Diyetisyen Güneş Aksüs ile Röportajdaydık!.

Son bir aydır #ysmdiyette. İnstagram ve diğer sosyal medya hesaplarımda diyetime dair ara sıra paylaşımlarım oluyor. Belki gördünüz ya da bu yazıyı okurken ilk kez görüyorsunuz. Evet 27 Ekim’de diyet maceram başladı. Geçtiğimiz haftada #ysmdiyette;  diyetisyenim Güneş Aksüs ile 1.ayımızı kutladık . Aslında diyet maceramız ağustosta başlayacaktı ama benim hastalık halim derken kısmet bugüneymiş. Ama ne başlamak. Sadece anemi ve insülin direnci ile klasik diyet halim olacak derken. Sağlık faturama reflü ve tiroid  eklenivermiş. Hatta bu tiroid teşhisi; diyet öncesi diyetisyenimin istemiş olduğu testlerle ortaya çıkmış. Diyetisyenim yılların verdiği farkındalıkla  bana ” YSM, bir tiroid ultrasonu yaptırsan daha da rahat olacağız ” demesiyle ilaçlarıma ilaç eklenmiş. Yani diyetisyenim Güneş Aksüs’e full paket sağlık stresleriyle nasıl olacakta olacak YSM zayıflayacak moduyla çıktım.

Sakın hadi canım YSM diyerek geçmeyin lütfen bu satırları. Gerçekten sağlıklı zayıflamak için doğru kişiyle birlikte olmak gerekiyor. Şanslıyım ki Güneş ile arkadaşım, komşum , dünya tatlısı Sarı Şeker Sema sayesinde tanıştık. Sema yaklaşık bir yıldır kendisiyle diyet halinde ve bana sürekli kitaplarından, kendisinden , yazılarından bahsedince ay ben de Güneş’e gideyim diye başının etini yedim. Hatta Mutlu Dr “ne gerek var sen ben sana diyetisyen randevusu ayarlarım” vb desede beni ikna edemedi. Hem Güneş’i tanımak hem de onun dünyasını paylaşmak istiyordum. Bana göre başarı hikayeleri ve böyle insanlar daha çok parlatılmalı ve anlatılmalı. Güneş’i size kendi sorularımla anlatmaya çalışacağım. Ama Güneş bu sorularla anlatılabilecek bir kadın değil. İsmi kadar özel, başarılı, hayata mutlu olma tarafından dolu dolu bakan ve etrafına bu enerjiyi yayan bir harika-dın. Bu sebeple kendisine ne kadar teşekkür etsem az. Açıkçası bir ay sonra başka sorularla yeniden burada onu ağırlamak istiyorum çünkü onu anlatmaya satırlar yetmez. Bana beş kelime ile Güneş’i tarif et deseniz, sımsıcak, güleryüzlü, eğlenceli, hoş sohbet ve akıllı kadın derim. Ha bir de aslan burcu . Gerisini buyrun fotoğraflarla okuyalım 🙂 Ha bu arada bir aylık diyet yolculuğumuzda 4 kilo tartıda , 1,7 kilo yağdan kaybettim. Henüz ilk aydayım. Hedefim 8 kilo vermek ve yağdan daha çok kilo kaybetmek. Hep birlikte göreceğiz. Ben Güneş Aksüs tarafından bana özel hazırlanmış anemi, reflü, troid ve insülin direnci beslenme listesi ile takipteyim. Her şeyi yiyerek hatta kaçamaklarla birlikte kilo veriyorum. Allah aşkına daha ne isterim.

YSM-Danışan

Diyetisyen Güneş Aksüs

Klasik soruyla başlayalım. Su içsem yarıyor, aç kalıyorum kilo veremiyorum? Nedir bu kilo meselesi?

Kilo kontrolü hem çok kolay hem de çok zor.. Bazı insanlar bu konuda daha şanslı bazıları da farklı konularda.. Hepimiz her konuda aynı derecede başarılı değiliz. Kilo yönetimi de bir beceri gerektiriyor. Bu sebeple herşeyi yiyerek kilo vermek de mümkün, su içerek kilo almak da! Peki ben hangisini yapayım diyenler için.. Önce kendinizi dinleyin, sorun nerede bulun. Bu bir ekip işi, doktor , diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanı.. Uzmanlardan görüş almalı, nedenlerini bulmalı ve nasıl çözeceğinizi o zaman öğrenmelisiniz.Yoksa yıllar hep yeni diyet denemeleri ile geçer gider…

Beslenme ve Diyet Uzmanı hikayen nerede başlıyor? Hayatında ki kırılma noktası neydi ki beslenmeye kafayı taktın 🙂 

