Görgüsüzlük Ne Zaman Moda Oldu?

Son yıllarda sosyal medyanın hayatımızda  yeri apaçık ortada. Sosyal medyada paylaşmak adına yapılan çok durum /  paylaşım maalesef “görgüsüz” dediğimiz kavramı da değiştirdi. Artık görgüsüzlük moda!

Eskiden dirseğine kadar altın bilezik takan kadın, çiğ köfte yiyen insanlara görgüsüz denirken günümüzde bunlar yapılmazsa ayıp 🙂

Sosyal medyada olmazsa olmaz mutlaka paylaşılan, moda altında yapılan çok şey görgüsüzce. Bazen hiç beklemediğim insanlardan da öyle davranışlar geliyor ki vallahi ağzım açık kalıyor. Sonra da ben de mi bir gariplik var yoksa tüm gidişat bu yönde mi diye düşünüyorum. Bunun ne kadar içindeyim? Yoksa çok dışındayım da o sebeple mi yadırganıyorum gibi garip sorularla buluyorum kendimi. Sonra yok yok kalsın ben böyle iyiyim diyorum. Bu arada instagram hesabımda kahve fotoğrafı da var, yemek fotoğrafı da.  Çuvaldızı kendime batırayım önce.  Markalar tarafından güncel ürünlerine ait tarafıma gönderilen hediyeler dışında paylaşım yapmadığım içinde oh be diyorum sonra oh be 🙂

Kafayı bu duruma takınca oturdum kendimce moda olan , sürekli aynı paylaşımlarla popüler hale gelen görgüsüzlük hallerini özetledim.

Ayrıca bu yazı benim düşüncelerimi yansıtır. Kimseye ithafen yazılmamıştır 🙂 Peşinen buraya yazıyorum kimse üzerine alınmasın.

 • Eskiden yediğimiz içtiğimiz fotoğrafları paylaşmazdık. Şimdi yemek fotoğrafı paylaşmazsan ayıp !
 • Yeni alınan  arabaların  anahtarlarını paylaşmak ya da yoldan aracın markası gözüken bir fotoğraf paylaşmak
 • Mezun olunan okula ait semboller, diplomalar paylaşmak.
 • Tek taş göstermek. Gösteremiyorsak saçını başını düzelterek fotoğraflamak o taş gözükecek.
 • En güzel düğün fotoğrafı benim modunda sürekli düğün fotoğraflarını paylaşmak.
 • Pazar günleri çok eğleniyoruz geziyoruz her yerden sucuklu yumurta fotoğrafı olmazsa olmaz.
 • Hamilelik hallerinin her hali . Bebeğin ultrasonundan yoganın dibine . Hamileyim sağlıklıyım güzelim aa siz değil misiniz yoksa?
 •  Baby shower fotoğrafın yoksa sosyal medyadan değilsin.
 • Sürekli gezdiği gördüğü yerleri paylaşanlar. (bir de sadece bunun için gizli olan profili açıp kapatmalar)
 • En popüler mekanlara gidip kahve kitap fotoğrafı çekmezsen olmaz.
 • Moda bloggerı gibi giyinip #bugunnegiydim diyerek tüm detayı paylaşmak.
 • Doğum günü vb günlerde gelen çok özel hediyeleri paylaşmak ( iç çamaşırından, özel mektuplara).
 • Deniz havuz kenarında ayak, bacak fotoğrafı çekmek bakımsız da olsa  ben böyle doğalım haliyle paylaşmak .
 • Steak house dolabında  kendisi icin ayrılan etin üzerine  ismini yazdırıp sergiletmek.
 • İphone 6 fotoğrafını çekip koymak ya da mutlaka telefonu unutmuş gibi yapıp fotoğraf çekmek.
 • Çocuklar varsa beğeni almak için çocukların en maymun hallerini dahi paylaşmak.
 • Her şeyin ötesinde cenazeden fotoğraf paylaşmak.

Listeyi daha da uzatacaktım ama yazarken bile içim sıkıldı. Gerçekten ne zaman bu kadar görgüsüz olduk biz?

