İlişkilerde Sosyal Medyayı Nasıl Yönetmeliyiz?

Son iki haftadır hayatım pek karışık. Kayak kursu, karne tatili, çocuklara program yap derken yazımı yazamadım. Öncelikle sizlerden özür diliyorum.

Her hafta yazmak bana iyi geliyor. Yazamadığım zaman da yazamadığım yazı için stres olan bir kadınım ben. Ne olursa olsun yazmalıyım.

Şartlar bazen umduğunuz gibi gitmiyor. Mesela bu yazıyı cumartesi günü İstanbul’a dönerken yolda yazarım diyordum. Lodos nedeniyle hava ve deniz ulaşımı iptal olunca planlarım iptal oldu.
Tüm pazar günü direksiyon sallamak deyimi var ya aynen öyle dokuz saat araç kullanarak geçirdim. Yine yazmaya fırsatım olmadı.  Bugün biraz kendime geldim. İşte sizlerleyim…

Yazıya başlamadan önce selfie ile ilgili bir konu vardı aklımda. “Samimiyet ve selfie”  ile ilgili bir yazı yazacaktım.

Lakin e-postalarımı okuyup düzenlerken gelen postaların yüzde 80’ninin “14 Şubat Sevgililer Günü ” ile ilgili olduğunu görünce “İlişkiler ve Sosyal Medya” ne alemde ? Sosyal medya İlişkimizi mahvediyor mu? diye düşünmeye başladım. Sonra ee hadi bunu yazayım dedim.

Okuyacağınız satırlarda bunun etkisi. Hazırsanız yazıyorum…

Açık sözlü olayım iğneyi önce kendine çuvaldızı başkasına batırmak gerekir. Benim sosyal medya yüzünden çok başım ağrıdı. Zaman zaman hatalar yaptım. Sosyal medyayı idare edeceğim diye kendimi kaybettim ama o zamanlar çoktan geçti.  Zaten blogumda da konuyla ilgili yazılar yazdım. Size de püf noktalarını her yerde dile getiriyor ve zaman zaman yazıyorum. Benim bakışım ve sözüm net: “Sosyal medya sizi yönetmesin , siz sosyal medyayı yönetin.” 

Her şey iyi hoş peki “İlişkilerde Sosyal Medyayı nasıl yönetmeliyiz?

Benim fikrime göre sosyal medya siteleri ve partnerinizin profillerine bakmak artık günümüzün modern ilişkilerinin bir gerçeği ve bu patolojik sayılmamalı.
Partnerler beraber konuşarak belli sitelerin onları nasıl hissettirdiğini konuşabilir ve birbirlerinin duygularına saygılı olabilir.

Naçizane önerilerim: 

1. Partnerinizle (eşiniz, sevgiliniz, hayat arkadaşınız her kimse) açık bir şekilde onların sosyal medyayı nasıl idare etmelerini istediğinizi konuşun.

Bu Twitter, Facebook, Instagram ya da diğer uygulamalar ve siteler için geçerli olabilir.  Siz neleri kabul edebileceğinizi açıklayın. Aynı zamanda partnerinizin sosyal ağ sitelerini nasıl kullanmayı planladığını öğrenin.

2. Sizi rahatsız eden bir şey bulursanız bunun hakkında dürüst olun sormaktan çekinmeyin. Mesela partneriniz hala bir randevulaşma sitesinde aktifse onlarla direkt bir şekilde konuşun onları yargılamadan sizi neleri rahatsız ettiğini açıklayın.

3. Hissettikleriniz için kendinizi yargılamayın. Partnerinizin ağlardaki profilini kontrol ederken suçlu hissetmeyin bu herkes arasında görünen gayet ortak bir davranış. Partnerinizi kontrol etmek kendinizde bir şüphe ya da kontrol uyandırmamalı. Bu davranış partnerinizin hayatına bağlanma isteğidir ve doğal bir istektir. Önemli olan bu konuşmaları bir yargı ya da suç olmadan yapmak çok önemlidir.

4. Küçük mimiklerin büyük anlamları olabileceğinin farkında olun. Bu yüzden partnerinizle sosyal medya hakkında konuşmanın yazışmaktan daha önemli olacağının farkına varın. Sosyal medya ile ilgili tartışmanız varsa mutlaka yüz yüze konuşun yazarak yapmayın.

5. Kişisel ve toplumsal yaşantınızın görünümünde değişiklikler olabileceğinin farkına varın ve bu iki katmanın birbirini etkileyeceğini unutmayın. Görüntü gerçekten de farklı olsa bile bu görüntünün partnerinizin duygu ve reaksiyonlarını gerçek bir şekilde etkileyebileceğinin farkına varın.

6.Kendinize sorun. Konuşmanız gerçekten sosyal medya hakkında mı yoksa ilişkinizdeki daha derin bir konuyla mı alakalı. Belki sosyal medya sorununuz partnerinizle alakalı başka direkt olmayan bir sorundan çıkıyordur bunu sorgulayın.

7. Sosyal medya ile ilgili size nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de aynı şekilde davranın. Bu hayatın her alanında geçerli o da başka konu olsun…

Sizin de çok iyi bildiği gibi maalesef günümüzde sosyal medya sitelerini yönetmek her hangi bir ilişkiyi yönetmek, bir iletişimi yönetmek gibi oldu.

Bana göre hayatınızda sosyal medyadan sakınmak yerine sosyal medyanın altında yatan düşünce ve iletişim problemlerine göz atın. Samimi olun ve gerçeklerden kaçmayın.

Aşk ile kalın,

YSM

YSM’İn notu: 03 Şubat 2015 benimgibi.com Selfie Bakanı “İlişkilerde sosyal medyayı nasıl yönetmeliyiz?” başlıklı yazımdır.

İlişkilerde sosyal medyayı nasıl yönetmeliyiz (1)

2 Yorum
 • Figiligiz
  04 Şubat 2015 saat 20:11

  Yine çok güzel ve gerekli bir konu üzerinde şahane bir yazı yazmışsın. Benim de deneme-yanılma yolu ile bulduğum doğrular var yazdıklarında. Özelliklere gençlerin okuması lazım bu tavsiyeleri. Eline sağlık

 • Yeşim MUTLU
  05 Şubat 2015 saat 16:47

  Çok teşekkürler Filizcim,
  Bildiklerimi ya da aldığım dersleri kendimce anlatmaya çalışıyorum
  Çok teşekkürler
  🙂

Yorum Yazın