Hahaha… Ben beslenmeyi kafama hiç takmadım hiç öyle de diyetisyen olacağım diye haller kurmadım.. Ben mimar olmayı hayal ediyordum hep.. Ya da fotoğrafçı olmayı.. Ya da sahne sanatları, sahne tasarımı.. Yani güzel sanatlar hayal ederken dayım bana bu mesleği söyledi ve onu dinleyip ne olduğunu çok da bilmeden yazdım. Sonra bir anda kendimi Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde buldum! Önce korktum, üzüldüm.. Ben ne yapacağım diye, sonra mesleği öğrendikçe, okudukça gördüm ki bu iş tam bana göre! İyi ki diyetisyen olmuşum dedim! Çünkü bu mesleğin her anında ayrı bir yaratıcılık, ayrı bir yetenek gerekiyor.  Güzel Sanatlar demesek de bizim iş Sağlık Sanatları Fakültesi denebilir! Neden mi? Çünkü Hacettepe’de yıllarca aldığımız dersler öyle zor öyle karmaşık ki bazen.. Çok iyi biliyor olsan da çıkıp tüm bildiklerini karşındaki hastaya anlatman onun hayatına işlemen , bunu takip etmen gerekiyor. Bu sebeple sadece bilmek yetmiyor. İnsanları ikna etmek, hayatlarını değiştirmek, güzelleştirmek, iyileştirmek de bir beceri istiyor.. Bu sebeple bu değişimi izlemeyi çok seviyorum ve mesleğimi.. Ayrıca.. İyi ki de olmuşum dememin bir sebebi daha var. Yemek aşkı! Ben yemek yemeyi düşünmeden bir an geçiremem.. Çok seviyorum yapmayı da yemeyi de.. Diyetisyen olmasaydım, düzenli diyetisyene giden bir danışan olurdum kesin  

Diyetisyen Güneş Aksüs

Ne zamandır diyetisyen dünyasının içindesin?

2000 yılından beri.. 

Diyetaktif ve diyetisyendunyasi.com nasıl ortaya çıktı? 

Bizim öğrencilik yıllarımızdan beri kurduğumuz hayaller vardı. Yapmak istedikleirmiz, biriken bir sürü proje bizi bekleyen.. Özel bir klinikte uzun yıllar çalıştıktan sonra , artık hayalleri gerçekleştirmenin zamanı geldi dedik. 2011 yılında diyetaktif’i kurduk. Burada güzel bir aile olduk. Büyük bir ekibiz. ( diyetisyen, psikologlar, egzersiz uzmanı, asistanlar..)  DiyetisyenDunyasi.com daha eski.. 2009 yılında kuruldu. Aslında bu kısmı eşim Seren Aksüs anlatmalı.. Birlikte kurduk ve hala birlikte yönetiyoruz ama orada patron o! İnanılmaz keyifli projeler yapıyoruz orada. Türkiye’deki ve Kıbrıs’taki tüm meslektaşlarımız üye. Bunlardan biri de Diyet Şenliği, Türkiye’de bir ilk.. 3 yıldır düzenleniyor, bu yıl 4. Yılımız.. Diyet yapmak isteyenler, dyetisyenler, sağlıklı beslenmeye destek olan firmalar, imza günleri, ölçümler.. Çok güzel geçiyor!

Yemek şeflerinden yaşam koçlarına herkes her yerde diyet reçeteleri zayıflattığını söylüyor. Bir çok kişi de peşlerinden gidiyor. Konuyla ilgili eğitimleri dahi yokken bilimsel olmayan kimlikler gerçekten zayıflatıyor mu? Bunun sonu ne olacak?

Zayıflatıyor.. Sende zayıflatabilirsin  Herkes birbirini zayıflatabilir.. Ama tedavi edemez! Amaç tüm riskleri göze alıp zayıflamak olduğunda bu yanlış yöntemler yanlış kişiler de bir seçenek, insanlar denemek istiyor. Ama bu yüzden hastalananlar, acillere taşınanlar, çok ciddi sağlık problemi yaşayanlar, bir daha asla böyle şeyler denemeyeceğim! diye sözler veriyor. Tabi başına gelen bilir, anlatmak da yetmiyor bazen . Sonuçta tehlikeye attığımız şey sağlığımız. Gözünüz ağrıyor ise göz doktoruna, ameliyat olacaksanız cerraha gitmelisiniz! Ve.. Tabi zayıflamak değil ‘sağlıklı zayıflamak ‘ için mutlaka diyetisyen ile çalışılmalı. Yoksa reçete her yerde var. Girin interenete seç beğen! Ama bu yetmiyor.. Yetiyor olsaydı zaten dünyada obezite diye bir sorun kalmazdı.. İşin uzmanı ile çalışmak zaten size başarıya götürür. 

Eşin Seren Aksüs’de diyetisyen ve aynı ofisi paylaşıyorsunuz. Aşk işle karışıyor mu? Kim daha çok patron 🙂

Evet Karışıyor tabi bazen.. Aşk .. İş.. Çocuk.. Yemek .. Hepsi iç içe.. Ayırmaya çalışsak da olmuyor. Ama sanırım bizim şanslı yanımız üniversiteden beri birlikte olmak, birlikte büyümek! Bazı konularda patron o.. Gerçekten bir çok konuda ona hayranım! O kadar iyi başarıyor ki .. Benim asla yapamayacağım şeyleri yapabiliyor. Ama bazı konularda da bana bırakır. Ondan övgü sözleri duymak gururdur benim için! 

