E bebeğim E, E !

Anne olunca anlarsın! Biz kadınların ergenlik döneminden itibaren annesinden duyduğu sözlerin başında gelir. Sizi bilmiyorum ama benim tarafta durum öyle. Gerçekten de anne olduğum gün “ANNE” demenin ne olduğunu anladım. Yalnız olmadığımı biliyorum.

Anne olduktan sonra değişen hayat, uykusuz geceler ve aileye katılan bebek. Bir de lohusa depresyonu yanına hediyesi. Daha ne olduğunu anlayamadan her kafadan çıkan sesler, öneriler. Bir karmaşa, bir uyum sağlama süreci, isyanlar 🙂 O an her anne bebeği için en iyisini istese de bazen etrafa da kulak vermek yerinde oluyor.

Amacım annelik taslamak değil. Herkesin anneliği kendisi gibi bebeği gibi özel. Bu sebeple hiç bir formül yüzde yüz çalışmaz. Ama bazı durumlarda var ki epey anne durumdan muzdarip. Pek çok annenin de doğum sonrası kolik bebek ve uykusuzluk yaşadığı ortada. Ben ikinci kızımda kolik yaşadım. Kız bebeklerde az görülür dense de 4,5 ay kabus gibiydi. Her akşam aynı saatlerde başlayan ve gece yarılarına kadar devam eden ağlama . Sakinleştirmek için evde yaratılan kirli gürültü dediğimiz elektrik süpürgesi, fön makinası, su sesi, aspiratör ve bilumum elektronik sesler. Şimdi aklıma geldikçe gülüyorum. Dışarıdan izleyen biri olsa herhalde bunlar delirmiş olmalı der. Ama hayat size her türlü çareyi düşünmeye itiyor.

Uykusuzluk ile ilgili olarakta anım fazla. 5,5 yıl kendimi zombi gibi hissediyordum. Ne zaman uyuyor ne zaman ayaktaydım hayal meyal. Hani büyükler diyor ya geçecek hepsi geçiyor. Size ben de diyorum ki geçececek, geçiyor sabır sadece sabır ve zaman. Bir de şu var hiç bir çocuk aynı değil. Üç kızım da uyku konusunda bambaşka. Formülü olsa hepsine uygulardım oh ne rahat ama yok 🙂

Neyseki günümüzde teknolojiyle birlikte akıllıca çözümler ortaya çıkıyor. Zamanında google da beyaz gürültü (white noise) şeklinde az müzik aramamıştık. Hatta kolik için özel tasarlanan cd vb hala duruyor.

Arkadaşım Özge Lokmanhekim’in moderatörlüğünde Profilo Dayanıklı Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Burcu Seçkin ev sahipliğinde, Kolektif House’da Profilo Ninni Makinesi Aplikasyonu tanıtım davetine katıldığım da gerçekten ne kadar kayda değer bir uygulama olduğunu size yazmadan geçmek istemedim. Burcu Hanım da oğlunun kolik ve uykusuzluk yaşadığını anlatırken ; uygulama içinde hem kolik bebekleri rahatlacak seslerin hem de bebekleri rahatlatan melodiler ve ninnilerin de yer aldığını aktardı. Açıkçası benim gibi ninni söylemeyi bile beceremeyen anneler için bir taşla iki kuş derim. Keza Uzman Klinik Psikolog Burcu Gencer’ ile “Çocuklarda Uyku ve Davranış Gelişimi” konulu sohbette çok keyifliydi. Teknolojinin içinde olan bendeniz kolik ve uykusuzluk için bebekleri rahatlatan ev aletlerinin seslerinin kaydedildiği bir aplikasyon tasarlayan Profilo Dayanıklı Ev Aletlerini kocaman alkışlıyorum.

Bu uygulamaya nasıl ulaşırım derseniz; “Profilo Ninni Makinesi Aplikasyonu”, hem android hem de İOS cihazlardan ücretsiz olarak yüklenebiliyor. Kolik nedir bilmeyen varsa da hemen aşağıya göz atabilir.

Koliksiz ve bol uykulu günleriniz olsun

YSM

Kolik Bebek Sendromu nedir?

Kolik sendromu, oluşan gazın bebeğin henüz olgunlaşmamış sindirim sisteminden geçerken aşırı kasılma yapmasına bağlı olarak karın kaslarının sertleşmesi sonucu meydana gelmektedir. Bir diğer teoriye göre bebek doğduktan sonra vücudundaki hormonlarda meydana gelen değişiklik ağrılı bağırsak spazmlarına neden olmakta ve kolik ortaya çıkmaktadır. ‘Beyaz gürültü’ olarak tanımlanan çeşitli gürültü, uğultu, su sesi gibi karışık seslerin bebeğin ağlama ataklarını durdurabileceği gözlemlenmiştir. Ninni Makinesi aplikasyonunda yer alan cihazların seslerinin 3-5 dakika dinletilmesinin de şiddetli koliği olan bebeklerde sakinleştirici etki yaptığı görülmektedir.

08 Ocak 2016 Kaddincom yazim 😀

Yorum yok

Yorum Yazın