Hipp Türkiye Pazarlama Müdürü Sayime Emine Arslan ile Röportajdaydık!.

Bir marka düşünün, dünyaca ünlü. Ününü de en doğal ürünlerle sürdürmeye devam ediyor. Üstüne üstlük ben daha doğmadan önce kafayı organiğe takmış. 1950’li yıllardan bu yana  organik hammadde işleyicisi Alman markası HiPP‘ten bahsediyorum. Hipp’i bir çok anne biliyor. Maya Su zamanına ürünleri yetişemedi. Ama Mira için bu organik ürünlerden faydalandık. Şirketin felsefesi , doğa ile uyum içinde üstün kaliteli ürünler yapmak olunca insan merak ettiklerini sormak istiyor. YSM olarak soran, sorgulayan bir yapım var. Öyle her ürünü pat diye kullanmam, kullandığım ürünler gerçekten benim ve ailem için değerlidir. Çevreye saygısından, çalışanlarının memnuniyetine kadar sorguladığım çok olur. Bundan yıllar önce bir süt markasının “doğal süt üretmek için bir çiftlik kurduğunu serbest dolaşan ineklerden süt elde ettiklerini “ söylediklerini ve benim kendilerine ” peki yedikleri otlar ve tarlalarda organik mi? Organik sayılabilmesi için kaç yıl gerekiyor biliyor musunuz?” diye sorduğum da “biz var olan tarlaları kullandık” cevabı aldığımı dün gibi hatırlarım. Zaten o süt markası da şimdilerde yok. Demek ki sürdürebilirlik en baştan olmamış 🙁

IMG_0188 kopya

Sayime Emine Arslan, Mustafa Karık, Mehmet Ustaoğlu, Selina Toplayıcı, Zeynep Kazan, YSM

Her neyse konumuz süt vb değil. Doğal ve organik ayrımı yapmak adına işin uzmanına HiPP Pazarlama Müdürü Emine Arslan’a sorular sordum. Tüm samimiyetiyle cevapladı. Sevgili Mehmet Ustaoğlu’da uzun yıllardır Hipp ailesinin bir parçası olarak bana bu röportajı organize etti. Hipp Türkiye’nin ofisinde beni ağırladılar.  Hem çekim yaptık hem de sohbet ettik.Bir de süpriz yaptılar; sevgili Mehmet’in doğum gününü kutladık. Buradan Hipp Ülke Müdürü Mustafa Karık, HiPP Pazarlama Müdürü Emine Arslan, Selina Toplayıcı, Zeynep Kazan’a  çok teşekkür ederim. 

YSM
SayimeEmineArslan

YSM Photo Blog okuyucuları için sizi tanıyalım? Sayime Emine Arslan kimdir?

1981 Ceyhan/Adana ‘da doğdum. Ortaokul ve liseyi Adana ve İstanbul ‘da okudum. Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun oldum. Mezuniyet sonrası ithalat-ihracat ile başlayan çalışma hayatını, beslenme destekleri ve 2009 yılından itibaren HiPP ailesi ile sürdürmekteyim.  Tügider ve Bebesad gibi derneklerde gıda mevzuatı ile ilgili çalışmalar yürütmekteyim. 

Hipp ile yollarınız nasıl kesişti? Bu firmada çalışmak hayaliniz miydi?

Çalışma hayatına başladığım yıllarda mutlaka gıda sektöründe çalışmak istediğime karar vermiştim fakat hayalimdeki işi bulmak zaman aldı biraz☺ Firmanın ilanını tam bir tesadüf ile fark ettim ve hemen başvurdum. 7. Yılımı tamamlamak üzereyim ve yılların nasıl geçtiğini bile hesap etmeden büyük bir keyifle çalışıyorum. Aradığım firmayı biraz rötarlı olsa da buldum☺

Anne bebek konusu olunca doğal ve organik kelimeleri havada uçuyor. Tam olarak bunu bize anlatır mısınız? 

Söz konusu en değerli varlıklarımız olunca haliyle kavramlar hakkında yorum yapanların sayısı da artıyor. Doğal ürün katkı, koruyucu kullanılmadan üretilen üründür. Herhangi bir kontrol işlemi, sertifikasyon gibi süreçlerden geçmez. Organik gıda; yetiştirilmesinden işlenmesine kadar her aşamasının kontrollü ve sertifikalı olduğu GDO( Genetiği değiştirilmiş organizma) içermeyen, katkı, koruyucu, renklendirici, pestisit kullanılmayan hayvansal ve bitkisel ürünlerdir.

Hipporganik

Her organik ; organik midir?

İnsanlar organik ne demek bilmeyince az organik, en organik, işde bu organik, daha da organik gibi ifadeler kullanıyor. Adı organik olan tüm gıdalar tabi organik’dir. Tabiki en önemli şart organik olmanın kurallarını yerine getirmiş olmasıdır. Ürünler üzerinde sertifikalarının olmasına dikkat edilmesidir.

Bir ürünün organik olabilmesi için hangi özelliklere , sertifikalara sahip olması gerekiyor?

Ürün üzerinde mutlaka sertifikasyon kuruluşunun logosu ve Türkiyede satışı yapıldığı için T.C. Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ait Organik Tarım logosu bulunmak zorundadır. Buna ilaveten ürünler eğer ithal ise ve Avrupa Birliği ülkelerinde üretilmişse Avrupa Birliği Organik Tarım logosu da bulunur.

