Filiz Tülü’den “Yaşsızlığı Seçenler” fotoğraf sergisi sizi bekliyor!.

Canım arkadaşım Filiz Tülü, harika bir sergiye imza attı. Serginin belki de daha tohumları atılırken paylaştığı duygularıyla heyecanına ve hayallerine tanıktım oldum. Filiz, uzun yıllardır kurumsal hayattaydı. O da fotoğraf aşkıyla hayatını değiştiren sanatçılardan. Bizim de tanışıklığımız 40 haramiler fotoğraf grubu ile başlayıp, bir fotoğraf atölyesinde farklı bir boyuta taşındı. Çetele tutmadım ama nereden baksanız 6 yıl olmuştur.

Filiz, proje üretmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor. Bu fotoğraf projesin de Türkiye’de bir ilk olan Maltepe Üniversitesi Aktif ve Akıllı Yaşalma Merkeziyle yolları kesişiyor. 

17 Haziran 2015 Carsamba günü, “Yaşlılıkta Zihinsel Düzeyin Korunması” olan proje kapsamında, bir sempozyum düzenleniyor ve sevgili Filiz’in sergisi açılıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projenin sahibi Maltepe Üniversitesi, proje ortagı ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı.

Kozyatağı Kültür Merkezi Meclis Binası’nda düzenlenen ve  acılış konusmasını  Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Şahin Karasar’ın yaptığı toplantının ana konuşmacısı ise Groningen Devlet Üniversitesi’nde Zihinsel Nöropsikiyatri Bölümü Başkanı ve Hollanda Kraliyet Bilimler Akademisi üyesi Prof. Dr.Andre Aleman .

muazzezilmiyecigfiliztulu

” Hayatım boyunca, her zaman bardağın dolu tarafına baktım ” Muazzez Ilmiye Çığ ( 1914 doğumlu, Türk sümerolog ) & Filiz Tülü

Filiz’in fotoğraf kareleri ”  Aklınla Çok Yaşa” projesi kapsamında Kozyatağı Kültür Merkezi’nde zengin bir kokteyl, canlı müzik ve tango gösterisiyle açıldı. Sergide fotoğrafları bulunan isimler tarihe tanıklık etmiş inanılmaz kişiler. Bir kişiyi bile fotoğraflamak için verilen emeği düşündükçe serginin değeri ortada.

Sergi 2 Temmuz’a kadar Kozyatağı Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

Filizcim, çok tebrikler. Başarıların daim olsun. seninle gurur duyuyorum arkadaşım. Her zaman hayallerin gerçek olsun. Tarihe bıraktığımız anılar ve fotoğraflarda buluşmak dileğiyle..

YSM

KİMLERİN FOTOĞRAFI YOK Kİ…

Harika portreleriyle Bursalı iki ev hanımı, karikatürist Ahmet Raşit Yakalı, besteci Dr. Alaeddin Yavaşça, fotoğrafçı Ara Güler, mimar ve yazar Aydın Boysan, siyasetçi Cahit Kayra, ülkemizde sosyal psikolojinin kurucularından Prof. Dr. Çiğdem Kâğıtçıbaşı, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Çiğdem Selışık, yazar, çevirmen E. Sevin Okyay, moda tasarımcısı Faize Kuher, elektrik mühendisi Ferruh İskenderoğlu, piyanist ve müzik bilimci Filiz Ali, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı kurucusu Av. Güney Haştemoğlu, orkestra şefi Gürer Aykal, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Haldun Dormen, milli sporcu  (atletizm, koşu, boks) Ali Naci Erenler, filozof Prof. Dr. Ionna Kuçuradi, gazeteci, yazar Mete Akyol, heykeltraş, ressam Mümtaz Işıngör, siyaset bilimci Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, caz müzisyeni Okay Temiz, Atatürk Vakfı kurucusu, Yoksullara Yardım Derneği Başkanı ve sigorta acentası sahibi Pakize Cücen,  her yıl açtığı el sanatları sergileriyle ÇYDD’nin kardelenlerinin eğitimine katkıda bulunan Remzet Nil, maratoncu Safder Kartoğlu, balet ve koreograf Sait Sökmen, balerin ve dans tarihçisi Prof. Dr. Şebnem Selışık Aksan, el fizyotererapisti Tülay Özel, ÇYDD kurucularından Türkân Erkin, latin dans duayeni Ümit İris, tiyatro ve sinema oyuncusu Zeliha Berksoy ve moda tasarımcısı Zuhal Yorgancıoğlu…

IMG_4722

IMG_4730

IMG_4751

IMG_4721

IMG_4747

 

Yorum yok

Yorum Yazın