YSM

14 Yorum
 • ahmet kurt
  20 Mart 2015 saat 14:25

  keşke birazda kendinizi eleştirseniz

  örneğin https://instagram.com/p/z7Fdt-nG2C/

 • Yeşim MUTLU
  20 Mart 2015 saat 14:30

  İğneyi kendime sürekli batırırım . Bahsetmiş olduğunuz linke dikkat ederseniz o fotoğraf bir mimlemeye cevap olarak yazılmıştır 🙂

 • bademlebuduk elif
  20 Mart 2015 saat 14:59

  görgüsüzlük olur mu acaba diye çoğu kez iki kez düşünüyorum.
  Maddi anlamda değil elbette, sizin için çok normal, sıradan bir şey bir başkasının yüreğinde yara etmiş bir şey olabiliyor.
  Paylaşmamalı mı hiç?

 • Aylin Güneri
  20 Mart 2015 saat 15:06

  Yemek fotoğraflarına ya da gidilen yerlerin kapısında çekilen selfie’leri ben de anlamıyorum. Sadece o değil. Bir giysinin markasının gözükmesi, şapkada, çantada, ayakkabıda kocaman marka ya da logo olması, insanların reklam panosu gibi dolaşmasını da anlamıyorum. Görgüsüzlük her zaman modaydı bence değişen bir şey yok. Ama bu gibi yazılar yazmak da moda oldu. Ben TV’de sadece belgesel izlerim demek gibi… Merak edip instagram hesabınıza baktım da kahve resmi de var (markalı biskuvili), dergili, gidilen mekanın kapısında çekilen selfie de… Blogunuzu inceleyince bu yazıyla bloga haksızlık ettiğinizi düşünüyorum.

 • Chicscience
  20 Mart 2015 saat 15:17

  Harika bir yazi. Steak dolabinda isim ve cenaze noktalarinda sasirdim kaldim. Ellerine saglik

 • Yeşim MUTLU
  20 Mart 2015 saat 15:56

  Ebrucum, İstanbul’a geldiğinde sana o isimlerin yazdığı yerleri gösteririm 🙂

 • Yeşim MUTLU
  20 Mart 2015 saat 16:19

  Sevgili Aylin Hanım,
  Nazik yorumunuz ve blogumla ilgili düşünceleriniz için teşekkür ederim.
  Uzun yıllardır fotoğraf üreten, blogger olarak bir çok etkinlik ve sosyal sorumluluk projelerine imza atan , Selfie Bakanı olarak yazılar yazan, sosyal medya ile son derece iç içe olan bendenizin paylaşımlarında selfie de olur ,kahvede, markada. Bahsetmiş olduğunuz paylaşımın içeriğini okursanız o kahvenin bisküvinin paylaşılma mesajını görürsünüz. Gidilen kapıda ki fotoğrafı da incelerseniz yanımda ki kızın blogunun bu işi profesyonel yapan bir hesap olduğunu görürsünüz. Amacım açıklama yapmak değil. Sadece öz değerlendirmeyle kendime okları çevirmek. Bu yazıları yazmak da moda oldu demeniz de ince bir nüans var . İncelerseniz çok uzun yıllardır yazdığımı görürsünüz. Bu sebeple hani buralar dutluktu deyimi kullanılıyor ya blogda, instagram dutlukken güzel paylaşımlar izleyen bir kadınım. Alternatifi olsa da moda instagramı kullanmasak 🙂 Ben bu yazıları yazıyorum çünkü eleştirilmekten çekinmiyorum . Bir çok kişinin gizli kapılar ardından konuştuğu fısıldadığı duyguları ya da varsayalım benim duygularımı dile döküyorum. Şeffaf olabilmek kendin olabilmek zordur.Hayatımda her zaman olduğu gibi kendim olan paylaşımlarda takipçilerimle buluşuyorum. Sadece o popüler mekanda olmak ya da “mış gibi” yapmak için fotoğraf çekip paylaşmıyorum. Sürçü lisan ettiysem affola :=)