Diyetisyen Güneş Aksüs

Enerjin müthiş. Yazmayı, fotoğraf çekmeyi sevdiğini biliyorum. Bunun yanı sıra bilmediğim neler var? Bir adım ötede Beslenme ve Diyet uzmanı olmasam şunu yapardım dediğin nedir? 

Çok teşekkür ederim! Bilmediğin çok şey var hahaha! Benim uzmanlığım beslenme! Mesleğim diyetisyenlik evet .. Ama yapmayı çok sevdiğim zevk aldığım çok şey var.. Aslında daha diyet yazmayı öğrenmeden fotoğraf çekmeye başladım ben! Çok severim.. Ara Güler’le tanışmak hayalimdi! Onunla şarap içip sohbet etme fırsatım oldu.. birkaç sergim de oldu. Resim yapmayı çok severim.. Yazmak zaten vazgeçilmez! Kalemsiz hayat düşünülmez.. O hep vardı hep.. Ben kendimi bildiğimden beri yazıyorum.. 4 yaşında yazdığım mektuplar bile duruyor hala annemde .. İçinde sanat olan herşeyi yapabilirdim.. Diyetisyen olmasaydım.. Hatta bir ara fotoğraf okumak için bölümü bırakmayı bile düşünmüştüm.. Hocam beni durdurdu.. Bu senin mesleğin, bırakma sakın sen yine istediğin gibi fotoğraf çek demişti bana! Sonra birkaç şeyi bir arada yapabileceğimi anladım.. Diyetisyen oldum diye bırakmadım yani şiir yazmayı! Ben yürüyüş yaparken 10 bin adımı değil Orhan Veli’yi düşünürüm  

Bir diyetisyene sorulacak en güzel soru 🙂 En fazla kaç kilo oldun? 

Hahaha… Süper soru! 63 oldum en fazla ! 49’dan 63’e çıkmıştım!  Üniversite 1. Sınıf.. Seren’le tanıştığımız yıl.. Ne yedim ama  

Sanat ailenizin miniği ve çok tatlı Allah bağışlasın. Hamilelikte kaç kg aldın, ne kadar sürede geri verdin?

Hamileyken 9 ay kusarak 20 kg aldım ! Hiç bir şey yiyemeden … Hamilelik çok ilginç bir dönemdi.. Ama Doğumdan 1 ay sonra %50 , 6 ay sonra %90’ı gitmişti.. 8. Aydan sonra da tamamen eski halime dönmüştüm. Hiç zorlanmadan verdim tüm kilolarımı. 20 kg olduğunu söyleyince şaşıranlar oluyor.. Hayatımın en mutlu dönemi, ayrıca zaten zayıftım hamile kaldığımda.. O kiloların da hızlıca gideceğini biliyordum. Tadını çıkardım! 

Diyetisyen Güneş Aksüs

 Çocuklara yönelik yeme sorunları / beslenme ve diyet sorunları için yakın planda bir kitap gelecek mi? Konuyla ilgili neler yapıyorsun?

Bu konuda Çok sevdiğim arkadaşım Uzm.Psikolog Pınar Mermer ile eğitimlere başladık geçen sene. Çok güzel tepki aldı.. Ne kadar çok ihtiyaç kafamızda ne çok soru varmış. Ben bu konuda sık sık yazıyor ve anlatıyorum da.. Kitap hazırlıklarım da çoktan başladı, ne zamana yetişir bilmiyorum ama 2015’e yetişsin istiyorum.

Yakın gelecek hayallerini alabilir miyim?

Ayy.. Hayallerim çok.. Yeni kitap.. Yeni işler .. Hangi birini söylesem.. ! Heyecanlanıyorum düşününce bile!  Listem uzun.. Doğumdan sonra ve yoğun iş nedeniyle fotoğrafa daha az vakit ayırdım.. Bunun için aklımdaki projeyi hazırlayabilirsem bir de 2015’de bir sergiye davet ederim belki seni   Daha çok gezmek daha çok yer görmek ve Sanat’la birlikte müzik atölyesine gitmek istiyorum.. 

Diyetisyen Güneş Aksüs

Güneş Aksüs Kimdir?

Güneş Aksüs 12 Ağustos 1982’de Aydın’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Aydın’da okudu. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1.5 yıl İzmir’de , 5.5 yıl Yaşasın Hayat! kliniğinde metabolik sendrom, diyabet, insülin direnci, polikistik over sendromu ve kilo kontrolü üzerine çalışmalarını sürdürdü.2011 yılında eşiyle DiyetAktif’i kurdu. Halen DiyetAktif’te bireysel ve kurumsal beslenme danışmanlığı üzerine çalışmalarını sürdüren Aksüs, aynı zamanda Women’s Health dergisinde ve Habertürk gazetesinde “Keyifli Diyet” köşesinde okurlarıyla buluşuyor ve 4 yıldır Radyo D’de program yapıyor.Seren’in eşi, Sanat’ın annesi olan Güneş Aksüs’ün Bana Diyet De-Me ve Güneş’le Kaçamak Diyeti adlı iki kitabı var. http://www.diyetaktif.com, http://www.diyetisyendunyasi.com

Yorum yok

Yorum Yazın