Türkiye’de paketli ürünlerde yetişkin tüketimine uygun olarak hazırlanmış ürünlerin çocuk beslenmesinde kullandığından bahsettiniz. Yetişkin ve çocuk tebliğlerini biraz açıklar mısınız, ne gibi farklar olabilir?

En değerli varlığımız çocuklarımız, bebeklikten çocukluğa geçerken günlük beslenme gereksinimleri değişiklik gösterir. Yetişkin ürünü olarak üretilmiş ürünlerin enerji değeri, tuz, şeker ve vitamin mineral miktarı çocuklardan çok farklıdır. Özellikle doğumdan itibaren ilk 3 yıl bebek ve çocuk beslenmesinde bağışıklığın gelişmesinde çok önemlidir. Direk bebek ve küçük çocuk ek gıdası tebliğine göre üretilmiş özel ürünleri kullanmak da bu sebeple çok önemlidir.

SayimeEmineArslan2

Hipp olarak çevreye bakışınız nasıl? CO2 salınımından , güneş enerjisi kullanımına üretimde neler yapıyorsunuz?

HİPP olarak, organik ürün üretmek bebekler için alerji riskini minimize etmenin dışında çevreye verilen değer için de çok önemlidir. Özellikle çocuklarımıza iyi bir gelecek sunabilmek için sürdürülebilirlik için mümkün olduğunca elimizden geleni yapıyoruz ve konuyla ilgili çalışanlarımız başta olmak üzere kullanıcılarımızı da bilgilendirmeye çalışıyoruz. Örneğin birçok üretim tesisimiz CO2 salınımı sıfır tesislerde üretiliyor. Üretim binalarımızda ve bazı tesislerde güneş enerjisi kullanıyoruz, atıklarımız ayırıştırıyor ve topluyoruz. Ürünlerin taşınması için çevreye daha az zarar veren taşıma yöntemlerini yaygınlaştırıyoruz. Çalışanlarımızla çevreyi korumaya yönelik projeler yürütüyoruz. HİPP için yaşanabilir bir çevre çocuklarımıza vereceğimiz en önemli hediyedir.

Hipp ürünlerinde beslenme dışında kozmetik olarak yakın gelecekte neler göreceğiz?

Mevcut ürün gamımızda yaklaşık bir yılı aşkın bir süredir Pişik kremi, Bebek şampuanı, Bebek bakım yağı, Nemlendirici krem, ıslak mendil, güneş koruyucu krem, çocuklar için el yıkama köpüğü ve banyo köpüğü ürünlerimiz mevcut. Yakın gelecekte de yine bebeklerin ve çocukların ihtiyacı olan mevcut ürün gamımız gibi PEG ve Parabensiz ürünler tüketiciler ile buluşacak. Süprizler HİPP kullanıcılarını bekliyor☺

Hamilelik, bebek ve diğer konularda en beğendiğiniz Hipp ürününü öğrenebilir miyiz?

Aslında HiPP’in her ürünü birbirinden değerli benim için. Ama tabi kişisel olarak favorilerim var.  Bebekler için organik elma suyu ile tatlandırılmış ilave şeker içermeyen organik elmalı bebek gofreti, benim için de tatlı ihtiyacımı bastıran bir atıştırmalık. Bunun dışında yine Organik meyveli barımız da tatlı ihtiyacım için favorim. Konu bebeklere gelirse eğer bebeğim olur da sütüm yetersiz olursa Organik Combiotic Devam sütleri ,anne sütünden izole ettiğimiz probiyotik bakteri içeren ve bu bakterilerin günlük besin ihtiyacı yine laktozdan elde ettiğimiz  prebiyotik lifleri içeren klinik araştırması da olan bir ürün. Böyle ürün anlatmaya devam edersem her biri için birden fazla hem beslenme hem de fonksiyonel birçok özellik sıralarım aslında. İlk 3 ile bitireyim sorunuzun cevabını.

sayimeeminearslan3

İşinizi çok severek ve böyle özel bir konuda çok başarılı yaptığınız ortada. Eğer bu işi yapmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

Çok teşekkürler. Aslında işimi gerçekten çok sevdiğim için başka ne yapsam diye düşünmüyorum. Sadece üniversite yıllarımda hayalimde “Beyin Cerrahı”  olmak vardı. Şu an işimden ve mesleğimden son derece mutluyum.  

Sayime Emine Arslan

7 Yorum
 • elif bademlebuduk
  27 Ekim 2015 saat 13:54

  hipp bisküvilerini ve meyve pürelerini badem çok sevmişti,
  umarım kardeşi de sever 🙂

 • Gülşah
  27 Ekim 2015 saat 15:30

  Hipp in organik bisküvileri bizim evin vazgecilmezleri arasında çocuklardan cok kendim tüketiyorum ama neyse 🙂

 • Yeşim MUTLU
  27 Ekim 2015 saat 15:57

  Evet evet ben de bayılıyorum o bisküvilere. Ama meyvalı barı da son günlerde ara öğün oldu Afiyet olsun 🙂

 • Yeşim MUTLU
  27 Ekim 2015 saat 15:58

  Evet evet umarım o da sever ne mutlu ki gerçek organik ürünleri tadacak 🙂

 • hakan
  13 Kasım 2015 saat 14:41

  bayanların birşeyleri başarması kadar gurur verici hiçbirşey yoktur ..Bu başarılar Türkiyeyi ileri götürür.

 • Yeşim MUTLU
  13 Kasım 2015 saat 17:00

  Teşekkürler

 • Yeşim MUTLU
  13 Kasım 2015 saat 17:00

  Teşekkürler

Yorum Yazın