 • Yeşim MUTLU
  20 Mart 2015 saat 16:23

  Elifcim,
  Sosyal medya özgürdür herkes istediğini istediği gibi paylaşır. Ama inan çok eski bir kullanıcı olarak yazdıklarımla , yaşadıklarımla hikayeler anlatmaya çalışan biri olarak bazen bu tarz yazıları yazıyorum. Çünkü gerçekten hayatın içinde çok farklı durumlar var. Biz orada arkadaşlarımızla lay lay lom bir fotoğraf paylaşırken bir başka kişinin hayatı çok kötü bir anda olabilir. Hayatta her an her şey oluyor. Burada anlatmak istediğim mahremiyetin, eskiden ayıp olan değerlerin artık moda haline gelmesi yapılmazsa ayıp sayılması. Ama bu benim bakış açım. Bu sebeple ben bir değil iki kere düşünüyorum. Herkes ekndinden sorumludur. Bu sebeple sen içinden geldiği gibi paylaş lütfen.
  Çok sevgiler canım,
  YSM

 • Kübra Durak
  21 Mart 2015 saat 09:49

  Bence bunların hepsini kendiniz yapıyorsunuz. Biz de yapıyoruz.Ama bu artık görgüsüzlükten dolayı değil normal olan şeyler.Nasıl ki teknoloji şu zamanda hızla gelişiyor ve kimse buna bir anlam veremiyorsa bırakın bu gelenekler ve görgüsüzlük olan şeyler değişsin.Bilmem anlatabildim mi.Aslında bunun için yazılacak uzun bir yazı olur.özetle…
  Bir de kadın olmanız hem cinsim olmanız kendi ayakları üzerinde durmanız çok güzel bence iyi işlerde yapıyorsunuz.Bırakın artık insanları istediğini yapsınlar

 • şahika
  21 Mart 2015 saat 10:24

  O kadar haklısınız ki Yeşim hanım… Geçen günler de sırf bu yüzden instagram uygulamasını sildim.. Ama tabi daha fazla dayanamadım, yükledim:( Bu gidişat hiç hoşuma gitmiyor ama malesef böyle gidiyor.. Sevgiler..

 • Yeşim MUTLU
  21 Mart 2015 saat 15:00

  Sevgili Kübra,
  Yorum için teşekkürler. Zaten isteyen istediğini yapıyor. Değişim çoktan başladı.
  Biraz daha naif olabiliriz diye düşünüyorum sadece
  Sevgiler
  YSM

 • Yeşim MUTLU
  21 Mart 2015 saat 15:02

  Sevgili Şahika,
  Takip etmemek en iyisi oluyor. Açıkçası basılan like yazılan yorum için bile ayrılan süre değerli bana göre.
  Her şey gibi Instagramı da çabuk tükettik. Tüm dünyada da bu durum böyle
  Şimdilik snapchat kaldı bize orası da sadece arkadaşlar ile güzel
  Sevgiler
  YSM

 • Hatice
  30 Mart 2015 saat 23:37

  Ahhh Yeşimcimm, ilahi sen diyorum!! :):) Nasıl güldüm yazına anlatamam.. Kalemine yüreğine sağlık! Sıraladığın maddelerden bilmediğim pekçok şey olduğunu farkettim. Bu durumda acep demode miyim, yoksa biraz görgülü mü sayılırım; anlamadım gitti :):):) Ben bu yazında çuvaldızı önce kendine batırdığını çok iyi anlayabiliyorum. Keşke herkes senin gibi kendisini eleştirebilecek kadar açıkyürekli, cesur ve “görgülü” olabilse!! Kocaman sevgiler bizden…

 • Hilal
  30 Nisan 2015 saat 07:28

  Merhaba,
  Güzel bir tespit olmuş. Bunlar da benim eklemek istediklerim 🙂
  – Pilates, yoga salonundan fotoğraf paylaşmak. Instagram çıktı, herkes sportmen oldu. Sanırım bir tek ben spor yapmıyorum.
  – Lüks bir güzellik salonunda manikür yaptırdıktan sonra el resmi paylaşmak. (parmakta taşlı bir yüzük = 10 puan bonus )
  – “Yeni cicilerim” ya da “Welcome home babe” deyip yeni alınan ayakkabıları, çantaları paylaşmak. Ayakkabının airmax olanı, çantanın louis vuitton olanı makbul 🙂

Yorum Yazın