik geyikleri ve kötü yaklaşımları görmek mümkün. Neyseki istemediğiniz kullanıcıları anında engelleyebiliyorsunuz bu güzel bir özellik.

Arkadaşım Sarı Şeker Sema’ya Periscope yükle kimse kullanmıyor sen radyocusun yayın yaparsın dediğimde diğer radyoların bu kadar hızlı davranacağını bilmiyordum. Power Chat Zone geçtiğimiz haftadan bu yana inanılmaz paylaşımlar yapıyor. Bu da sadece sesini duyduğunuz kişilerin arka planda neler olduğunu anlatması adına güzel oluyor.

İrfan Değirmenci Periscope’u çok etkin kullanan bir diğer kişi.  Sabah haberlerinde olduğu kadar Periscope yayını da çok keyifli. 
Asıl beni şaşırtan siyasilerin periscope kullanımı oldu. Başbakan Davutoğlu’nun makam aracından halkı selamladığı anları periscopeta yayınladılar. Seçimler yaklaşırken bir çok siyasi periscope aktif kullanacaktır diye düşünüyorum. Tabiki olası bir durum ortaya çıkıp yasaklanmazsa malum seçim yasakları denebilir.

Velhasıl hiç derdimiz kalmamış gibi son eğlencemiz Periscope. Bir de herkeste star egosu var ki sormayın. Kalpler kalpler sizin olsun.

YSM  

periscopecokguzelgelseneyesimmutlu

 

Yorum yok

Yorum Yazın