Gizlenmiş Lezzet Bahçesi: Maya Bozcaada

-

Bu yaz tatilimizi zaman makinası diye tanımlıyorum . 2000 yılından bu yana sürekli geldiğim, hayatımda çok sevdiğim yer Bozcaaada’yım. Doğal olarak anılarımda yaşayan tenha ada hallerini, eski mekanları ve sadeliğini özlüyorum . Son yıllarda gözde bir tatil yeri haline gelen Bozcaada’nın popülerliği  her geçen gün  daha da artıyor. Doğal olarak değişim yaşanıyor.

Çocukluğumda yer eden bu özel yeri bir Ada’lı gibi yaşayamıyor olsam da benim için değeri büyük. Eskiden herkes güzelliklerini görsün, bilsin, yaşasın ve unutulmaz anıları olsun isterdim. Bu kez bu düşüncelerim tamamen değişmiş durumda. Ardı ardına çıkan haberlerin, lezzet kaşiflerinin, dergilerin, çekilen film, klip ve instagramın etkisiyle artık bilmeyeni yok. Daha da bilinirliği artacaktır. Bir Ada düşünün ki tüm mekanlarında etiket (hashtag) olsun. Ne demek istediğim başka bir yazının konusu bu arada.

Daha önce lezzetini yaşayamadığım yerleri ben de keşfetmek istiyorum. Bu yazıyı yazarken de Maya Bozcaada’nın sahibi şef Selçuk Aykan’ın sözleri kulaklarımda çınlıyor. Selçuk Aykan, Maya Bozcaada’nın haberinin yapılmasını istemiyor. Kendisine kendi gözüme takılan yerleri yazmaktan ne kadar mutlu olduğumu ve arkadaşlarımın bu eşsiz lezzetleri tatmam gerektiğini söyledim. İkna olduğunu hiç sanmam. Oysa Maya Bozcaada fazlasıyla yazılmayı hak ediyor. Zaten yolu buraya düşen ve benzersiz tatlarına ortak olanlar ne demek istediğimi bilirler.

mayabozcaadayesimmutlu2
YSM İphone ile çekildi

Maya Bozcaada’ya gitmek bile başlı başına bir olay. Bir de Adayı bilmiyorsanız bulmanız biraz daha zaman alabilir. Her ne kadar konum vb paylaşıyor olsalar da hiç bir yerde tabelasını göremezsiniz. Ada’yı avuç içi gibi bilen bendeniz dahi zor bulduysam sizin vay halinize. Maya Bozcaada sınırlı kapasitesi olan bir bağ evi. Şef Aykan bu evde yaşıyor. Doğal olarak kendi hayat enerjisi yansımış. Şef Selçuk Aykan rezervasyonsuz kimseyi kabul etmiyor. İster kahvaltı, ister kahve , ev yapımı şarap içimi ister yemek gitmeden önce mutlaka detaylı bilgi almanız ve rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Şanslı günümüzdeyiz ki kahve içmek için uğrayacağımızı söylediğimiz de bizi kabul ediyorlar. Lakin iş kahve içmekle kalmıyor. Ekmeğini, peynirlerini, bahçeden kopmuş pesto soslu domateslerini, tatlılarını yemeden , ev yapımı şarabını içmeden bu gizli yerden ayrılamıyoruz.  Selçuk Aykan mekanı için oldukça titizleniyor. Ama disipline olmamış her mekan bana göre bir dönem sonra hep ruhunu kaybediyor. Maya Bozcaada’nın yıllarca süren bir hikayesi olacağı kesin.

IMG_6057
YSM İphone ile çekildi

 

Maya Bozcaada’da kahvaltı, kahve keyfi, akşam yemeği ya da özel organizasyonlarda buluşabilirsiniz. Ama çat kapı gelip yemek pişmesini yumurta kırılmasını beklemeyin. Çünkü orası yemeği sanata dönüştürenlerin buluşma noktası. Ayrıca belirli prensipleri olan ve sizi şaşırtan şımartan bir yer burası.

mayabozcaada5
YSM İphone ile çekildi

 

Mira, Maya Su, Melis ve Berrak ile ard arda gelen lezzetlere dayanabilmemiz mümkün olmadı. Miniklerin ekmek elinde defalarca ceviz, üzüm istemesi 🙂 Maya Bozcaada’nın miskin kedileri, bağlardan üzüm koparıp yemeleri , etrafta keyifle koşturmaları daha ne olsun benim için.

mayabozcaadayesimmutlu
YSM İphone ile çekildi

Şarap ev yapımı, ekmek ev yapımı, peynirler ev yapımı, yemekler ev yapımı dalından kopan lezzetler.

İşin ironik yanları. Selçuk Bey’den İstanbul’a ekmek göndermelerini istenmesi. Oysa haftada otuz ekmek çıkıyormuş . İstanbul’da iki yere gönderiyormuş gitsinler oradan alsınlar diyor.  Hoş Bozcaada’nın zaten ekşi mayalı ekmek yapan harika bir yeri var o da başka yazı konusu 🙂 Değişimle birlikte güzel yerlerde geliyor şükür.

mayabozcaadayesimmutlu3
karadut soslu cheesecake ve meyveli muhallebi yedik biz 🙂

 

Kahve için uğradığımız mekandan başka bir akşam gelmek üzere ayrılıyoruz. Tadına bakamadığımız lezzetler küser sonra.. Hayatı kutlamak lazım burada. Çocuk dostu mekan olduğunu da yazmadan geçmemeliyim. Bir çok yer çok çocuğa burun kıvırıp tek çocuk varsa kabul halindeyken bu konuda da rahatlık var burada.

mayabozcaadayesimmutlu5
Fotoğraf  Melis Kösoğlu

Farklı lezzetlerin peşindeyseniz, süprizlere açıksanız Maya Bozcaada doğru adres. Ama tek şartla. Rezervasyonsuz asla 🙂

YSM

Maya Bozcaada
www.mayabozcaada.com
0286-697-8050 // 0532-421-7795

ysmselcukaykanmayabozcaada
Fotoğraf  Melis Kösoğlu

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

popüler kategoriler

4 YORUMLAR

  1. Heredot’un dediği gibi Tanrı insanlar mutlu olsun diye Bozcaada’yı yaratmış. Herkesin gidip görmesi gereken yerlerden.

  2. Ya ne kadar özledim bilseniz, burda staj yapmıştım, tam merkezde el yapımı şarap satan bi amca vardı Bozcada denince hep aklıma o gelir 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yorumlar